ÚvodHrubá stavbaIzolácieAkustická izolácia stien a múrov

Akustická izolácia stien a múrov

 

Človek si v dnešnej dobe chráni svoje súkromie úzkostlivejšie a citlivejšie ako v minulosti.

Nie všetci susedia majú pochopenie pre počúvanie našej muziky a rovnako tak my sa nemusíme rozčuľovať nad intenzívnym bujarým životom od susedov. Inštaláciou zvukovej izolácie v byte výrazne zlepšíme odhlučnenie svojej vlastnej činnosti a tiež znížime hladinu hluku od vedľa. Je lepšie investovať do izolačných materiálov, ako sa rozhádať s ľuďmi, s ktorými roky nažívame v pokoji.

 

Akustická izolácia stien a múrov

 

Náš život sa odohráva v hluku, či už primeranom alebo v tom obťažujúcim. Predstavme si človeka, ktorý pracuje na stavbe, kde je vystavovaný pracovnému ruchu minimálne 8 hodín. K tomu pripočítame rušný život na uliciach, hluk áut, hluk v obchodoch. Je pochopiteľné, že keď je doma, chce mať pokoj. A najlepšie ticho. Lenže - čo čert nechce - u susedov majú neposedné deti, štekajúceho psíka, nahluchlého dedka a temperamentnú pani domácnosti. A to všetko rezonuje cez stenu až k susedovi, ktorý si želá len jediné - použiť dynamit a alebo izoláciu.

 

Na odhlučnení sa naozaj neoplatí šetriť. Nakoniec samotný izolačný materiál nestojí závratné sumy, horšie to už je s prácou odborníka, ktorý vám túto izoláciu vykoná. Najlacnejším a vcelku dobrým riešením je rozostaviť v miestnosti nábytok - najmä veľkú šatníkovú skriňu alebo knižnicu tak, aby odhlučňovala spojovací múr medzi vami a susedmi. Klasický byt potom ponúka možnosť postaviť ako akustickú izolačnú stenu sadrokartónovou priečku s výplňou z minerálnej vaty. Tento variant je pomerne lacný a ak zvládneme sami stenu zo sadrokartónu postaviť, ušetríme dosť značnú sumu za prácu remeselníkov.

 

V súčasnej dobe môžeme vyberať z niekoľkých variantov odhlučnenia múrov a miestností. Fyzikálny zákon nám hovorí, že zvuk sa horšie nesie cez hustý materiál. Preto je najprv nutné zistiť, z čoho sú naše múry postavené. Vôbec najhoršie variantom je panel, ktorý ako monolitická substancia takmer bez škár vedie zvuk úplne báječne. 

 

O niečo lepšie sú na tom pórobetónové tvárnice alebo duté tehly. U všetkých týchto materiálov je možné použiť lisované akustické dosky. Pre zvýšenie izolačných vlastností je lepšie dosky prilepiť na drevený rošt miesto priamo na stenu. Tým eliminujeme hluk v oboch smeroch - ako od nás, tak k nám. Drevený rošt vytvorí predstenu, ktorá bude pružná a bude obsahovať vzduchovú medzeru. Ak potrebujeme odhlučniť iba našu stenu smerom k susedom, použijeme lisované dosky priamo na existujúce stenu. Takto odizolujeme múru od bežného denného hluku.

 

Musíme brať však do úvahy, že aj keď odizolujeme múr, hluk tým napriek tomu nemusí vymiznúť. A to preto, že sa bude ďalej niesť podlahou, stropom alebo potrubím. Definitívneho odstránenia hluku tak asi nedocielime.

 

Kročajový hluk

 

Vďaka nevhodne zvolenému materiálu v stropoch a podlahách môžu susedia celkom jasne identifikovať, koľkokrát za noc sme navštívili chladničku a kedy vstávame do práce. A to nemusíme ani nijak dupať alebo behať doma na ihlových podpätkoch. Potrebujeme odhlučniť podlahu? V prvom rade by sme mali vedieť, za akého materiálu je postavená. Ideálne by bolo, keby bola tvorená niekoľkými vrstvami a my by sme mohli odstrániť tú poslednú a vytvoriť novú, izolujúcu hluk.

 

Vrstvená podlaha by tam mala mať pevný podklad (panel, betón), na nej dosky z minerálnej vlny alebo drevovláknité dosky, ktoré majú tepelné a zvukové izolačné vlastnosti a zároveň podlahu vyrovnávajú. Potom dosky, ktoré rozvádzajú tlak - OSB dosky, drevotrieska alebo špeciálne pochôdzne dosky. Pretože väčšina týchto dosiek má tendenciu neskôr vŕzgať, je lepšie vytvoriť dve vrstvy krížom cez seba.  Pred záverom sa montuje kročajová tenkovrstvová izolácia. No a na záver nová podlaha. Takto vrstvená podlaha je pomerne vysoká a ak robíme novú podlahu v už funkčnom byte, musíme vziať do úvahy dvere do miestnosti, ktoré bude zrejme potrebné skrátiť.

 

Aby sa hluk ďalej nešíril medzerami medzi stenou a podlahou, použijeme špeciálne gumové dištančné pásky, ktoré splnia izolačnú povinnosť v týchto medzerách.

 

Foto:  www.gipsokarton-blog.ru

Autor: Ivan Nôta

 

© WEBY GROUP
Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

2839