ÚvodHrubá stavbaStavebný materiálAko vybrať silikón, ktorý utesní a vydrží

Ako vybrať silikón, ktorý utesní a vydrží

Silikónové tmely majú veľa užitočných funkcií – nezmršťujú sa, ale zostávajú elastické, ich životnosť je aj 25 rokov, sú chemicky odolné, vodotesné a vydržia obrovský rozsah teplôt. Preto sú na stavbe neoceniteľnými pomocníkmi. Musíte však na žiadané použitie vybrať správny typ.

 

MerXu eshop, stavebniny

Foto: Ksenia Chernaya, Pexels

 

Stavebniny aj stavebú chémiu nakupujte výhodne na MerXu

Nakupovanie online patrí k modernej dobe – je rýchle, jednoduché, pohodlné a všetok tovar si môžete medzi sebou porovnať a premyslieť. V online obchode MerXu nájdete stavebniny aj stavebnú chémiu, kam spadajú aj silikónové tmely. Všetko od overených výrobcov a v skvelej kvalite. Čím viac toho na MerXu kúpite, tým viac môžete ušetriť na cene nákupu vďaka spätnému bonusu. Podľa čoho ale silikón vybrať?

 

Typy silikónov a ich špecifiká

Teplotne aj chemicky odolné tesnenia v poodbe rôznych typov silikónov výborne tmelia a pomerne dobre lepia rôzne materiály. Využívajú sa prevažne na vodeodolné utesnenie špár, na dilatačné spojenie škár, či na lepenie (iba ľahkých predmetov, lepiaca sila silikónu je slabšia). Silikóny sa delia na dva základné typy, acetátový a neutrálny.

 

Acetátový silikón poznáte podľa octového zápachu. Tvrdnutím na vzduchu vytvára pružný spoj, ktorý výborne prilieha k hladkým a neporéznym povrchom (sklo, kovy, dlaždice apod.). Môže však chemicky zničiť savé či citlivé materiály (napr. betón, prírodný kameň, meď apod.). Neutrálny silikón je bez zápachu, nespôsobuje „vyžieranie“ iných materiálov a preto je vhodný na hladké, porézne a citlivé materiály. Má však o niečo nižšiu priľnavosť a vyššiu cenu.

 

Ďalej je možné silikóny rozdeliť podľa účelu ich použitia:

 

·       univerzálny silikón (väčšinou acetátový) má všestranné použitie a vykazuje výbornú priľnavosť na hladkých povrchoch, nehodí sa ale pri kontakte s citlivými materiálmi;

·       sanitárny silikón poskytuje odolnosť voči plesniam a používa sa na špárovanie a utesňovanie v kúpeľni;

·       sklenársky silikón se používa hlavne pri zasklievaní;

·       potravinársky silikón môže prísť bez obáv do styku s potravinami, využíva sa v potravinárskych výrobniach a v kuchyniach;

·       protipožiarny silikón so zvýšenou odolnosťou proti vysokým teplotám sa používa na utesňovanie protipožiarnych systémov a káblových priechodov.

 

Nech si už vyberiete akýkoľvek typ, nezabudnite ho správne aplikovať podľa pokynov výrobcu. Iba tak bude silikón správne tesniť a spoj vydrží dlhé roky.

Viac informácií: EM - DESIGN Ing. Miloš Šablatúra, Zvolen

1770