ÚvodHrubá stavbaPodlahyAkustická a tepelná pohoda podlahy

Akustická a tepelná pohoda podlahy

 

Podlahy majú, tak ako aj ostatné časti domu či bytu, svoju nezastupiteľnú funkciu pri vytváraní komfortu, pocitu bezpečia a súkromia. Iba pri správnom návrhu skladby podlahy a následnom odbornom prevedení nám budú podlahy zabezpečovať správnu akustickú a tepelnú pohodu.

 

Akustická a tepelná pohoda podlahy

 

 

Akustická pohoda

 

Optimálnu akustickú pohodu v interiéri je nutné riešiť už vo fáze samotného návrhu konštrukcie budovy a jej jednotlivých častí. Ak akustiku podhodnotíme, bývajú dôsledky zlého návrhu veľmi citeľné. Zlepšenie akustických parametrov vo fáze, keď je podlaha hotová a budova už obývaná, je finančne veľmi nákladné, v reáli prakticky neriešiteľné.  Aby sme dokázali správne navrhnúť konštrukciu s akustickým útlmom, musíme skúmať šírenie zvuku vzduchom a prenosom pevnými konštrukciami, teda vzduchovú a kročajovú nepriezvučnosť. Stropy a podlahy môžu priestor chrániť a izolovať od hluku krokového aj šíreného vzduchom. Pri ťažkých monolitických konštrukciách je rozhodujúcim kritériom ich celková plošná hmotnosť. Pre efektívnejšie riešenie je však vhodné používať sendvičové  konštrukcie s akustickými "pohlcovačmi" z minerálnej vlny, alebo elastifikovaného  polystyrénu.

 

Tepelná pohoda

 

Tepelné straty do zeme či chladných pivníc môžu tvoriť až 25% všetkých tepelných strát. Na rozdiel od akustického zabezpečenia podláh, kde sa používajú hrúbky izolácií v rádoch niekoľkých cm, nadimenzovanie tepelnej izolácie v podlahách sa môže vyšplhať až do rádovo niekoľko desiatok cm.  Z dôvodov kondenzácie vlhkosti a vzniku tzv. kútovej plesne je nutné overiť minimálnu povrchovú teplotu stien i podláh. Kritickým miestom býva často prienik betónovej konštrukcie stropu s izolačnou vonkajšou stenou.

 

Dotyková teplota podlahy

 

Nepríjemne studené kachličky v kúpeľni alebo podlaha v izbe nad nevykurovanou garážou, to sú príklady toho, čo by nemalo nastať v správne navrhnutom dome. Je nutné zaručiť aspoň minimálnu alebo ešte lepšie "komfortnú" povrchovú teplotu nášľapnej vrstvy a jej časovú stabilizáciu. Osobitný dôraz by sme mali klásť na podlahy nad nevykurovanými pivnicami či garážami, ale aj na všetky ostatné podlahy podľa druhu prevádzky a želania obyvateľov, ktorí budú v dome žiť.  Subjektívne pocity vnímania teploty sa pokúša kategorizovať norma, kde sa kvalita a kategória podlahy vypočíta poklesom teploty chodidla (ako keby bol človek bosý) po dobu styku nohy s podlahovou krytinou v dĺžke trvania 10 minút. V závislosti na tom delíme podlahy do 4 kategórií - veľmi teplé, teplé, menej teplé a studené.

 

Foto: www.liveguns.ru

Autor: Ivan Nôta

 

© WEBY GROUP
Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

1774