Majiteľov mnohých starších domov a budov musia často bojovať so zemnou vlhkosťou, ktorá vzlína a na stenách robí škaredé mokré mapy. Ako sa jej zbaviť? V podstate existujú tri možnosti.
Vzlínajúca vlhkosť sa na múroch prejavuje viditeľnými mapami, napučaním a opadávaním omietok, prípadne tiež nepríjemne zatuchnutým zápachom, navlhnutými textíliami, výskytom plesní. Je typickým javom predovšetkým u starších domov, kde došlo k porušeniu izolácie, k jej dožitiu alebo tu nebola kvalitná hydroizolácia vôbec vykonaná. K prenikaniu vody do muriva dochádza vzlínaním vody z podzákladia, ktorá spôsobuje pohyb kvapaliny (vody) v poréznych materiáloch (tehly, kameň) pôsobením kapilárnych síl. V závislosti od zloženia muriva, môže voda a v nej obsiahnuté škodlivé soli prenikať murivom aj do značných výšok Zakročte proti príčine vlhkosti.
Hľadajte príčinu
Vo vode obsiahnutej soli vytvára na omietkach typické mapy a soľné výkvety. Proti vzlínajúcej vlhkosti nemá zmysel používať odvlhčovače, pretože tie neriešia príčinu vlhkosti – nezabránia prenikaniu ďalšej vody do muriva. Síce dočasne znížia obsah vzdušnej vlhkosti v miestnosti, ale múr zostáva stále vlhký a celý proces sa opakuje stále dookola pri veľkej spotrebe elektrickej energie. Jedinou možnosťou, ako zabrániť prieniku vzlínajúcej vlhkosti do nehnuteľnosti, a tým zabrániť postupnej degradácii muriva, je využitie niektorej z priamych sanačných metód s prípadnou kombináciou doplnkových sanačných opatrení.
Sanačné metódy
Podrezanie muriva
Medzi najznámejšiu priamu sanačnú metódu patrí podrezanie muriva s vložením hydroizolačného materiálu alebo zarážanie kovových dosiek do ložnej škáry muriva. Nevýhodou môže byť možné statické zaťaženie budovy a nutný stavebný zásah. Domyslené by malo byť odizolovanie vnútorného muriva, podláh a prípadne pivníc.
Chemická injektáž
Ďalšou priamou sanačnou metódou je chemická injektáž, pri ktorej dôjde k vytvoreniu chemickej hydroizolačnej clony v murive s utesňujúcimi alebo vodoodpudivými vlastnosťami alebo ich kombináciou. Pred jej vykonaním musí byť posúdený technický stav muriva, aby umožnil vykonanie vrtov do muriva a ich následné infúzne aj tlakové napúšťanie príslušnými prostriedkami. Vrty do muriva sa vykonávajú podľa možností stavby z jednej alebo z oboch strán konštrukcie. Nevýhodou môže byť vyššia cena a naopak nižšia životnosť technológie.
Aktívna elektroosmóza
Menej známa, ale v súčasnej dobe stále viac využívaná priama sanačná metóda aktívnej elektroosmózy, je atraktívna vďaka komplexnosti použitia. Možno jej pomocou úspešne izolovať obvodové aj vnútorné murivo, podlahy alebo pivnice. Nenaruší statiku budovy, jej inštalácia je časovo nenáročná, spravidla bez nutnosti obmedzenia bežnej prevádzky v nehnuteľnosti. Zariadenie je trvalo pripojené k elektrickej sieti a pri štandardnom príkone 6 VA činí spotreba elektrickej energie zhruba 10 – 15€ ročne. Ako to funguje? Na odvlhčenie muriva je vytvorený uzavretý elektrický okruh. Skladá sa z riadiacej jednotky, elektród a káblového prepojenia. Do vlhkého muriva sa inštalujú kladné elektródy, do podzákladia elektróda záporná. Všetko je prepojené s riadiacou jednotkou, ktorá transformuje napätie v okruhu a ďalej indukuje elektromagnetické impulzy, ktoré posilňujú vysúšanie muriva. Je prerušené kapilárne vzlínanie vody a tá je priťahovaná k zápornej elektróde. Po vysušení muriva zostáva systém v nepretržitej prevádzke v režime prevencie, ktorý zabraňuje opätovnému vzlínaniu vody.
Foto: www.ihousewife.ru
Text: Ivan Nôta