V prírode stačí trampskou lopatkou vyhĺbiť plytkú jamu, obložiť ju kameňmi a okolo ohniska odhrabať lístie (rukami) čo najďalej. To isté môžeme samozrejme urobiť aj v záhrade, avšak okrem záhradných krbov a grilov existujú tiež sofistikované riešenia ohnísk. Použiť možno kameň, tehly, starý plechový sud, ale tiež môžeme zakúpiť sofistikované a prenosné oceľové ohnisko a iné produkty, napríklad betónové.
Pokiaľ si chceme ohnisko vyložene postaviť, môže byť v rovine terénu, zapustené a alebo vyvýšené. Stavebných materiálov sa ponúka mnoho. Počnúc starými či novými pálenými tehlami, prípadne šamotkami, prírodným neopracovaným kameňom, kameňom otesaným, umelým kameňom (čiže betónom v dekore kameňa) a končiac tvárnicami (tvarovkami) z rôznych materiálov.
Dokonca sa aj vyrábajú napríklad betónové tvarovky určené priamo k jednoduchej stavebnicovej konštrukcii ohniska.
Murované ohnisko môžeme zapustiť do zeme a vybaviť betónovým dnom, na ktorom ohnisko po obvode vymurujeme, alebo naopak vyvýšiť (a to aj výrazne) nad terén. Nesmieme tiež zabudnúť na bezpečnosť, keď po uhasení zostávajú v ohniska žeravé uhlíky, pri horení zase odletujú iskry.
Určite ohnisko nestaviame tam, kde by mohli iskry čokoľvek zapáliť a po uhasení je dobré prikryť ohnisko poklopom, aby silnejší vietor uhlíky nerozdúchal a nerozniesol vrátane iskier.
Nad terénom vymurované ohnisko sa potom môže stať napríklad trvalou súčasťou terasy, rovnako ako tomu býva pri krbe s grilom.
Foto: www.pinterest.com
Autor: Ivan Nôta