Do 1 metra
Ploty s výškou do jedného metra plna skôr symbolickú funkciu a sú nenápadnú okrasou - najčastejšie v podobe živých plotov. Vyššia bariéra zbytočne zatieňuje úžitkovú plochu záhonov a trávnika. Majitelia malých záhradiek alebo otvorených predzáhradiek vnútri mesta preto často volia živý plot práve v tejto výške. Živý plot v blízkosti domu by nemal prekročiť výšku okennj rímsy na prízemí.
Do 1,5 metra
Tento plot už tvorí jasné ohraničenie pozemku, vo výhľade však stále neprekáža. Pokiaľ bude plot rozdeľovať pozemok váš a susedov, dajte si predovšetkým pozor, aby plot nepresahoval výšku, kedy by susedov pozemok zatienil v takej miere, aby mu mohla vzniknúť ujma. V takejto výške sa stavajú napríklad drevené ploty.
Do 1,8 metra
Plot vyšší ako meter a pol má už vysokú vymedzovaciu a priestorotvornú funkciu, napriek tomu pohľad na dom narušiť nemusí. Jedná sa o pohľadovú a súčasne bezpečnostnú bariéru, ktorá by mala potenciálnemu nevítanému návštevníkovi zabrániť pred vniknutím.
Podľa odborníkov je za ideálnu výšku plotu možné považovať práve jeden a pol metra, vo všeobecnosti by nemal byť vyšší ako človek.
Nad 1,8 metra
Ak sa rozhodnete pre plot s touto výškou, nároky na náklady realizáciu stavby aj na stabilitu konštrukcie porastú. Je tiež potrebné takto vysoký plot ohlásiť na stavebnom úrade. Ak vám ani táto výška nestačí, je vhodné doplniť plot výsadbou živého plotu. Plot vysoký okolo dvoch metrov dokáže potenciálneho zlodeja odradiť. Medzi časté materiály týchto typov plotov patrí betón alebo kameň, ktoré sú dominantou už len svojím výzorom.
Foto: www.charlottefencingcompany.com
Autor: Ivan Nôta