Bývate v byte do ktorého nevedie komín a túžite v sychravom počasí po teple živého ohňa? O príjemný vizuálno – tepelný zážitok sa nemusíte vôbec pripraviť. Bio krby totiž komín vôbec nepotrebujú.
Myšlienka na príjemné posedenie vo vlastnom byte vo svetle mihotajúcich sa plamienkov je síce báječná, ale s prevádzkou krbu na bio lieh sa spája celý rad otázok. Na akom princípe funguje? Dokáže vôbec vyhriať interiér a ak áno, aký dlhý čas im to bude trvať? Sú bio krby bezpečné? A čo je to vlastne bio krb?
Začneme s odpoveďou na poslednú otázku. Stručne povedané ide o krb, v ktorom sa spaľuje bio lieh . Ako jeho veľkú devízu výrobcovia uvádzajú, že sa hodí do bytov , pretože k svojej prevádzke nepotrebuje komín. Okrem toho sa bio krby dnes vyrábajú v rôznych typoch a prevedeniach. K dispozícii sú v odlišných dizajnoch, či už ultra moderných alebo pripomínajúcich tradičné klasické krby.
Výhrevnosť
Tu je nutné podotknúť, že bio krby nie sú príliš výhrevné. V ich prípade ide hlavne o príjemný pocitový zážitok, ako skutočné teplo. Síce ich nemôžeme porovnávať ozajstnými krbmi, no nemožno ich ani kategoricky zavrhnúť. Výhrevnosť krbov na bio lieh je síce nižšia ako u zdrojov spaľujúcich drevo, ale neznamená to, že je nulová. Nejedná sa teda len o imitáciu ohňa. V bio krbe skutočne horí plameň, ktorý aspoň čiastočne dokáže interiér vyhriať.
Výhrevnosť väčšiny bio krbov na trhu sa pohybujeme medzi 2 až 5 kW, čo nie je úplne zlé. Podobne ako iné zdroje aj bio krby je možné regulovať (spaľovanie paliva, veľkosť plameňov pod.). Výkon krbu na bio lieh ovplyvňuje tiež objem horáka - napríklad liehový krb s objemom 3 litre by nemal prísť do miestnosti menšej 20 metrov štvorcových.
Druhy a umiestnenie krbu na bio lieh
Bio krby možno veľmi ľahko inštalovať. Nepotrebujete k tomu žiadne povolenie, kominára ani žiadneho iného špecialistu. Za zhruba desať až pätnásť minút môžete krb na bio lieh preniesť z obývačky napríklad do spálne a pozorovať plamene z postele. Alebo si ho postaviť na terasu či do zimnej záhrady.
Na trhu sa môžete stretnúť s rôznymi typmi bio krbov, ktoré sa líšia podľa umiestnenia a možnosťou inštalácie. K základným typom patria:
- Voľne stojace bio krby - Sú nenáročné na inštaláciu a možno ich postaviť kdekoľvek.
- Nástenné bio krby - Ľahko ich zavesíte na stenu treba miesto závesného televízora.
- Vstavané bio krby - Vyžadujú vybudovanie stavebného otvoru. Stena musí byť nehorľavá, nehorľavý sadrokartón nie je problém.
- Bio krby zavesené v priestore – Pôsobia veľmi elegantne a efektívne.
Foto: faqindecor.com, ivkamin.ru
Autor: Ivan Nôta