Slovné spojenie „mať na záhrade zrúcaninu“ nadobúda v dekoratívnom stavebníctve úplne nový význam. Mnohí si pamätáme na boom 90. Rokov, kedy sa po celom Slovensku skupovali staré domy a prerábali sa na chalupy. Vznikol vtedy aj nový trend. Staré šopy a prístavby okolo sa zbúrali tak, že zostali z nich dve susedné steny, Tie potom tvorili akýsi historický doplnok. Múr, ktorého dlhá strana plnila funkciu plota a spolu s kratšou vytvárala doslova romantické zákutie.
V štýle nostalgie
Ak ste romantik, potom je vaším štýlom záhrada s nádychom opustenosti. Rastú v nej kvety jemných farieb a jednoduchých tvarov, sú tam kamene pokryté machom, v húštinách sú ukryté lavičky, na ktorých akoby už dlho nikto nesedel, všeobecne znejú zreteľne noty nostalgie ...
Nostalgia za dávnymi dňami, ktoré boli strávené s babkou na dedine, s vencami poľných kvetov, na to všetko je príjemné spomínať a znova a znova prežívať. Často sú to práve tieto spomienky, ktoré dospelého vyzvú, aby týmto spomienkam prispôsobil svoju záhradu.
Romantika „opustenosti“ spočíva práve v spomienkach. Na dosiahnutie tohto efektu v novej záhrade stojí za to naučiť sa špeciálne techniky. Použitie určitého druhu materiálov na jej dekoráciu pomôže v záhrade vytvoriť efekt časov minulých:
- na cestách žiadne dlaždice, okrem tých čo napodobňujú kameň alebo staré dlažobné kocky
- cestičky bez hraníc (obrubníkov), štrkové cesty a ich kombinácia s kameňom alebo tehlou sú vítané
Jedným z najúžasnejších prvkov, ktoré záhrade dodajú nádych romantiky a nostalgie je imitácia zrútenej steny.
V historickom „looku“
Pravdou je, že najviac „starodávnym“ prvkom vo vašej záhrade bude vo väčšine prípadov múr z kameňa alebo tehál, štylizovaný ako ruiny. A tu je potrebné vziať do úvahy všetko: ako zhotoviť murivo, aké ďalšie dekoratívne prvky v ňom budú prítomné a dokonca aj to, akej farby by mala byť murovacia malta. Prečo je to dôležité?
Za starých čias sa tradične používala vápenná malta. Je veľmi ľahká, nie biela, ale tiež nie šedá ako cement, skôr má trochu žltkastý nádych.
Požadovaný efekt dosiahnete zakúpením bieleho cementu a pridaním trochu okra (práškové farbivo na báze oxidu železa - predávané v stavebných supermarketoch, vypýtajte si farbivo na betón). Imitáciou starého muriva sú vždy zapustené švy – fugy (hlboké ryhy) medzi tehlami. Teraz si napíšeme o samotnom murive. Najideálnejšie je vyrobiť takúto stenu zo skál, použiť sa však dajú aj odpadové tehly, na ktorých je vidieť, že už majú niečo „odžité“. Nebojte sa prasklín, odlomkov – sú to pravé ony, ktoré dodajú múru lesk minulosti.
Je jasné, že aj takáto „ruina“ musí stáť na základoch. A to aj vtedy, ak ju chcete mať rozmerovo menšiu. Poväčšine na jej stavbu postačí ohlásenie a stavebné povolenie nebudete potrebovať.
Nech sa páči, ešte niekoľko ďalších inšpirácií :)
Foto: www.rajporada.com, www.zakustom.com, www.forum.garten-pur.de
Autor: Ivan Nôta