Pri používaní klimatizačnej jednotky v horúcich letných dňoch sa súčasne s pozitívnym efektom príjemného pocitu ochladenia stretneme aj s niekoľkými jeho negatívnymi vedľajšími účinkami. Je dobré o nich vedieť a samozrejme, vedieť sa proti nim brániť, respektívne, naučiť sa im predchádzať.
Bežné klimatizačné zariadenia odoberajú vzduchu vlhkosť
Ak niekto počas horúčav skutočne trpí a jeho krvný obeh je preťažený, vytvorením prievanu v byte a prachom, ktorý sa tak v miestnostiach hromadí vo zvýšenej miere, môže však dôjsť k ďalším následným ochoreniam. Tu zastáva klimatizačné zariadenie skutočne svoje dôležité miesto.
Zastaralé typy klimatizácií však odoberajú vzduchu veľa vlhkosti, čím môže znovu u človeka dôjsť k vysychaniu slizníc. Hlavne vírusy nádchy teda nachádzajú v klimatizovaných miestnostiach hlavné pole pôsobnosti svojho rozmnožovania. Letné prechladnutie je v nich takmer naprogramované. Potrebné je teda zvlhčovať nosné sliznice slabým roztokom soli alebo jeho výplachmi. Taktiež pomáha zvýšený príjem tekutín.
Ak sa však rozhodnete pre jeden z nových moderných výrobkov a vyberiete si klimatizačné zariadenie priamo so zvlhčovačom vzduchu máte o vyriešenie tohto problému postarané.
“Pred použitím vyvetrať“
Pri používaní klimatizačných zariadení všeobecne platí: Pred tým ako už pri uzavretých oknách uvedieme zariadenie do činnosti, musíme miestnosť vyvetrať.
Najviac šesťstupňový rozdiel
Dosiahnuť v byte teplotu 21°C, keď za oknom panujú 33°C je síce realizovateľné, ale v žiadnom prípade nie doporučenia vhodné. Správne nastavená teplota v byte by sa mala od vonkajšej líšiť len o pár stupňov, maximálny prijateľný rozdiel je 6 °C. . Pri vyššom tepelnom rozdiele príliš zaťažujeme vlastný organizmus a riskujeme nepríjemné prechladnutie, resp. zápaly dýchacích ciest.
Nesedávajte v dráhe prúdiaceho vzduchu
Nikdy nesedávajte alebo sa dlhšie nezdržiavajte v dráhe prúdiaceho vzduchu alebo priamo pri ventilátore. Ak totiž chceme v miestnosti dosiahnuť teplotu medzi 22 a 25 °C pohybuje sa výstupná teplota chladiaceho vzduchu okolo 15°C. Ak tento studený prúd narazí na pokožku, riskujeme možné natrhnutia svalov, stuhnutie šije, bolesti krížov a iné podobné sprievodné javy lokálneho prechladnutia.
Zriedkavé zmeny teplôt
Príliš časté zmeny teplôt v miestnosti ako aj častý striedavý pobyt v miestnostiach s veľkým teplotným rozdielom pôsobí na organizmus taktiež veľmi zaťažujúco. Hlavne pri starších a obéznych ľuďoch sa takýmto teplotným rozdielom treba úplne vyhýbať.
Foto:www. budcompass.com