Tipy na zdravý spánok

Stáva sa vám, že sa prebúdzate unavení, dolámaní a bez energie? Pritom spávate pravidelne a nie ste žiadni ponocovači? Možno je problém inde a vy o ňom vôbec neviete. Myslite na svoje zdravie a snažte sa prísť na to, kde je príčina vašej únavy či nedostatku energie.

 

Tipy na zdravý spánok

Obrázok: Dbajte na kvalitu spánku, v posteli totiž trávíme až ⅓ života.

 

Prečo je spánok tak veľmi dôležitý pre naše zdravie?

Človek prespí až tretinu svojho života. To je skutočne poriadna doba. Má to však svoje opodstatnenie. Práve počas spánku dobíjate potrebnú energiu a regenerujete nielen telo, ale aj myseľ.

 

Kvalita spánku ovplyvňuje celý rad procesov v tele. Udržuje napríklad hormonálnu rovnováhu. Medzi tieto hormóny patrí hormón stresu, hladu či sýtosti. Ak pravidelne spávate málo hodín, váš výkon je nízky, ste náladoví a ľahšie priberáte. To isté platí aj vtedy, ak naopak spíte príliš veľa či niekoľkokrát za deň. Vaše telo má rovnaké problémy ako pri nedostatku spánku.

 

Počas spánku sa v tele deje veľa dôležitých procesov. V prvom rade sa telo regeneruje - obnovujú sa bunky v tele, mentálne zdravie, pamäť, kognitívne funkcie a produkcia už spomínaných hormónov. Hormóny z veľkej miery ovplyvňujú našu náladu a v prípade nekvalitného spánku ich nestabilita môže spôsobiť nielen problémy s hmotnosťou, ale dokonca aj depresie, stratu libida, spánkové apnoe či poškodenie imunity.  

 

Ako si dopriať kvalitný spánok?

Všetko, čo je okolo vás, ovplyvňuje kvalitu vášho spánku. Nezáleží len na vašej životospráve či koľko hodín pravidelne spíte. Je toho oveľa viac.

 

1.  Majte vždy sviežu a vyvetranú spálňu

Spálňa by mala voňať sviežosťou a každý večer, keď do nej vstúpite, by ste mali mať pocit, že sa chcete zababušiť do perín. Ideálna teplota na spanie je okolo 18° C, pravidelné vetranie zaistí vždy čerstvý vzduch.

 

Ak máte tú možnosť, periny a vankúše pravidelne vetrajte na balkóne. Zabránite tak množeniu roztočov, prachu a v prípade vysokej vlhkosti v miestnosti (prevažne na horských chatách) aj možným plesniam.

 

Často vymieňajte obliečky na perinách a perte matracový poťah. Ľudia na to zvyknú zabúdať, no môže to spôsobiť zdravotné problémy a nekvalitný spánok.

 

2.  Dbajte na dostatok tmy pri spánku

Pracujete cez noc a cez deň sa potrebujete vyspať? Spánok často ničí denné svetlo. Prekážať môžu aj nočné lampy. Kvalitný spánok si zabezpečíte tým, že si zaobstaráte tienenie na okná, ktoré vás ochráni nielen pred umelým, ale aj denným svetlom.

 

Ideálne sú aj nepriesvitné závesy, ktoré sú natoľko veľké, aby z dola či z bokov neprepúšťali svetlo. Ak nie ste milovníkom závesov, môžete si zaobstarať vnútorné alebo vonkajšie žalúzie či rolety. Vonkajšie majú výhodu v tom, že počas dažďa ochránia sklá okien pred znečistením. Pri žalúziách môžete regulovať aj intenzitu prepusteného svetla do miestnosti, čo je oproti závesom veľká výhoda. Rolety zase lemujú rám okna, a tak opticky neuberajú z priestoru v miestnosti.

 

Vertikálne vonkajšie žalúzie a rolety dokážu chrániť vaše okná, a zároveň zabezpečiť potrebnú tmu pre spánok. Navyše sa ľahko udržujú. Samozrejme, musíte si vybrať kvalitný materiál, ktorý je vhodný do vonkajšieho prostredia.

 

Tipy na zdravý spánok

Obrázok: Vonkajšie vertikálne rolety či žalúzie chránia nielen váš spánok, ale aj okná pred nepriazňou počasia. Zdroj: Sunsystem.sk

 

3.  Nebuďte ako princezná na hrášku

Prehadzujete sa na posteli a každá poloha je vám nepríjemná? Prebúdzate sa ráno dolámaní a bolia vás kĺby, chrbát alebo šija? Problém je jasný - váš matrac. Voľba ideálneho matraca je individuálna záležitosť a na to by sa malo pamätať aj pri jeho výbere. Nestačí mať iba veľký krásny a drahý matrac, pretože to pre vás ľahko môže znamenať vyhodené peniaze a nekvalitný spánok.

 

Matrac vyberajte podľa jeho tvrdosti, použitého materiálu a výšky. Tvrdosť matraca je závislá od vašej váhy a možných zdravotných problémov pohybového ústrojenstva. Materiál voľte vzdušný, antibakteriálny a taký, ktorý sa dobre prispôsobí krivkám spiaceho tela. Výška matraca by mala mať minimálne 20 cm. Pre seniorov, ktorým už vstávanie robí problém, sa odporúča nielen vyšší matrac, ale aj posteľný rám.

 

Matrac pravidelne obracajte, aby ste obmedzili rozmnožovanie roztočov, plesní a iných nepríjemných parazitov. Poťah matraca perte minimálne raz mesačne a pravidelne vetrajte spálňu. Ak máte vlhkú miestnosť, vyberajte materiál matraca, ktorý je odolný proti vlhkosti.

 

4.  Umelé svetlo v spálni

Každý určite vie, že televízor do spálne nepatrí. Občas si však chceme v posteli niečo pozrieť či dokončiť nejakú prácu na notebooku. Ak nastane takáto situácia, snažte sa modrému svetlu vyhnúť minimálne hodinu pred spánkom

 

Zaspávajte v úplnej tme a nemajte rozsvietené ani malé lampičky, pretože to môže prekážať pri dosiahnutí hlbokého spánku, ktorý je v rámci spánkových fáz veľmi dôležitý.

 

Tipy na zdravý spánok

Obrázok: Voňavá a čistá spálňa vám zaručí zdravý a kvalitný spánok. Zdroj: Ferreti.eu

 

5.  Zdravý stravovací režim

Okrem vyššie spomínaného ovplyvňujú kvalitu spánku aj vaše stravovacie návyky. Hádam každému je jasné, že pred spaním nie je vhodné konzumovať kofeín či ťažké jedlo. Kofeín zvyšuje krvný tlak, a ak ste si dopriali kalorickú bombu na večeru, mozog se musí sústrediť na trávenie, preto si nemôže dobre odpočinúť.

 

K zdravej životospráve, samozrejme, nepatrí alkohol a fajčenie. Aj tieto dva neduhy okrem vášho zdravia kazia aj dobrý spánok.

 

Pretože spánok tvorí až tretinu života, ovplyvňuje z tejto časti aj naše zdravie a život. Pokiaľ sa o seba budete fyzicky a duchovne starať cez deň aj v noci, váš život bude kvalitný a budete sa s radosťou prebúdzať každé ráno.

Viac informácií: SUN SYSTEM, vonkajšia a vnútorná tieniaca technika, hliníkové ploty a brány Bratislava

528