Azbestové strešné materiály, pokiaľ sú nepoškodené, nebezpečenstvo pre ľudí neznamenajú. Akonáhle však dôjde k ich narušeniu, môžu byť obyvatelia domu vystavený nepríjemným účinkom vdychovania azbestových vlákien. Vlákna sa z materiálu uvoľňujú nárazom, oterom a pôsobením vibrácií. K jeho poškodeniu azbestu v strešnej krytine však môže dochádzať aj vplyvom striedania sa poveternostných podmienok. Voľne poletujúci azbest je nebezpečný pri vdýchnutí a môže spôsobiť problémy s pľúcami, v niektorých komplikovaných prípadoch dokonca i rakovinu.
Ak teda premýšľate nad opravou staršej strechy a máte podozrenie, že je postavená z azbestových strešných krytín, poraďte sa s odborníkmi. V prípade, že vaše podozrenie potvrdia, zverte demoláciu strechy do rúk profesionálov.
Všetky časti azbestovej strechy by totiž mali byť odstránené a zlikvidované v závode na spracovanie odpadu. Pracovníci špecializovanej firmy by mali mať oblečené ochranné obleky a dýchacie masky. Azbestová krytina sa balí do igelitu alebo igelitových vriec, ktoré sa prelepujú a prevážajú sa na skládku k následnej likvidácii.
Odstránenie azbestu podľa zákona
Nakladanie s azbestom a azbestovocementovými materiálmi upravuje zákon č. 79/2015 Z.z. o odpadoch. Zákon považuje azbest za nebezpečný odpad, pričom ukladá majiteľovi povinnosť zabezpečiť jeho zneškodnenie alebo zhodnotenie. Fyzickým osobám – nepodnikateľom, ktoré si túto povinnosť nesplnia, hrozí pokuta až do výšky 2 500 eur. Pre fyzické osoby – podnikateľov alebo právnické osoby je však 2 500 eur dolnou hranicou sadzby a pokuta sa môže vyšplhať až na 120 000 eur. Po zaplatení pokuty si však musí táto osoba povinnosť dodatočne splniť a likvidáciu azbestu zabezpečiť.
Foto: www.cyberdoktor.de