Poctivo vyrobené žalúzie vám budú spoľahlivo slúžiť desiatky rokov. Kvalitné vonkajšie žalúzie si nadlho zachovajú svoj vzhľad a nebudú vás rušiť hlukom. Ako však zistíte, že sú ponúkané žalúzie naozaj kvalitné a nerozpadnú sa krátko po uplynutí záruky? V článku vám prezradíme, čo si treba všímať pri výbere vonkajších žalúzií.
Zaujímajte sa o kvalitu materiálu, z ktorého sú žalúzie vyrobené
Najčastejšie sa na výrobu vonkajších žalúzií používa hliník. Kvalitu a životnosť žalúzií potom ovplyvňuje hliníková lamelovina, z ktorej sa valcujú jednotlivé lamely.
Hrúbka 0,42 mm zabezpečí dostatočnú pevnosť, ale lamely zároveň zostávajú pružné, aby lepšie odolávali prípadnému tlaku.
Kvalitná lamelovina nie je všetko.
Žalúzie od rôznych výrobcov sa líšia nielen kvalitou lameloviny, ale tiež v spôsobe valcovania do lamiel a použitým technológiám.
V spoločnosti NEVA valcujeme lamely na valcovačkách od českej firmy ZEBR, ktorá ich vyrobila presne na mieru našim požiadavkám a potrebám. Máme viac ako 30 rokov skúseností, preto už presne vieme, čo je pre výrobu kvalitných lamiel dôležité.
Vďaka veľmi vysokému tlaku môžeme do lamely perfektne nastreliť aj háčiky pre textilné rebríčky, ktoré sa nevytrhnú ani pri záťažových a deštruktívnych testoch.
Ideálna hrúbka lameloviny pre výrobu žalúzií je 0,4 mm.
Povrchová úprava dokáže predĺžiť životnosť žalúzií
Lamely žalúzií môžu byť potiahnuté špeciálnym filmom, ktorý zvyšuje ich odolnosť voči oteru, šmuhám a nečistotám. Vďaka tomu nevyžadujú tak časté čistenie ako žalúzie so základným náterom.
Kvalitná povrchová úprava výrazne zníži aj riziko prípadnej korózie. Predsa len, žalúzie sú vystavené nielen priamemu slnku, ale aj mrazu a dažďu. Musia čosi vydržať.
Čím kvalitnejší náter uprednostníte, tým dlhšie vydržia vaše žalúzie ako nové.
Aj tie najmenšie komponenty žalúzií musia byť kvalitné
Porovnajte si, aké komponenty sú použité v žalúziách z konkurenčných ponúk. Aj tie najmenej nápadné súčasti žalúzií sú dôležité.
Všeobecne platí, že komponenty z kovu vydržia viac než tie z plastu. Hovoríme napríklad o vodiacich kolíkoch a spojovníkoch rebríčkov. Záleží teda na kvalite plastu. Lacné plasty sa ľahko lámu, v zime praskajú a v lete sa vplyvom tepla môžu deformovať.
Vybrali sme 3 kľúčové komponenty, ktoré sú najnáchylnejšie na poškodenie.
V rozhovore so svojim dodávateľom žalúzií sa nezabudnite spýtať na:
Textilná páska
Textilná páska prechádza všetkými lamelami a drží spodný profil a teda aj celú hmotnosť paketu žalúzií. Preto musí byť pevná a odolná. Zvyčajne sa používa páska široká 6 mm.
My v žalúziách NEVA používame širšiu pásku, a to až 8 mm.
Textilná páska je prevlečená kruhovým otvorom vyrezaným v lamele. Hrany tohto otvoru ju však môžu narezávať. Spôsob, ako tomu predchádzať a predĺžiť životnosť pásky je napríklad zaoblenie otvorov v lamele, ako to robíme my, alebo s použitím plastovej výplne otvoru.
Gumové tesnenie
Gumové tesnenie na spodnej hrane lamiel zabezpečuje, aby lamely na seba hladko a ticho doliehali. Nekvalitné a lacné tesnenie po troch až štyroch rokoch začne tvrdnúť a vytvárať praskliny, ktoré môžu prepúšťať svetlo. Naopak, kvalitné gumové tesnenie je odolnejšie voči kritickým teplotám a UV žiareniu.
Rebríček
Rebríček prestupuje celým paketom lamiel a zaisťuje ich naklápanie. Preto musí byť dostatočne pevný, aby sa netrepal. Môže byť vyrobený z obyčajného polyesteru. Renomovaní výrobcovia ho však vystužujú pevnejšími materiálmi. My napríklad používame KEVLAR, ktorý sa využíva pri výrobe nepriestrelných viest.
Detailný pohľad na žalúzie NEVA S‑90. Vľavo kovový vodiaci kolík (1), uprostred rebríček vystužený kevlarom (2) prichytený k háčikom lamiel (3) a napravo 8mm textilná páska (4) precházajúca zaoblenými otvormi (5).
Všetky tieto komponenty sa v konečnom dôsledku starajú o:
- Úplné dovieranie žalúzií - pri stiahnutí žalúzií musia lamely do seba hladko zapadnúť tak, aby neprepúšťali svetlo.
- Plynulý rovnomerný chod - všetky lamely by sa mali vyťahovať a sťahovať rovnomerne a bez zásekov.
- Pevná výška stiahnutého paketu žalúzií - žalúzie sa po úplnom vytiahnutí nabalujú do kastlíka a zostávajú v ňom úplne skryté. Ani po rokoch používania žalúzií nesmie nábal žalúzii klesnúť tak, aby vám ich spodná časť bránila vo výhľade.
Odolnosť exteriérových žalúzii proti zaťaženiu vetrom
Trieda odolnosti proti vetru je definovaná pre každý typ a rozmery žalúzií. Vyjadruje, akej sile vetra dokážu vonkajšie žalúzie odolať. Tento údaj výrobcovia uvádzajú v produktových listoch. Ide o najčastejšie sledovaný parameter, ktorý definuje norma a dá sa vyjadriť napríklad aj Beaufortovou stupnicou.
Medzi ďalšie parametre patrí napríklad mechanická trvácnosť žalúzií prípadne prestup tepla alebo odolnosť voči korózii.
Motory pre vonkajšie žalúzie a ďalšie príslušenstvo
V súčasnosti sa väčšina žalúzií predáva s motorovým ovládaním. A práve motory bývajú jedným z najčastejších dôvodov reklamácií. Preto si overte, akú značku motorov vám váš dodávateľ ponúka a najmä, akú dĺžku záruky vám poskytuje.
Nemecké a francúzske značky ako Somfy, Geiger či Elero, vám dajú 5-ročnú záruku, keďže si za svojou kvalitou stoja.
Overte si nielen výrobcu vonkajších žalúzií, ale tiež montážnu firmu
Hovorí výrobca žalúzií otvorene o materiáloch a technológiách, ktoré používa? Poskytuje dostatočne vysokú záruku na žalúzie aj na motor? Pôsobí na trhu už niekoľko rokov, počas ktorých získal množstvo skúseností a renomé kvalitnej značky? Dokázal vybudovať stabilnú sieť spoľahlivých obchodných a montážnych partnerov? Potom s veľkou pravdepodobnosťou budete s jeho výrobkami spokojní.
Vyberte si montážnu firmu vo vašom regióne
Výrobca na svojej stránke uvádza kontakty na svojich partnerov v regiónoch. Ide o obchodno-montážne firmy, ktoré poskytujú poradenstvo ohľadne tieniacej techniky a spracúvajú cenové ponuky. Zabezpečujú nielen montáž vonkajších žalúzií, ale tiež ich prípadný servis. Ak Vám niekto ponúka žalúzie konkrétnej značky, mal by sa na tomto jeho zozname nachádzať. Seriózny výrobca si obvykle kvalitu svojich partnerských montážnych firiem stráži. Okrem toho, odporúčame tiež zistiť si na montážnu firmu referencie od iných zákazníkov.
Je dôležité, aby vám žalúzie namontovali skúsení montážnici. Aby žalúzie fungovali správne a spoľahlivo, je potrebné dodržať špecifické postupy. Ide o milimetre. Ak máte v úmysle namontovať si žalúzie sami, ešte si to rozmyslite. Neriskujte. Výrobcovia svojpomocnú montáž vonkajších žalúzií neodporúčajú alebo vás pri nej pripravujú o záruku.
Tip na záver
Dávajte si pozor na podozrivo nízke ponuky. Ideálne je vždy získať 2 až 3 cenové ponuky. Porovnajte si nielen cenu, ale aj všetky dôležité vlastnosti a parametre. Obsahujú obe ponuky rovnaké alebo porovnateľné produkty? Ak sa budú ceny výrazne líšiť, zaujímajte sa u oboch firiem, prečo a v čom tie rozdiely vznikli. Buďte si istí, že ani jeden z nich pred vami nič neskrýva.