ÚvodHrubá stavbaIzolácieAko bojovať s vlhkosťou

Ako bojovať s vlhkosťou

Boj s vlhkosťou je téma, ktorá je stále aktuálna. Vlhkosť nám môže priniesť komplikácie v našom dome, ale aj spôsobiť zdravotné komplikácie.

 

Ako bojovať s vlhkosťou

 

Ako sa prejavuje vlhkosť v murive?

Na túto zákernú otázku pre vás máme odpoveď. Pri vstupe kvapalnej alebo plynnej vlhkosti do stavebnej konštrukcie, skôr alebo neskôr začne dochádzať ku korózii stavebných materiálov. Tá je spôsobovaná ako samotnou vodou, tak aj mrazom. Kryštály pri mrznutí vody spôsobujú tlaky prevyšujúce tlak 100 MPa, ktorým neodolá žiadny omietkový materiál. Ďalšia deštruktívna zložka vody je rozpustená soľ, ktorá na seba dokáže viazať vzdušnú vlhkosť. Tieto soli vytvárajú ďalšie kryštály, ktoré potom deformujú stavebné materiály. Vodorozpustné soli majú hygroskopickú vlastnosť, takže dokážu na seba viazať soli aj z okolia.

 

Ako bojovať s vlhkosťou

 

Prečo by sme mali vlhké murivo začať aktívne riešiť?

Prvým dôvod je vzhľad. Vlhké murivo pôsobí veľmi neesteticky, na povrchu vznikajú škvrny, riasy, plesne. Ich výpary nie je vhodné vdychovať. Ďalším dôvodom je možné narušenie statiky budovy.  Vlhké múry tiež znižujú tepelné izolačné vlastnosti muriva až o 30 % a znižujú jeho pevnosť. Pokiaľ chceme murivo vysušiť, tak za prispením hydrofóbnej a zároveň paropriepustnej omietky IZONIL Hard tento proces zrýchlime.

Kedy je vhodné použiť hydrofóbnu omietku?

V prípade nedostatočnej alebo žiadnej hydroizolácie. V prípade kontaminácie soklových častí soľami. Pri hydroizolácii pivníc, šácht a podzemných stavieb. Na rekonštrukciu omietok starých budov a dodatočnú hydroizoláciu existujúcich budov.

Aplikácia a príprava hydrofóbnej omietky IZONIL Hard sa nijako nelíši od klasických omietkových zmesí. Je však dôležité dodržať správny pomer vody. Nie je doporučené pridávať do zmesi žiadne ďalšie komponenty a prísady, aby omietka nestratila svoje vlastnosti.

Ako bojovať s vlhkosťouIZONIL Hard je unikátna omietková zmes vyrobená na Slovensku, ktorá je vodonepriepustná ale zároveň paropriepustná.  Jej najväčšou prednosťou je prítomnosť veľkého množstva mikropórov, ktoré zaisťujú neustále vysúšanie vlhkého podkladu. Veľkou výhodou je aj univerzálne využitie tejto zmesi. Môže byť použitá pri rekonštrukciách omietok starších budov, hydroizolácii pivníc a šácht, ale aj na hydroizoláciu soklových častí stavieb. Unikátna prísada omietkovej zmesi IZOCOMPONENT zaistí spolu s PP vláknami neustále vysúšanie vlhkého podkladu. IZOCOMPONENT sa vyrába z čisto prírodných zdrojov a zaisťuje výnimočné vlastnosti omietky.

Viac informácií: RBL TRADE s.r.o., sanačná omietka IZONIL

1337