Či už sa chystáte zariaďovať nový byt alebo ho rekonštruovať, dvere budú nepochybne dôležitou súčasťou interiéru. Zaistia súkromie, obmedzia hlučnosť alebo naopak prepoja miestnosti. Stanú sa nielen funkčným, ale zároveň dizajnovým prvkom.
Základ správneho výberu
Než sa pustíte do výberu dverí, urobte si jasno, čo od nich očakávate z hľadiska ich funkcie. V kúpeľni budú musieť napríklad odolávať vlhkosti, v detskej izbe zase tlmiť hluk a zniesť i občasné nárazy. U predajcu vyžadujte presnú informáciu o ich vnútornej štruktúre a povrchovej úprave, práve zvuková izolácia a odolnosť sú hlavné funkčné parametre.
Pokiaľ ide o povrchovú úpravu, základom je dyha, lamino alebo lak. Rozhodne sa neoplatí šetriť na kvalite vnútornej výplne. Najviac rozšírenou je dutinková drevotrieska, ktorá spĺňa požiadavky na základný zvukový útlm. V posledných rokoch sa tešia rastúcej obľube aj dvere z bezpečnostného vysoko tvrdeného skla.
Čo sa týka údržby v prípade lakovaných alebo laminátových povrchov, väčšinou postačí utrieť ich handričkou navlhčenou vo vlažnej vode s kvapkou saponátu. Na dyhované alebo drevené povrchy sa odporúča používať iba mydlové čističe, a to len v prípade silného znečistenia.
Farebný súlad
Z hľadiska dizajnu patria k dlhodobo najpredávanejším biele dvere. Perfektne totiž pasujú do Škandinávsky ladených interiérov, ktoré majú Slováci v obľube. Môžu byť lakované, striekané, dyhované či laminované, v lesku či matné. Protipólom bielej je výrazná farebnosť. Aj v tunajších interiéroch sa už objavujú sýto žlté alebo napríklad modré dvere. Evergreenom je potom spolu s bielou dekor dreva, v posledných sezónach dominujú hlavne svetlejšie odtiene.
Veľa variantov ponúka členenie pomocou zasklených výrezov a kaziet, typu presklenia, ornamentov a dekorov, ornamentálnych či mliečnych skiel. U celosklenených dverí máte zase možnosť pieskovania alebo gravírovania podľa individuálnych požiadaviek. Jednou z najpopulárnejších dekorácií sú potom tenké vodorovné kovové prúžky, ktoré dvere opticky delia na niekoľko častí. Vďaka tomu vyzerajú širšie, než v skutočnosti sú. Ich farba by mala ladiť predovšetkým s podlahou.
Určitý kontrast síce nie je na škodu, niekedy je však ťažké trafiť sa napríklad do rovnakého odtieňa dreva. V tom prípade je vhodnejšie zladiť ich s farbou okien či nábytku alebo voliť radšej úplne neutrálny odtieň. Aj tu ale platí známe pravidlo, že svetlejšie tóny priestor zväčšia a odľahčia, tmavšie ho naopak zútulnia. S farbou dverí súvisí aj farba zárubní, ak sa pre ne rozhodnete. Nie vždy je nutné voliť zhodný odtieň, aj tu je priestor pre experimenty s rôznymi kontrastami.
Hity dneška
Ak sa chcete inšpirovať aktuálnymi trendmi, kúpte si bezfalcové dvere. O čo ide? Klasické dvere, ako ich poznáme z väčšiny domácností , majú falc, ktorý zapadá do zárubne, respektíve oblôžky. Zárubne oblôžku prekrývajú, sú teda mierne vystúpené. V porovnaní s tým sú bezfalcové dvere v jednej rovine s oblôžkou, ich hrana je rovná a oblôžka lícuje s dverovým krídlom. Závesy sú skryté v jeho hrane a v zárubni.
Ešte trendovejšie sú dvere so skrytými zárubňami. Tie sú z veľkej časti schované v stene, takže je oblôžka pohľadovo minimalizovaná. Nemajú tak viditeľnú nosnú konštrukciu, čo sa s obľubou využíva, keď dekor steny pokračuje na dverách. Vďaka zárubni pripravenej na napojenie prekladu môžete dokonca vytvoriť dverný otvor na celú výšku miestnosti.
Snaha o maximálne optickej ukrytie je trendom dneška, preto sa objavujú dvere s pohľadovou vrstvou napríklad zo stierky alebo z prírodnej dyhy, ktoré splývajú s obkladom steny. Veľmi obľúbené sú tiež potlačami prechádzajúci zo steny na dvere, vyrobené z tvrdeného bezpečnostného skla. Aj keď vyzerajú krehko, majú asi päťkrát väčšiu mechanickú odolnosť v porovnaní s bežným sklom.
Foto: www.ajtovilagszeged.hu
Autor: Ivan Nôta