Pre správnu funkčnosť stránky, používame iba nevyhnutné cookies súbory.
Taktiež používame dodatočné súbory cookies ( zlepšujú napr. funkčnosť stránky, YouTube videí, zdielanie postov...), akceptovaním súhlasíte s ich používaním.
Správny výber materiálu pre stavbu záhradných schodov je jednou z podmienok, ktorú treba dodržať aby ste nenarušili harmóniu záhrady. Záhradné schody však musia byť i bezpečné.
Záhradné schody by sme nemali budovať príliš strmé, aby nepredstavovali hrozbu alebo prekážku pre malé deti, ktoré sa v záhrade často hrávajú a ani pre starších ľudí, ktorí v nej trávia chvíle odpočinku.
Svahy so sklonom do 15 % je možné prekonať prostredníctvom výstavby tzv. jazdeckých schodov, ktoré predstavujú systém terasovitých plošín. Ich jednotlivé stupne sú od seba uložené v odstupoch na dĺžku jedného kroku.
V záhradách s väčším sklonom sa však už bez strmšieho schodiska, žiaľ, nezaobídeme a preto treba brať pri jeho plánovaní do úvahy aj ďalšie skutočnosti.
Šírka plochy, na ktorú našľapujeme, by mala predstavovať minimálne 15 cm, podobne ako aj maximálna výška schodíka. Optimálna šírka celého schodiska je 80-120 cm.
Dôležitú úlohu pri jeho výstavbe zohráva aj pevnosť terénu, preto musíme dbať na to, aby bol podklad pred začiatkom realizácie dostatočne uľahnutý. Inak sa môže stať, že schody začnú neplánovane sadať, následkom čoho dôjde k poškodeniu ich konštrukcie.
Schodisko by nemalo byť dlhé, pokiaľ sa tomu nevieme vyhnúť, mali by sme ho rozdeliť správnym umiestnením odpočívadiel. Ich šírka by mala zodpovedať trojnásobnej šírke nášľapnej plochy schodov.
Záhradné schody musia byť bezpečné a pohodlné
Pokiaľ je svah v záhrade príliš strmý, je výhodnejšie naplánovať trasu schodov tak, aby vytvárala oblúk alebo niekoľko plytších serpentín.
Počet schodov by nemal byť vysoký a mal by byť nepárny, ideálnych je 11- 13 stupienkov.
Prvé a posledné schody síce splývajú plochou terénu, ale vybudované sú z toho istého materiálu a predstavujú tak súčasť schodiska.
Pozornosť treba venovať aj nášľapným plochám. Pokiaľ sú ukladané do betónového lôžka, musia mať mierny sklon, aby z nich stihla odtekať dažďová voda. Nášľapné plochy sa dajú ukladať s presahom alebo bez presahu. Schody s presahom pôsobia odľahčenejšie a decentnejšie.
Ideálny schod je schod vyrobený z jedného kusa materiálu, tzv. schod monolitický. Spĺňa tak totiž podmienky funkčného ako aj estetického hľadiska.
Medzi materiály najčastejšie používané na stavbu záhradného schodiska patria drevené trámy, betón, lomový kameň v blokoch alebo platniach, ale aj tehla.
Najmä záhradné schody z lomového kameňa sú vysoko trvácne, v prípade, že sú jeho stupne monolity, je aj dostaočne bezpečné. Schody z pálenej tehly zase pôsobia veľmi efektne, najmä ak harmonizujú s fasádou domu.
Najlacnejšou alternatívou sú jednoduché záhradné schody drevené. Príprava svahu pri ich výstavbe spočíva v jeho vytvarovaní do stupňov. Potom sa pred každý z nich zatlčú do zeme kotevné kolíky a za ne sa uložia kvalitné žrde. Medzery, ktoré medzi žrďami zostanú, sa zasypú zeminou alebo drvinou. Takéto schody sa však v žiadnom prípade nehodia do frekventovaných a moderných záhrad.
Pokiaľ máte v záhrade skalku, najviac k nej "pristanú" záhradné schody z kameňa. Podmienkou je, aby boli jednotlivé kamene aspoň z jednej strany ploché a dostatočne ťažké. Od ich tiaže totiž záleží ich budúca stabilita v štrkovom lôžku.