V stavebníctve existujú prvky, ktoré nie je dobré podceniť. Jedným z nich je dažďový chodník. Chodník okolo domu slúži na odvádzanie prebytočnej dažďovej vody a vlhkosti od obvodových stien rodinného domu. Zabraňuje podmývaniu základov stavby, preto sa nazýva dažďový chodník. Používa sa aj starší názov – odkvapový chodník. Nemusí byť veľmi široký, aby plnil svoju funkciu. Stačí niečo od 40 do 50 centimetrov.
Chodník plní viacero funkcií. Najpodstatnejšou však je izolácia proti zemnej vlhkosti. V podstate chráni podzemné a nadzemné murivo pred vzlínajúcou zemnou vlhkosťou a pred vodou zrážkovou. Murivo izoluje najmä tam, kde je v styku so zeminou.
Vlhké murivo má znížené tepelno-technické vlastnosti, čím dochádza k zrážaniu pár zo vzduchu a postupnému rozpadu muriva. Najzhubnejší účinok má vlhkosť na drevené konštrukcie. Spôsobuje hnilobu a dáva podnet na šírenie drevokazných húb. Izolácia muriva je teda absolútne nevyhnutná.
Odkvapové chodníky - konštrukcia a montáž
Keďže majú za úlohu odviesť vlhkosť a vodu od obvodových stien domov čo najefektívnejšie a zabrániť prípadnému podmývaniu základov budov pri dažďoch, musíme byť pri ich budovaní maximálne dôslední.
- Pri stavbe musí byť dodržané vyspádovanie 2% v smere od budovy. Okolo domu vyhĺbime jamu, ideálne s hĺbkou 40-50 cm, do ktorej príde vrstva štrkodrviny.
- Na dno jamy, pred zasypaním, položíme netkanú textíliu ako zábranu proti zarastaniu náletovou burinou a gajgre (lapače strešných splavenín).
- Zasypeme štrkom frakcie 8 – 16 mm do výšky 15 – 20 cm. Štrk je nutné utlačiť a zaistiť parkovými obrubníkmi. Tie majú za úlohu zabrániť rozpínaniu chodníka.
- Pre lepšiu pevnosť a stabilitu obrubníky zasadzujeme do betónového lôžka, maximálne však do polovice výšky obrubníka. Pre ľahší a rýchlejší postup práce je lepšie zaobstarať si obrubníky v dĺžke 1 m.
- Po zatvrdnutí betónu môžeme pristúpiť k realizáciivrchnej vrstvy odkvapového chodníka(šírka min. 1 m). Tá môže byť tvorená jemným štrkom frakcie 4 - 8 mm, do výšky 4 cm.
- Štrk je podkladom na pokladanie tvaroviek zámkovej dlažby a musíme ho spevniť utlačením (valcom, ručným vtláčadlom) alebo vibračnou doskou.
- Kocky pokladáme pozdĺž napätej šnúry pri zachovaní medzier cca 3 cm.
- Každý menší čiastkový kus vydláždenej plochy zasypeme suchým kremičitým pieskom so zrnitosťou 0,2 mm, ktorý hojne zalievame, aby sa dostal do všetkých škár.
- Až po zasypaní tvaroviek dôjde k riadnemu spevneniu celého chodníka stláčaním a prípadným opakovaným zasypávaním.
Pre vrchnú vrstvu odkvapového chodníka sa skvele hodia aj lícové tehly , pretože veľmi dobre prepúšťajú vlhkosť a sú neobyčajne tvrdé a odolné. Nezanedbateľná je tiež ich vysoká estetická hodnota.
Ešte ľahším riešením môže byť použitie profilovanej drenážnej fólie. Táto fólia vykazuje veľmi vysokú odolnosť a pevnosť, môže sa používať až do hĺbky 10 ma je výborná aj pre vodou extrémne nasiakavé zeminy. K jej ďalším kladom patrí dlhá životnosť, používa sa aj na odvod radónu z podložia a metánu.
Klasická nopová fólia nie je drenážnym médiom, tým je štrk. Na vrcholkoch nopov je navarená filtračná geotextília, zaručujúca pre vodu nepriepustný obal, spoľahlivo odvádza dažďovú vodu aj z prívalových zrážok, znižuje náklady na odvodnenie stavby (nie je nutné zavážať štrkom, na zasypanie sa použije vykopaná hlina).
Pri použití drenážnej fólie odpadá nutnosť pokládky textílie zabraňujúcej prerastaniu chodníka náletovou burinou, priamo na ňu je možné aplikovať piesok (alebo jemný štrk), do ktorého sa zasadzuje zvolená dlažba.Ak zvolíme na realizáciu „odkvapového chodníka“ drenážnu fóliu, ušetríme čas a náklady.
Textília privarená na hrotoch nopov umožňuje vytvoriť vetranú medzeru a zároveň plní ochrannú funkciu proti zanášaniu nopov. Hladká spodná strana zaisťuje rovnomerné rozloženie tlaku.
Foto: remontbp.com
Autor: Ivan Nôta