Dizajn záhradných chodníkov

V ostatných desaťročiach sa čoraz viac dostáva do popredia slovné spojenie záhradný dizajn v súvislosti z našou psychikou. Právom. Žijeme v zrýchlenej dobe, ktorej vládne stres – pôvodca „moderných“ chorôb. Človek si uvedomuje spojitosť s prírodou a túži po návrate k nej. Nie všetci však máme možnosť otvoriť dvere a ísť priamou cestou do lesa či na lúku. Majitelia rodinných domov s pozemkom však robia všetko pre to, aby na ňom vytvorili malé oázy pokoja, kde sa jednoducho povedané – budú cítiť dobre.

Dizajn záhradných chodníkov

Záhradná architektúra má svoje pravidlá a tie by sa mali dodržiavať. Zveriť záhradu do rúk profesionála je však často finančne nákladné.

Dizajn záhradných chodníkov

Dnes vám ukážeme, akým spôsobom spojiť vaše kvetinové záhony s vlastným vedomím a podvedomím tak, aby pobyt v záhrade v čo najvyššej miere blahodarne vplýval na vašu psychiku. A zároveň  zdôvodníme, prečo sú v dizajne záhrad dôležité chodníky priamo medzi kvetinovými záhonmi.

Odhliadnuc od praktickej stránky záhradných chodníkov, ktoré nám umožňujú blízky prístup ku kvetinovým záhonom, je tu ešte silný psychologický faktor – záhony s chodníkmi môžeme pokojne prirovnať k maliarskym plátnam, na ktoré umelec namaľoval nádherný obraz. Kvety s ich vôňami, farbami aj rôznymi výškami sú obrazom, ktorý nakreslil maliar – záhradník a my sa pomocou chodníka môžeme stať súčasťou tohto umeleckého diela, pretože najkrajší výhľad na takýto živý obraz máme vtedy, ak sme priamo v ňom.

Dizajn záhradných chodníkov

Záhradné cesty lemované kvetmi môžu mať množstvo podôb. Dôležitý je výber rastlín podľa farebnosti aj výšky, ale tiež podľa doby kvitnutia. Najbežnejšie sa používajú trvalky a viacročné rastliny.

Každá záhradná cesta by mala byť chránená od zavodnenia počas a po daždi. To znamená, že jej výška by mala byť mierne nad okolitým terénom. Okrem toho chodník s pevným základom by mal byť inštalovaný do pieskového či jemnoštrkového lôžka.

Farebnosť kvetov dodá chodníkom veľkú pridanú hodnotu a to nielen na ich okrajoch, ale tiež na chodníku samom. V prípade, ktorý vidíme na obrázku nie je cestička kontinuálna, ale vyhotovená s nášľapných dosiek z prírodného lomového kameňa.

Dizajn záhradných chodníkov

Môžu byť tiež z betónu a iných dlažbových materiálov s plochou dostatočne veľkou, aby sa dalo po nich chodiť.

Dizajn záhradných chodníkov

Záhradná cestička oddeľuje jednu funkčnú plochu sadu od druhej. Preto je dôležité okrem jej štylistického návrhu a okolitej farebnosti dbať na to, aby bola dostatočne široká a mala primerané rozmery hlavne v miestach, kde potrebujete častejšie prechádzať či tvoriť.

Konštrukčné riešenie chodníka by malo byť jednoduché. Nenechajte sa zlákať zložitosťou na úkor funkčnosti.

Dizajn záhradných chodníkov

Záhradné cestičky nevyzerajú dobre len medzi žiarivými kvetmi, ale tiež rastlinami a trávami, ktoré sú krásne svojimi tvarmi, alebo nezvyčajnými odtieňmi listov.

Ak ste zástancami umiernenejšieho riešenia záhradného dizajnu, potom môžete lemovať chodníky rastlinami jedného druhu, ale v rôznej škále farieb kvetov aj listov.

Dizajn záhradných chodníkov

Povaha chodníka je síce určená všeobecnou konštrukciou záhrady, no fantázií sa medze nekladú. V blízkosti cestičky nemusia rásť len záhradné kvety. Je možné umiestniť v ich blízkosti kvetináče či iné kontajnery s pestrofarebnými rastlinami. Kľúčom k stabilite krásne upravených záhonov je stabilita kvitnúcich rastlín v ňom. Pri výsadbe tak treba zohľadniť aj tento faktor. Krátka doba kvitnutia niektorých kvetov však môže byť pre nás výhodou v tom, že záhony budú mať v každom mesiaci iný vzhľad.

Dizajn záhradných chodníkov

Dizajn záhradných chodníkov

Záhradné chodníky sa stávajú našimi cestami do raja vlastnej záhrady. Môžeme ich postaviť aj tam, kde nemajú praktickú funkciu a budú slúžiť len na príjemné prechádzanie sa. Tu môžeme použiť aj veľmi neobvyklý dizajn.

Dizajn záhradných chodníkov

Dokonca môžeme postaviť chodníček aj na takzvaných ťažkých oblastiach pri dome. Správnym dizajnom oživíme aj úzke miesta medzi plotom a múrom domu a transformujeme ich do pôvabných miest s nenáročnými, no krásnymi kvetmi.

 

Ako na kamenný chodník?

kamenny chodnik svojimi rukami.jpg

Foto: www.delatsami.com, www.o-dachnik.ru, www.bani.md

(i.n.)

© WEBY GROUP
Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

12996