Vytvorenie vysokého schodiska, ktoré umožňuje prístup do podkrovia, je mimoriadne aktuálnou témou. Mali by byť nielen funkčným (pretože poskytujú bezpečný prístup) ale aj dôležitým dizajnovým prvkom.
Jednou z možností umiestnenia schodiska je postaviť ho vonku. V tomto usporiadaní nájdete určite výhody aj nevýhody. A ak sa chystáte postaviť tento potrebný prvok sami, musíte vypočítať všetky nuansy.
Výhody
Usporiadanie schodiska vonku je atraktívne najmä pre možnosť ušetriť vnútorný obytný priestor, najmä ak je príliš malý. Ďalšou výhodou je možnosť prístupu na horné poschodie bez rušenia ostatných obyvateľov. To môže byť užitočné najmä vtedy, ak podkrovie využívate ako spálňu. Je to dobrá voľba aj pre tých, ktorí prenajímajú svoje izby. Okrem toho výstavba vonkajšieho schodiska zvyšuje hodnotu architektonického riešenia celej budovy a na pozadí priľahlej krajiny pôsobí umelecký obraz domu harmonickejšie a ucelenejšie.
Nevýhody
V neprospech budovania schodov pred domom hovorí riziko, že sa do vášho domu dostanú zlodeji. Pred týmto rizikom sa však môžete chrániť použitím kvalitného kovania proti vlámaniu. Ďalšou nevýhodou je náchylnosť konštrukcie na zrážky, námrazu a iné prírodné vplyvy. Aj tento problém sa dá vyriešiť - nad schodiskom sa vybuduje ochranná strecha. Malá predsieň pomáha zabrániť prenikaniu studeného vzduchu cez strešné dvere.
Rozmery schodiska
Aby schodisko vyhovovalo bezpečnostným normám a bolo pohodlné, je potrebné dodržiavať tieto požiadavky:
Maximálny uhol sklonu je 45 stupňov. Je však žiaduce, aby takéto schodisko bolo s uhlom sklonu ešte „šetrnejším“ - blízkym 35 stupňom alebo menším.
Aby bol pohyb po schodoch pohodlný, nemali by byť menšie ako 80 cm.
Ak vytvoríte schody vysoké 15 cm a hlboké 30 cm, budú mať najlepšie parametre pohodlia. Existuje aj vzorec, podľa ktorého by súčet hĺbky schodu a jeho dvojitej výšky mal byť 60-64 cm.
Povinným prvkom konštrukcie schodiska by malo byť zábradlie s minimálnou výškou 90 cm.
Betónové schody
Tento typ konštrukcie sa inštaluje počas výstavby domu, pred úpravou interiéru. Zahŕňa montáž debnenia, osadenie výstuže a nakoniec vyliatie betónu. Keďže betón je ťažký materiál, základňa schodiska z tohto materiálu musí byť mimoriadne pevná. Často sa používajú základy alebo železobetónové nosníky. Pri pokladaní na zem sa vrchná vrstva pôdy zhutní.
Ani najjednoduchšie betónové schodisko by ste nemali postaviť sami, bude lepšie, ak prácu prenecháte odborníkom.
Kovové schody
Táto konštrukcia je spoľahlivá, stabilná a odolná. Okrem toho môže schodisko dodať exteriéru domu eleganciu a luxus, najmä ak sa použije sklenené zábradlie s exkluzívnymi vzormi. Kované výrobky môžu premeniť schodisko na umelecké dielo.
Drevené schody
Pri schodiskách vyrobených svojpomocne sa najčastejšie volí táto možnosť. Najjednoduchšie je postaviť schodisko s jedným rozpätím. Schodisko môže byť založené na členitých pozdĺžnikoch a schodiskových vzperách so stupňami upevnenými v ich drážkach. Ďalším spôsobom upevnenia prvkov sú skrutky (špeciálne upevňovacie skrutky).
Pred začatím výstavby schodiska sa určí jeho presná dĺžka a počet stupňov sa vypočíta na základe výšky celej konštrukcie, uhla jej sklonu a veľkosti každého stupňa. Kvôli prehľadnosti by sa mali používať výkresy.
Po dokončení starostlivého návrhu sa vyrobia všetky potrebné prvky. Potom sa diely zostavujú jeden po druhom. Dbajte na to, aby nevznikali medzery. Napokon je schodisko vybavené zábradlím.
Foto: bouw.ru
Autor: Ivan Nôta