Miestečko v tieni na terase alebo pri vašom bazéne, teraz môžete nájsť aj vďaka moderným slnečníkom, ktoré stále v hojnejšom počte zaplavujú slovenský trh. Tieto závesné, oku lahodiace tienidlá, sú takmer všetky vybavené stupňovito nastaviteľným ramenom s naklápaním, ktoré sa dá otáčať okolo vlastnej osi do rozsahu 360 stupňov.
Otočné rameno teda poskytuje plnú flexibilitu a zaručuje, že svoj tieň si nájdete počas celého dňa bez toho, aby ste slnečník museli pracne presúvať. Tienidlo si pootočíte jednoducho práve tam, kam potrebujete a to pomocou luxusnej kľuky.
Montáž závesného slnečníka je veľmi jednoduchá. Slnečník zastabilizujete v želanej pozícii do krížového stojana a roztvoríte pomocou už spomínanej kľuky a navijáku.
Nevýhodou je pri montáži je, že kvôli nízkej hmotnosti konštrukcie a rozmerom tienidla, je potrebné krížový stojan zaťažiť. Závažia nie sú dodávané so slnečníkmi a budete si ich musieť zaobstarať. Ako závažie vám však pohodlne poslúžia 2-4 betónové platne – podľa konkrétneho typu slnečníka.
Väčšina moderných závesných slnečníkov sa vyrába v priemere 300 - 350 cm. Ich tienidlá sú šité z materiálov odolných voči vode, ktoré sú schopné zachytiť takmer 100 % škodlivého UV žiarenia. Novinkou týchto slnečníkov sú vetracie otvory. Dobre premysleným umiestnením v tienidle, dokážu znižovať nápor vetra a taktiež zabezpečujú priepust horúceho vzduchu, ktorý sa zvykne kumulovať pod bežným slnečníkom.
Ďalšou prednosťou závesných slnečníkov je aj to, že u väčšiny z nich sa poťahová látka z tienidla dá odnímať. Pri ušpinení je teda možné ju vyprať, ale odporúča sa len ručné pranie pri teplotách do 40°C.
Závesný slnečník by sa však nemal používať vo veternom počasí, kedy je potrebné ho zložiť. Zložený by mal navyše zostať aj počas doby, kedy ho nebudete využívať.
Na trhu nájdete závesné slnečníky v mnohých materiálových i farebných prevedeniach, s ktorých si určite ľahko vyberiete. Zaujímavé sú aj slnečníky z tropického dreva, tie sú však už určené pre náročnejších zákazníkov.
Foto zontmebel.com.ua