Minerálna pena známa aj ako penové sklo, je jeden zo starších druhov izolantov a vyrába sa tavením sklených črepín, sklárskeho piesku a uhlia, pri ktorom dochádza k niekoľkonásobnému napeneniu materiálu. Takto vznikne jeho pórovitá štruktúra, ktorá zaručuje minerálnej pene veľkú pevnosť, nenasiakavosť a výbornú odolnosť voči teplu. Tento izolant možno využiť na miesta s teplotou až do 430°C a jeho koeficient tepelnej vodivosti je cca 0, 045 W/(m . K). Používa sa v suterénoch a na terasách, čiže miestach, ktoré sú viac zaťažované. Je dobre využiteľná najmä ako priama izolácia od zemnej vlhkosti, pri izolácii plochých striech a stien, ktoré sú v priamom kontakte so zemou. Minerálna pena zvyšuje požiarnu bezpečnosť domu, na druhej strane, nevýhodou je jej vysoká cena.
Expandovaný minerál, nazývaný aj expandovaný perlit, sa vyrába z perlitu. Je to hornina sopečného pôvodu, ktorá má vlastnosti podobné chemickým vlastnostiam a zloženiu skla. Po expandovaní a zväčšení perlitových zrniek vzniká pri výrobe materiál, ktorý má formu dutých guľôčok a preto sa využíva ako sypná izolácia alebo sa pridáva do betónu, malty a omietok, kvôli vylepšeniu ich telepnoizolačných vlastností. Expandovaný perlit je objemovo stály, neutrálny a nehorľavý. Je podobne ako penové sklo odolný voči hnilobe a škodcom, ľahko však nasiaka vodou.
Minerálna čadičová vlna sa vyrába z troskočadičovej zmesi a to jej tavením pri teplote okolo 1400°C a jej následným rozvláknením v odstredivkách. Na jednotlivé vlákna sa potom nanáša ako spojivo živica a silikónový olej, ktorý je vodoodpudivý.
Zatepľovanie čadičovou vlnou má na Slovensku dlhoročnú tradíciu a patrí medzi najrozšírenejšie. Vyrába sa totiž v niekoľkých objemových hmotnostiach - od 30 do 200 kg/m3, čo zabezpečuje široké možnosti jej využitia, od izolácií šikmých striech až po izoláciu silne zaťažovaných plochých striech vo forme terás.
Okrem toho, že je nehorľavá, vláknitá štruktúra zabezpečuje aj absorbciu zvuku, čím je vhodná aj ako akustická izolácia.
Mohlo by vás tiež zaujať:
Ďalšie zaujímavé články, rady a tipy na tému Zatepľovanie
2008© Weby Group
Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk
Foto: www.knigastroitelya.ru