Aký je ideálny rodinný dom pre telesne postihnutého človeka alebo osobu na invalidnom vozíku? Určite je to prízemný dom - bungalov. Nie je to však jediná podmienka, ktorú by mal bezbariérový dom splniť.
Na čo myslieť pri návrhu bezbariérového domu
Absencia schodov je v rodinnom dome pre telesne postihnutého človeka určite to najdôležitejšie. Myslieť však treba aj na jednoduchý prechod z interiéru do exteriéru a na okolie domu, ktoré by taktiež malo byť ľahko prístupné. Čo treba zohľadniť už pri projekte bezbariérového domu?
- Dostupnosť pracovných priestorov. Ako je kuchynská linka, stôl, ale aj nábytok, ak je súčasťou projektu.
- Dostatok manipulačného priestoru. Najmä v menších miestnostiach ako kúpeľňa a toaleta.
- Vhodné rozmery balkóna alebo terasy. Ak ich rodinný dom má, aj tu treba myslieť na dostatok miesta pre telesne postihnutú osobu.
- Dostačujúca šírka dverí. Ideálne je, ak má takýto rodinný dom čo najmenej dverí.
- Výška okien/parapetov. Myslieť treba na dostupnosť kľučiek, aby osoba na vozíku dokázala otvoriť okno.
- Dostupnosť vypínačov. Mali by byť takisto dosiahnuteľné z vozíka. To platí aj pre elektrické zásuvky.
Skúsený architekt však dokáže prispôsobiť rodinný dom presne na mieru konkrétneho človeka.
Musí byť projekt bezbariérového domu drahší?
Určite nie. Ak si pozriete katalógové projekty aphaus.sk, zistíte, že mnohé rodinné domy sú navrhované s ohľadom na potreby telesne postihnutých ľudí a samozrejme tak, aby spĺňali nároky bezbariérovosti. Avšak v prípade, že by ste vo svojom vybranom projekte mali záujem o určité zmeny, je to samozrejme možné. Aj katalógový rodinný dom z aphaus.sk sa dá upraviť tak, aby ste s ním boli absolútne spokojní. To znamená, že ak hľadáte bezbariérový dom, nemusíte ísť výlučne do individuálneho projektu na mieru.