Ak sa práve rozhodujete pre stavbu vlastného rodinného domu, určite narazíte aj na otázku: Z čoho stavať? Pre aké stavebné materiály sa rozhodnúť?
Čo so základmi?
Základy sú, ako pri každej stavbe, tou najdôležitejšou časťou budovy. Vyžaduje sa, postaviť ich kvalitne a správnym spôsobom, aby sme sa vyhli problémom v budúcnosti v oblasti výstavby a stavebného procesu.
Konkrétny typ základov je vytýčený v súlade s odporúčaniami príslušného geodetického zmapovania zrealizovaným stavebným dozorom. Zároveň sa prihliada na konkrétny charakter projektu a návrh projektanta. Hĺbka výstavby základov by mala dosahovať hĺbku bodu mrazu v danom regióne.
Pred vylievaním betónovej vrstvy je potrebné po celej rozlohe základov klásť medzivrstvu riečneho piesku a štrku. Spomínaná medzivrstva je dôležitá a bezodkladná pre odvodňovanie spod základov.
Samozrejme treba brať do úvahy aj množstvo iných požadovaných postupov pri pokladaní základov, ktoré ale nebudeme bližšie špecifikovať, keďže sú súčasťou tradičnej výstavby základov. Dôležitý rozdiel spočíva v hrúbke steny budovanej z termobloku v porovnaní so stenou z klasických tehál (dva rady tehál). Hrúbka steny z termobloku je cca 25cm oproti 50cm-ovej hrúbke tehlovej steny. Rovnako aj váha steny z termobloku je namiesto 980kg len 360kg.
Na základe týchto údajov je pri takejto výstavbe postačujúci aj tenší základ. Pri výstavbe domu z termoblokov stačí postaviť 30cm-ov hrubé základy, namiesto požadovaných 60cm-vých základov pri tehlovej výstavbe. Takýto základ primerane znáša požadovanú záťaž a zároveň môžete ušetriť na materiály a výkopových prácach. Pred budovaním stien sa odporúča naniesť na základy omietku a vode odolnú vrchnú vrstvu po celej ploche základov.
Ako na steny?
Keď máte základy hotové, môžete pristúpiť k budovaniu stien. Nezabnite na to, že v prvý deň budovania stien sa odporúča postaviť len prvý rad termoblokov, to znamená do výšky 25cm.
Následne je potrebné premerať všetky vzdialenosti (dĺžka stien, uhlopriečok a skontrolovať uhly a rohy) v závislosti od postaveného prvého radu termoblokov. Pomocou hadicovej vodováhy skontrolujte správnosť pozície všetkých blokov zvisle aj vodorovne. Je veľmi dôležité aby bol prvý rad tehál vodorovne položený, aby sa tak následne steny nenakláňali a nevznikali odchýlky od projektovej dokumentácie.
Pri výstavbe prvého radu termoblokov vzniká celková štruktúra podlažia. Práve z toho dôvodu je dôležité vytýčiť otvory pre dvere a okná na správne miesta, ďalej určiť spojné body vnútorných stien, položiť kanalizačné a ventilačné rúry cez termobloky (ak je tak určené v projektovej dokumentácii) a rovnako vložiť aj vystuženie.
Neodporúčame používanie zváracej technológie na montáž vystuženia, keďže tento spôsob montáže nie je prípustný pri spevňovaní jednoliatych plôch. Jednotlivé steny by mali byť posilnené na základe výpočtov v projektovej dokumentácii prihliadajúc na predpokladanú záťaž, ktorá bude dopadať na stenu. Práve z tohto dôvodu nie je jednoduché presne určiť postup spevnenia. Konkrétny postup spevnenia a priemer materiálu odporúčaného na spevňovanie by mal určiť odborník, ktorý sa zúčastňuje na realizácii danej stavby.
V rámci našich možností Vám vo všeobecnosti priblížime princíp spevňovania stien. Výstuž sa pokladá vodorovne do prvého radu termoblokov po celom obvode budovy. Menovaná výstuž pozostáva zo 4 tyčí vzájomne spojených. Vzdialenosť medzi tyčami by mala byť 10cm. Pred kladením podlahových tabúľ by mali byť použité rovnaké výstuže ale zvisle v každom rohu budovy, pri okenných a dverových otvoroch a v niektorých prípadoch aj v poslednom rade (alebo v posledných dvoch radoch) termoblokov. Po vykonaní vyššie menovaných krokov môže nasledovať odlievanie betónu. Betón by mal byť odlievaný až do výšky hornej hrany prekladu termobloku.
Pred tým než by betón úplne stuhol je potrebné znova skontrolovať pozíciu termoblokov vodorovne aj zvisle a ak je potrebné upraviť ich pozíciu. Po odliatí betónu do prvého radu termoblokov sa odporúča nechať konštrukciu stáť aspoň jeden deň, aby tak betón nadobudol potrebnú pevnosť na ďalšie operácie. Nasledujúci deň je možné postaviť ďalších 4-6 radov termoblokov (cca 1-1,5m výška) a zaliať betónom.
Často sa stáva, že stavbári nepripravia dostatočné množstvo betónu (ak je betón pripravovaný na mieste stavby) a za deň zalejú betónom 2-3 rady (cca 50-75cm), čo nie je v rozpore s technológiou výstavby. Je to ale pomalší postup.
Pokladajte bloky rad za radom a zalievajte betónom až kým nedosiahnete výšku podlažia. Pred položením podlahových tabúľ by mala stena stáť bez operácie 7-10 dní, aby betón dosiahol potrebnú pevnosť.
Ako na stavbu rohov?
Rohy vytvárajte spájaním termoblokov. Nie sú k tomu potrebné termobloky špeciálnych tvarov. Na vytvorenie rohov postačujú klasické a koncové jednotky termoblokov. Pre bezproblémový prietok betónu pozdĺž celého obvodu je potrebné vyrezať nadbytočné časti bloku, ktoré by bránili prietoku.