Na stránke Stavebnik.sk ste sa mali možnosť zoznámiť so zaujímavými vodnými záhradnými stavbami, akými sú jazierka, vodopády, umelý potok aj suchý potok. Určite nám dáte za pravdu, že takéto diela zmenili vašu záhradu na nepoznanie. Dnes vám prinášame skvelý nápad, ako urobiť tieto stavby ešte zaujímavejšími a dekoratívnejšími. Ide o drobnosť, ktorá sa k vode dokonale hodí a ktorá okamžite pritiahne pozornosť. Ide o záhradné mostíky a lávky ponad vaše malé vodné diela.
Výzdoba záhrady je neopísateľne príjemným zážitkom, ktorého výsledkom je vytvorenie miesta pre fyzické a psychické uvoľnenie. Nápady na dekoratívne prvky povznášajú okolie nášho domu a zároveň nás posúvajú k ďalšej kreativite. Dekoratívne mosty vo vašej záhrade nebudú o funkčnosti – tá sa za ostatné storočie dramaticky zmenila. Mosty už nie sú nevyhnutne spoločným prvkom pre spájanie brehov, ale čoraz viac tvoria dekoratívny element. Takto sa s nimi môžeme stretnúť v záhradách, pri chalupách aj letných chatách.
Plánovanie
Samozrejme, od štýlu plánovania závisí úspech nášho projektu. Východné kultúry hovoria o tom, že je veľmi dôležité kde most začína a kde končí. Majú pravdu. Dekoratívne lávky a mostíky totiž nemôžeme do krajiny zasadiť bezhlavo. Ideálne sú však ako jedinečná ozdoba nášho umelého potôčika, suchého potoka a dokonca aj záhradného jazierka. Most je jedným z najkrajších symbolov, ktorý k záhradám vždy patril. Či už sa klenie medzi dvoma brehmi, alebo je chápaný ako spojnica medzi rozdielnymi kultúrami, vždy znázorňuje prepojenie. Mosty sa objavujú na obrazoch starých majstrov - ako barokových krajinárov, tak i slávnych impresionistov. Toto majme na pamäti.
Ideálnym materiálom na takúto stavbu je drevo, no popularitu získava aj kameň a kov. Všetko závisí od nášho štýlu pre harmonickosť prostredia. V opačnom prípade by sme postavili „päsť na oko“. Mostík a lávka by mala byť podobne ako napríklad socha, skôr umeleckým dielom než funkčným prvkom. Dôležité je však dbať na správne uloženie na okraji vodnej plochy. V prípade ak chceme postaviť pochôdzny mostík, mali by sme ho stavať na betónové sokle, na ktoré sa nosníky lávky pripevnia svorníkmi.
No ani v prípade ak má náš mostík tvoriť len dekoratívny prvok sa neodporúča položiť nosník do vlhkej zeme v tesnej blízkosti vody, mohla by sa tým výrazne skrátiť jeho životnosť.
Najpopulárnejším variantom záhradného mostíka je oblúkový. V dekoratívnej verzií ho dokáže zhotoviť každý zručný domáci majster a jeho základná schéma je prakticky nemenná:
Čo ak chceme, aby bol náš mostík pochôdzny?
Prvým (a častejším) variantom je zakúpenie hotového diela od solídneho predajcu. Výber veľkostí a tvarov je na trhu pomerne široký, menšie drevené mostíky sa dajú zaobstarať aj za solídnu cenu. Vytvorenie mostíka na mieru je druhý variant, ktorý navyše umožní maximálne zladenie štýlov s domom a záhradou. Tu sa cena líši podľa použitých materiálov, rozmerov a prácnosti. Ak je mostík vytváraný na mieru, je potrebné nájsť skúseného remeselníka a projektanta, statika, ktorý určí materiál potrebnej pevnosti a hrúbky.
Pochôdzna plocha mostíka potom bude bezpečná a stvárnená podľa predstáv majiteľa. Najpoužívanejším materiálom je drevo, u ktorého je možné voliť z mnohých farebných odtieňov. Je však potrebné myslieť aj na prevádzkovú bezpečnosť a na mostík položiť drážkované dosky, ktoré nebudú po daždi príliš klzké. S mostíkmi z nerezu či celokovovými sa môžeme stretnúť skôr u moderných stavieb, lebo ich minimalistické poňatie sa k modernej architektúre skvele hodí. Rovnako tak aj betónové dosky či odliatky sú vhodné skôr k moderným domom.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Z hľadiska bezpečnosti obvykle stačí jednoduché zabezpečenie alebo povraz na jednej alebo na oboch stranách lávky. Štandardne bývajú záhradné mosty a lávky dodávané v šírke 100 cm a štyroch rozmeroch: 120, 150, 180 a 220 cm. Na želanie užívateľov je prirodzene možné vyrobiť aj lávky dlhšie alebo širšie (minimálna šírka 60 cm). Firmy navrhnú a následne vyprojektujú aj celé systémy drevených lávok a mostov, od prvotných návrhov až po dielenskú dokumentáciu, vrátane technologických postupov výroby či montáže a v neposlednom rade aj plánu správy a údržby navrhnutých objektov.
Tretím variantom je zhotovenie mostíka svojimi rukami. Tu sa však odporúča rátať vždy s väčším zaťažením, nakoľko laik nebude vedieť vyrátať nosnosť podľa vzorcov a použitého materiálu. Nosná časť mostíka sa odporúča zhotoviť z kovových profilov dostatočnej hrúbky, aby vydržali záťaž a potom ju „ukryť“ pod drevené šlapáky, obložiť skalami, a podobne.
Naše tipy – alebo fotogaléria dekoratívnych aj pochôdznych mostíkov a lávok
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Foto: stroikairemont.com, miremonta.ru
Autor: Ivan Nôta
1051,906