Interiérové dvere poskytujú komfort, zvukovú izoláciu, slúžia na zónovanie priestoru a sú neoddeliteľnou súčasťou interiéru. Je dôležité vybrať si odolné, funkčné výrobky, ktoré podporujú krásu miestnosti a pomáhajú vytvárať akcenty.
Na trhu je veľa možností dverných krídel, ktoré sa líšia materiálmi, zaťažením, spôsobom otvárania, štruktúrou, dekorom a kovaním.
Klasifikácia interiérových dverí
Rozlišujú sa tieto typy konštrukcií:
- Podľa materiálov - masívne drevo, dyha, laminovaný povlak, PVC, sklo;
- podľa vnútornej konštrukcie - panelové, oblôžkové, s výplňou, s čapom, tvarované;
- podľa spôsobu otvárania - kyvné, posuvné, sklopné, výklopné;
- podľa počtu krídel - jednoduché, dvojité, jeden a pol;
- podľa výplne - slepé a zasklené;
- podľa tvaru - obdĺžnikové, oblúkové.
Slepé dvere oddeľujú miestnosti, zabezpečujú zvukovú a tepelnú izoláciu a chránia pred vlhkosťou, preto sa inštalujú do spální, detských izieb, pracovní, kúpeľní a iných miestností. A presklené modely sú určené na optické rozšírenie priestoru, dodanie svetla a útulnosti.
Druhy interiérových dverí podľa materiálu
Ak chcete kúpiť dvere, ktoré budú slúžiť dlhé roky, je potrebné zamerať sa predovšetkým na materiál, pretože od neho závisí pevnosť, odolnosť a estetika. Výrobky sú vyrobené z rôznych materiálov, z ktorých každý má svoje výhody a nevýhody.
Drevo
Dvere z masívneho dreva vyhrávajú v mnohých parametroch, pretože tento materiál sa vyznačuje pevnosťou, šetrnosťou k životnému prostrediu, odolnosťou, odoláva nárazom, udržiava teplo a neprepúšťa hluk. Nevýhodou pravého dreva je citlivosť na vlhkosť a teplotné výkyvy, ako aj jeho vysoká cena. Najdrahšie sú modely vyrobené z duba, buka, mahagónu, ale dvere z borovice budú stáť menej. Výrobky z masívneho dreva sú nevyhnutné pre tých, ktorí snívajú o luxusnom interiéri a chcú zdôrazniť svoj status.
Dyha
Dyha sa vzhľadom podobá prírodnému drevu a vyznačuje sa šetrnosťou k životnému prostrediu a trvanlivosťou, ale je lacnejšia ako masívne drevo. Pri výrobe výrobkov sa používa ihličnaté drevo alebo MDF dosky, na ktoré sa nalepí dyha - tenký plátok cenných druhov dreva. Moderné technológie umožňujú vyrábať dyhované dvere s hladkým a reliéfnym povrchom. Výhody materiálu: šetrnosť k životnému prostrediu, trvanlivosť, odolnosť proti vlhkosti, zvuková izolácia, možnosť obnovy v prípade poškriabania. A jeho nevýhodou je citlivosť na čistiace prostriedky a zmeny úrovne vlhkosti, čo komplikuje čistenie a kvôli čomu môže výrobok napučať a dôjsť k delaminácii.
Laminát
Považuje sa za rozpočtovú možnosť. Jej základom je drevo a povrch je vyrobený z MDF dosiek. Predná časť je pokrytá papierom napusteným živicou alebo laminovanou fóliou, ktorá chráni výrobok pred vlhkosťou. Kvalita takýchto dverí závisí od hrúbky materiálu a vlastností fólie. Laminované dvere sa vyrábajú v jednoduchom alebo zložitom dizajne a existujú varianty so sklenenými vložkami. Sú ľahké, ale odolné proti opotrebovaniu, nevysychajú, majú mnoho odtieňov a dekorov. K nevýhodám patrí obsah umelých látok.
PVC
Tieto dvere sú vyrobené z polymérov. Rám je zvyčajne vyrobený z borovicovej dosky alebo MDF a pokrytý polyvinylchloridom. Existujú modely s imitáciou prírodného dreva, v rôznych odtieňoch a s rôznymi dekormi. Tieto výrobky sú trvanlivé, odolné voči vlhkosti, farbám a chemikáliám, ale nie sú ekologické.
Sklo
Tento materiál je z roka na rok obľúbenejší, pretože pomáha vytvárať zaujímavé akcenty a štýlové interiéry. Vďaka moderným technológiám sklo zároveň nepraská od úderov a je bezpečné, to znamená, že neobsahuje škodlivé látky. Ich nevýhodou je slabá zvuková izolácia. Sklenené dvere majú rôzne povrchy a vzory. Môžu byť matné, priehľadné, hladké, reliéfne, vitrážové, s farebnými vložkami atď.
Dvere môžu byť vyrobené z jedného alebo viacerých materiálov (napríklad z dreva a skla). Tie prvé pôsobia lakonicky a ušľachtilo, zatiaľ čo kombinované sú vhodnejšie do moderných interiérov a efektného zónovania.
Spôsoby otvárania
Mechanizmus, ktorý umožňuje otváranie a zatváranie dverí, je jedným z najdôležitejších kritérií, ktoré by sa mali zohľadniť pri kúpe a od ktorého závisí funkčnosť výrobku, pohodlie pohybu po byte alebo dome.
Všetky modely sa líšia prítomnosťou alebo neprítomnosťou zámku, amplitúdou otvárania, typom upevnenia, počtom krídel a môžu byť vhodné na inštaláciu len za určitých podmienok. Napríklad krídlové dvere si vyžadujú ďalší priestor na otváranie, zatiaľ čo posuvné dvere šetria miesto, ale na ich pohyb je potrebná dostatočná šírka steny.
Typy dverí podľa otvárania:
Krídlové. Ide o najobľúbenejšiu možnosť. Jej popularita je spôsobená jednoduchosťou, spoľahlivosťou, odolnosťou a cenovou dostupnosťou konštrukcie. Dvere sú namontované na pántoch a pripevnené k rámu. Možno ich otvárať smerom k sebe aj od seba. Rozlišujú sa jednokrídlové a dvojkrídlové modely. Takéto dvere sa tesne zatvárajú, poskytujú tepelnú a zvukovú izoláciu, sú praktické a odolné.
Posuvné. Tieto konštrukcie sú zložitejšie ako krídlové, pretože sú namontované na valčekoch, pomocou ktorých sa posúvajú rovnobežne so stenou, a majú špeciálne kovanie. Môžu sa posúvať pozdĺž steny (dvere oddelenia) aj schovávať vo vnútri steny (dvere-penál). Druhá možnosť je drahšia, pretože jej inštalácia trvá dlhšie. Tieto modely šetria miesto, a preto sú vhodné na inštaláciu v malých miestnostiach. Ľahko sa používajú, ale nechránia miestnosť pred hlukom.
Skladacie. Predstavujú niekoľko pláten, ktoré sa pomocou kovania skladajú vo vnútri otvoru do harmoniky. Môžu byť vyrobené z jedného materiálu alebo obsahovať vložky. Takéto dvere sú vhodné pre miestnosti rôznych veľkostí.
Kyvné. Tieto dvere sú podobné krídlovým dverám, ale otvárajú sa dovnútra aj von z miestnosti. Sú namontované na kyvadlových závesoch a pripevnené k axiálnym pružinovým závesom upevneným do podlahy a hornej časti rámu. Zatvárajú sa automaticky a umožňujú voľný prechod medzi miestnosťami.
Foto: interio.dp.ua