Nie, nejde o mimozemskú návštevu, reč, lepšie povedané nasledujúce riadky, budú o rastlinách, vhodných do kúpeľní.
Vďaka relatívne vyššej vzdušnej vlhkosti a teplote si v kúpeľni môžeme dovoliť pestovať rastliny, ktoré majú zvýšené nároky na tieto kritériá. Žiaľ, tieto priestory obvykle neoplývajú prílišným množstvom svetla a preto si tu mnohé rastliny, ktoré práve slnko obľubujú, nemôžeme dovoliť pestovať. Najlepšie sa tu však bude dariť rôznym druhom papradí.
Možno o tom ani veľa z nás netuší, ale paprade patria k najstarším rastlinným druhom , žijúcim na našej planéte, pretože väčšina z nich pochádza z trópov, milujú vlhké a teplé prostredie. Väčšina z nich, pretože rastie v hustých tropických lesoch potrebuje tieň, alebo takzvaný svetlý tieň, čo z nich robí ideálne rastliny do bytu. Všetky druhy obľubujú výdatnú zálievku, no zem v kvetináči nesmie byť permanentne vlhká. Ocenia, ak ich raz za čas ponoríme (nie listy) do vedra s vodou.
Vzhľadom na ich „spôsob života“ nemôžeme zabrániť tomu, aby paprade nenapadali často rôzni škodcovia, obvykle puklice, alebo vošky. Kvôli citlivosti na rôzne zložky insekticídov sa odporúča, použiť proti týmto škodcom roztok denaturovaného liehu a proti voškám roztok mazľavého mydla. Väčšina papradí sa dá na jar rozmnožovať delením, niektoré druhy tvoria koreňové výbežky, ktoré sa dajú odsádzať.
Kvety do kúpeľne
Adiant: je krehké papradie s jemnými strapatými jasnozelenými lístkami. Má veľmi vysoké nároky na vzdušnú vlhkosť a preto sa ho odporúča pestovať vo vitríne.
Asplenium, alebo slezinník má rovnako charakteristické nároky na zavlažovanie – podobne ako u broméliovitých sa voda zbiera v listových ružiciach, preto je potrebné jeho rosenie.
Blechnum, čiže rebrovka sa dá úspešne pestovať aj v miestnosti, nerosíme ju však a chránime pred prievanom, neznáša nízke teploty.
Nefrolepka je azda najbežnejšou papraďou v našich domácnostiach, nie je príliš citlivá, potrebuje iba obvyklú zálievku a relatívne dobre znáša zmeny teplôt.
Jelení jazyk je jedna z mála papradí, ktorá znáša aj nižšie teploty a v lete si ju môžeme dovoliť umiestniť aj do exteriéru. Rozmnožuje sa pomocou listových odrezkov, ktoré ponoríme do substrátu s teplotou okolo 20 stupňov.
Parohovec je pomerne známe papradie, ktoré pestujeme v závesných košíkoch, pochádza z východnej Afriky, Ázie a Ameriky. Je to epifyticky žijúca rastlina a najlepšie sa nám bude pestovať v črepníku na orchideje. Zalievame ho tak, že občas ponoríme črepník do vedra s vodou.
Pteris je papradie, ktoré sa dá pomerne ľahko pestovať aj v miestnosti, iba neznáša prievan a musí mať zabezpečenú stálu teplotu 18 stupňov. Stačí jej polotienisté stanovište.
Foto: saranka354.ru, navigator64.ru