Oheň v prírode je druhom zvláštneho potešenia, ktorý pre ľudí v panelových bytoch nie je dostupný. Stavba ohnísk pri domoch, chalupách, chatách aj víkendových domčekoch je rituálom, odkazuje na náš pôvod, históriu, pradávnych aj blízkych predkov. Samozrejme oheň prvotne slúžil na dva účely - ohriať sa a upraviť si tepelne potravu. Pričom bolo najčastejšie oboje spojené dohromady.
My sa však zameriame na ohniská, ktoré sú vhodné tak k opečeniu špekáčikov na ražni, avšak inak sa pri nich predovšetkým ohrejeme. Oheň je viac menej praktickým pomocníkom z hľadiska kulinárskych pôžitkov, a tiež romantickým doplnkom. Za horúcich nocí nie je síce na to, aby sme sa ohriali, avšak s koncom leta prichádzajú chladné večery a noci, navyše tiež býva potrebné ohriať sa v záhrade pri jesennej práci. A práve k tomu slúži ohnisko. Ohnisko môže mať svoje trvalé miesto, môže však byť aj prenosné, čiže veľmi praktické a my sa môžeme ohriať, kdekoľvek je to potrebné. Dnes sa zameriame na „pevné“ ohniská.
Najjednoduchšie ohniská si postavíme takmer zadarmo. Na dedine sa každý rád zbaví starých tehál, kameňov a iných zvyškov. V tom prípade nám postačí rovná plocha, vhodné kamene, pár vedier štrku,lopata, rýľ a chuť do práce. Za hodinku bude naše ohnisko hotové.
O stavbe kamenného ohniska sme pred časom na stránke Stavebník priniesli podrobnejší návod už pred časom. Pripomenieme si ju na nasledujúcich obrázkoch:
Rýchlou záležitosťou je tiež stavba ohniska z betónových tvárnic. Pamätajte však, že pri stavbe akéhokoľvek ohniska musíme dodržovať určité zásady: Ohnisko nesmie byť príliš blízko budov alebo drevených záhradných prvkov. Nemalo by byť ani v tesnej blízkosti kríkov alebo vysoko rastúcich kvetín, žiar z ohňa by ich mohol poškodiť. Na rovine sa bude ohnisko lepšie zakladať, než na svahu.
Stavba ohniska z betónových tvárnic nám tiež zaberie možno hodinu. Stavať nemusíme na základy, tvárnice sú dosť ťažké na to, aby ich „odfúkol vietor“.
Vrchnú časť ohniska môžeme vyšperkovať kusmi prírodného lomového kameňa, alebo záhradnými prefabrikátmi. Tieto však bude potrebné k poslednému tehlovému radu prilepiť stavebným flexibilným lepidlom.
Alebo necháme vrchnú časť tako, ako je, len do jednotlivých otvorov tvárnic nasypeme dekoratívny štrk.
Ďalšou možnosťou je vytvoriť po obvode tvárnic veniec z betónu.
Existuje spôsob, pomocou ktorého si postavíme ohnisko z betónových oblúkových obrubníkov. Dajú sa kúpiť v záhradných centrách a sú určené ako ochrana kmeňov stromov. Z toho dôvodu sa dajú kúpiť s rôznymi polomermi oblúkov. Ohnisko sa takto stavia ako skladačka, ktorú si pamätáme z detstva.
O niečo zložitejší (nie však zložitý) postup existuje pri stavbe ohniska z prefabrikovaných záhradných dielov, ktoré slúžia ako oblúkové obrubníky chodníkov. Na obrázku vidíme, že takéto ohnisko má tiež svoje čaro.
Toto boli príklady tých najľahších stavieb ohniska. Ak však chceme zachovať pri našej práci určitú profesionalitu musíme pre naše ohnisko vytvoriť základ: Z vybraného miesta odstránime trávny porast aj s koreňmi takmer na hĺbku rýľa (využijeme ho v záhrade na inom mieste). Na odkrytý terén nasypeme štrkovou vrstvu a zrovnáme do roviny. Na štrk príde pieskové lôžko, do ktorého budeme ukladať kamene, tehly či dlažobné kocky. Škáry medzi nimi opäť vysypeme štrkom. Po obvode budúceho ohniska môžeme (resp. musíme) vytvoriť obrubu z tehál, dlažobných kociek, kameňov alebo iného materiálu. Jednotlivé prvky môžeme spájať betónom, alebo ich nechať voľne.
Dno ohniska vyložíme najčastejšie štrkom, pevne ho usadíme v piesku, zrovnáme do roviny a škáry medzi tehlami alebo kameňmi vymažeme betónom alebo vysypeme pieskom. Ohnisko môže mať obrubu niekoľko tehál nad terénom, potom sa naň môže položiť mriežka alebo kamenná doska na grilovanie. Ak zostane v jednej rovine s terénom, musíme upraviť okolie. Pekne vyzerá spevnený povrch v okolí ohniska. Nič potom nebráni pohodlnému kosenie trávy v okolí.
Stavba ohniska s miestom na posedenie a kvalitnou dlažbou naokolo tiež nie je zložité. Postačia nám základné stavebné schopnosti a dobrý nápad.
Správny domáci kutil zúžitkuje pre svoju prácu aj veci, ktoré by našinec považoval za šrot. Takto je tomu aj v prípade ohniska zo starého kovového vedra a kusa hrubšieho, no ohybného plechu:
Aj ďalšie ohnisko je výsledkom zlatých ručičiek domáceho majstra. Tento krát ho stvoril zo starého bubna pokazenej práčky:
Ak vás tento nápad neoslnil a toto ohnisko vám pripadá až príliš industriálne, vedzte, že je ešte stále šanca zmeniť jeho vonkajší vzhľad:
V niektorých prípadoch je nutné zapustiť ohnisko do zeme – táto metóda sa používa hlavne pri veternom priestore, no niekedy aj vtedy, keď je okolie hlučné. V obidvoch prípadoch sa takto vytvorí zóna s pokojnou a uvoľnenou atmosférou pri ohni.
Pomocou starého triku s diskom kolesa nákladného automobilu či traktora, určeného do šrotu vieme tiež vyhotoviť zaujímavý typ ohniska:
Ak nás bavia murárske práce, nič nám nebráni vyrobiť si debnenie a zhotoviť ohnisko „na mieru“ z betónu:
K záhradnému posedeniu pri ohnisku sa hodia rôzne sedenia z drevených klátov, drevené lavičky a iné štýlové doplnky. Sedenie môže samozrejme byť aj z tehál, tvárnic, betónu a podobne. V čase, keď sa ohnisko nevyužíva, poslúži napríklad pre nádoby s kvetinami.
Foto: www.idealsad.com
Autor: Ivan Nôta