Bungalov – výhody a nevýhody
Bungalov je ideálnym riešením v prípade, ak túžite po bezbariérovom dome. Žiadne schody, veľký otvorený priestor a jednoduché prepojenie všetkých miestností z neho robí stavbu vhodnú aj pre imobilných a seniorov. Bungalov je vhodný aj pre rodiny s malými deťmi. Môžete ich mať neustále na očiach a nemusíte sa obávať nehôd na schodoch. Za výhodu sa dá považovať aj to, že bungalov sa udržiava jednoduchšie ako poschodový dom.
A čo nevýhody? Ak napríklad túžite užívať si krásne výhľady z balkóna na okolitú krajinu, bungalov vám to nedopraje. Nevýhodou je tiež to, že bungalov si vyžaduje väčší pozemok. Ak máte k dispozícii malý pozemok, bungalov nie je najvhodnejším riešením. Mnohí ľudia považujú za veľké negatívum bungalovu jeho tepelné straty. A majú pravdu. Bungalov totiž disponuje väčšou plochou obalu stavby a tak vykazuje vyššie tepelné straty.
Poschodový dom – výhody a nevýhody
Plánujete viacgeneračné bývanie? V tom prípade nemáte dôvod váhať a vašou voľbou by mal byť práve poschodový dom. Poskytuje totiž dostatok súkromia pre väčšie rodiny. Zároveň je poschodový dom vhodný aj pre menší pozemok, na ktorý by sa bungalov jednoducho nezmestil. Ako už vyplynulo z nevýhod bungalovu, výhodou poschodového domu je jeho nižšia energetická náročnosť.
A čo nevýhody? Najväčšou je to, že poschodový dom nie je bezbariérový. Schody môžu byť pre seniorov a deti, naozaj nebezpečné. Náklady na stavbu poschodového domu môže navýšiť schodisko.
Aký je teda konečný verdikt? Nejednoznačný. Každý z domov má svoje výhody a nevýhody a zároveň každý človek preferuje niečo iné. Ak sa neviete rozhodnúť, určite sa obráťte na odborníkov. Dobre vám poradia architekti z aphaus.sk, ktorí s vami preberú konkrétne pozitíva a negatíva oboch typov domov.