V kancelárskych priestoroch veľkých organizácií, ale v niektorých prípadoch aj v bežných bytoch môžete čoraz častejšie vidieť 3D samonivelačné podlahy, ktorých ceny sú pomerne vysoké, ale výsledný efekt a estetické vlastnosti prevažujú v prospech výberu práve takejto podlahy. Podľa technológie inštalácie sa takéto podlahy nelíšia od bežných samonivelačných podláh, pri ich realizácii však existujú určité rozdiely.
Objemové podlahy s prívlastkom 3D
Objemové podlahy- tak sa nazývajú bezšvíkové polymérové nátery, ktoré sa zdajú byť „naliate“ na povrch podlahy. Takéto podlahy sa líšia hlavnou zložkou liatej zmesi: existujú polyuretánové, cementovo-akrylátové, epoxidové a metylmetakrylátové podlahy, okrem toho existujú aj rôzne kombinované zmesi.
Najbežnejšie sú epoxidové a polyuretánové podlahy. Po boome krásnych trojrozmerných kresieb, ktoré moderní umelci umiestňujú na asfalt a steny, dospeli interiéroví dizajnéri k záveru, že takýto efekt vhodne zapadne do dizajnu kancelárie alebo bytu. Od tej chvíle začalo inštalovanie trojrozmerných obrazov na podlahe: pozitívne recenzie o samonivelačných 3D podlahách a ich mnohých výhodách dodali ich výrobcom správny vietor do plachiet.
Výhody
Okrem elegantných estetických vlastností, originality a sviežosti takéhoto dizajnového riešenia má samonivelačná podlaha s 3D efektom množstvo výhod. Patria sem hlavne: pevnosť a dlhá životnosť, odolnosť proti vlhkosti a chemikáliám, jednoduchosť starostlivosti o podlahu, šetrnosť k životnému prostrediu, bezpečnosť prevádzky (požiarna odolnosť, hygiena), možnosť inštalácie v akýchkoľvek priestoroch. Aj napriek tomu, že ich mnohí označujú ako gýč, majú 3D podlahy celosvetový úspech.
Etapy inštalácie samonivelačnej podlahy s 3D efektom
Technológia liatia podlahy s 3D efektom nie je taká zložitá, ako sa na prvý pohľad zdá. Hlavná vec, ktorej je dôležité venovať pozornosť, je proces prípravy a kladenia materiálov, pretože základ pre 3D „kresbu“ musí byť dokonale plochý.
Celý proces vytvárania 3D samonivelačnej podlahy pozostáva z niekoľkých etáp:
Príprava podkladu alebo vyrovnanie: najčastejšie sa to robí pomocou samonivelačných podlahových zmesí. Keď materiál vyschne, základňa sa vyleští.
Penetrovanie: na čistý a vyhladený betónový povrch a sa nanesie epoxidový penetrák
3D fólia: na penetrák sa následne aplikuje špeciálna PVC – fólia určená pre epoxid
Zalievanie: na záver sa celý obrazec zaleje priesvitným čírym epoxidovým lakom.
Epoxidová podlaha do bytu je odolná voči škrabancom aj chémii a preto aj obrázok ostane celý čas akoby sa len včera inštaloval.
Foto: happymodern
Text: Ivan Nôta