Následky extrémnej prívalovej vody bývajú hrozivé už na pohľad. Povodeň však nevedie iba k viditeľným hmotným stratám. V mnohých prípadoch sú neviditeľné škody závažnejšie ako tie, ktoré zaznamenáme zrakom. K tým najhorším patrí to, keď nám vlhkosť prenikne do muriva domu. Ako vysušiť a opraviť takto poškodené steny?
Prienikom vody do stavebných materiálov, konštrukčné prvky stavieb prudko znižujú svoje statické vlastnosti a zhoršujú sa aj tepelno-izolačné vlastnosti, čo má vplyv na zvyšovanie spotreby energií. Nesmieme však zabúdať ani na problematiku zdravotného ohrozenia. Po povodniach sa na zariadeniach domov či bytov tvoria povlaky. Plesne rozmnožované spórami sú zdrojom alergénov, ktoré môžu zhoršovať zdravotný stav alergikov, najmä v súvislosti s chorobami dýchacieho systému.
Pokiaľ vám do domu natiekla voda vplyvom výdatných dažďov alebo vás zasiahla povodeň, budete musieť ako prvé vodu odčerpať kalovým čerpadlom, ktoré si poradí aj s blatom a ďalšími nečistotami.
Akonáhle vodu odčerpáte, začnite vetrať všetkými možnými otvormi, ideálne do prievanu. Okrem vetrania je spoločným postupom pri akejkoľvek príčine vlhkých múrov vykurovanie miestnosti pomocou radiátorov. Užitočným prostriedkom sú aj elektrické odvlhčovače alebo sušiče vlhkosti. Intenzitu vysúšania udržujte v rozumnej miere, inak hrozí popraskanie muriva.
Potom nasleduje odborná oprava poškodených múrov, najčastejšie mechanickým odstránením poškodenej omietky až do výšky záplavovej vlny, prerezanie škár a aplikácia injektáže malty do vyvŕtaných otvorov. Injektážou vyplníte póry muriva a zvýšite tak jeho vodeodpudivosť.
V predposlednom kroku škáry, otvory a nerovnosti zaceľte hydrofóbnou omietkou IZONIL Hard, ktorá je zároveň paropriepustná a pomáha stene naďalej pripadnú zvyškovú vlhkosť odpariť a stenu vysušiť. Správnym nanesením IZONILu v dvoch vrstvách (1.vrstva – perlinka – 2. finálna vrstva), sa na stene vytvorí vodeodolná ale zároveň paropriepustná vrstva, posilní sa hydroizolácia a predĺži sa celková životnosť steny. Po splnení všetkých spomínaných krokov môžete v poslednom kroku múry omaľovať paropriepustnou farbou.
Benefity hydrofóbnej omietky IZONIL Hard; Zdroj: RBL Trade s.r.o
IZONIL svojim univerzálnym použitím je možné aplikovať do exteriéru (hydroizolácia sokla či murovaného plotu, rekonštrukcia starých budov, hydroizolácia bazénov), ale aj v interiéri (hydroizolácia pivnice, šácht, podzemných stavieb, kúpeľní). Vyrába sa štandardne v dvoch prevedeniach:
- F010 Jemná – zrnitosť 0,0 - 0,6 mm / 25 kg
- C020 Hrubá – zrnitosť 0,0 - 0,6 mm / 25 kg
IZONIL zaisťuje dlhodobé riešenie problému s presakovaním vody na povrch steny (v prípade aplikácie z negatívnej strany) respektíve problému s prienikom vody do steny (v prípade aplikácie z pozitívnej strany) a zároveň zaisťuje dlhodobé riešenie odvetrávania vlhkých stien (z oboch strán). IZONIL pritom dokonale nahrádza bežné cementové omietky pri novostavbách alebo bežné omietky pri rekonštrukcii domu. IZONIL je navyše netoxický, a vďaka tomu, že sa nanáša ako iná bežná omietka, je práca s IZONILOM naozaj jednoduchým riešením.
Oprava soklu pomocou omietky IZONIL Hard; Zdroj: RBL Trade s.r.o.
Autorizovaným distribútorom omietky IZONIL Hard je spoločnosť RBL Trade s.r.o., ktorá má svojich výhradných predajcov v rámci Českej republiky a Slovenska.
IZONIL Hard – Majte svoje steny v suchu!
Viac informácií: www.izonil.cz/ www.izonil.sk/ www.rbl-trade.com