Pre deti, rovnako ako pre dospelých, zohráva spánok v ich živote dôležitú úlohu. Adekvátna regenerácia sa prejavuje mnohými spôsobmi. Zistite, ako na to vplýva správne tienenie a pre akú možnosť sa rozhodnúť.
Prečo deti potrebujú na spánok tmavé prostredie
Spánok je pre deti veľmi dôležitý. Najmä v útlom veku ním trávia veľkú časť dňa. Aby ste im zabezpečili kvalitný spánok, dbajte na optimálne podmienky.
Spánok detí by nemalo rušiť žiadne vonkajšie svetlo (napríklad pouličné osvetlenie). Príliš osvetlená detská izba počas spánku môže spôsobiť poruchy spánku, dieťa môže byť po prebudení unavené a môže mať horšiu náladu.
Ak ste vystavení svetlu, hormón melatonín, ktorý má veľký vplyv na spánok, sa nevytvára. Pre správne fungovanie ľudského biorytmu zohráva veľkú úlohu nielen dostatok svetla cez deň, ale aj čo najviac tmy v noci. Aj malé deti musia žiť v súlade so svojím cirkadiánnym rytmom a spánok v tmavom prostredí je pre udržanie tohto rytmu nevyhnutný. Takto je telo schopné dosiahnuť skutočne hlboký spánok, ktorý je kľúčový pre regeneráciu.
Pre deti je každodenná regenerácia veľmi dôležitá.
Vplyv svetla na spánok detí a bábätiek
Niektorí rodičia sa rozhodnú inštalovať do detských izieb rôzne prvky v podobe tlmeného osvetlenia. Často na podnet samotných detí, ktoré majú tendenciu báť sa v tme. Nočné svetlo však, žiaľ, môže u detí znížiť kvalitu spánku a tiež skrátiť jeho trvanie. To následne ovplyvňuje ich výkon v škole. Po zlej noci sa im ťažšie ukladajú informácie do pamäti.
Keď svetlo dopadá na sietnicu očí cez zatvorené viečka, telo prirodzene zvyšuje produkciu stresového hormónu kortizolu. Svetlo im tiež môže zabrániť snívať, čo môže mať za následok zvýšenú podráždenosť a nepozornosť.
Ako zatieniť okná detskej izby
Ako vidíte, zaistenie tmy v detskej izbe má obrovský vplyv na spánok dieťaťa. Preto je vhodné na to myslieť už pri plánovaní vybavenia izby alebo v prípade, že vaše dieťa ešte spí s vami v spálni. V takom prípade by ste sa mali prispôsobiť jeho potrebám a vyhnúť sa napríklad sledovaniu televízie v spálni pred spaním.
Vonkajšie tienenie okien
Prvou možnosťou tienenia okien je inštalácia vonkajšieho tienenia vo forme vonkajších žalúzií alebo tieniacich roliet. Najväčšou výhodou vonkajších žalúzií je, že jednotlivé lamely môžete naklápať podľa svojich potrieb. To znamená, že ich možno použiť na zatienenie len tých najostrejších lúčov pri súčasnom umožnení prístupu svetla k vašim oknám. V lete sa tak váš interiér nebude zbytočne prehrievať a v zime oceníte izolačné vlastnosti tienenia. Moderné typy vonkajšieho tienenia sa navyše dajú pohodlne ovládať elektronicky a na diaľku.
Vonkajšie rolety na okno poskytujú najlepšiu tepelnú izoláciu zo všetkých typov tieniacej techniky, a to v lete aj v zime. Dokážu tiež predĺžiť životnosť okenných rámov. Môžete si ich zaobstarať aj s časovačom, takže rolety sa stiahnu presne vtedy, keď je to potrebné.
Vnútorné tienenie okien
Druhou možnosťou zatienenia detskej izby je inštalácia interiérového tienenia okien. Ide najmä o vnútorné látkové rolety, intenzitu tienenia však zvyčajne nemožno ovplyvniť. Na druhej strane sú k dispozícii v mnohých rôznych farbách a často ich možno prať v práčke.
Klasikou v oblasti tienenia je inštalácia interiérových žalúzií (vertikálnych alebo horizontálnych). Intenzitu tienenia možno ľahko regulovať, ale na druhej strane v porovnaní s exteriérovými žalúziami nezabraňujú prehrievaniu interiéru. Poškodiť ich môžu aj zvedavé detské ruky. Nevýhodou je aj usadzovanie prachu.
Ďalšou možnosťou je použitie záclon a zatemňovacích závesov. Tie sú zvyčajne cenovo dostupnou možnosťou, ale ľahko sa na nich usádza prach a môžu byť tiež náchylné na poškodenie (napr. čmáranice fixkou od detí). Zútulnia miestnosť, ale nie sú dobrou voľbou pre alergikov.
Ďalšie možnosti tienenia okien
Medzi ďalšie možnosti zatemnenia okien v detských izbách patrí aplikácia reflexných fólií na okná. Tie síce odrážajú slnečné lúče, aby sa interiér neprehrieval, ale miestnosť úplne nezatemnia.
Pri zariaďovaní detskej izby myslite na vhodnú tieniacu techniku
Nezabudnite na kvalitnú posteľ, matrac a rošt
Na kvalitu spánku detí má, samozrejme, vplyv aj mnoho ďalších faktorov. Okrem tienenia patrí medzi najdôležitejšie faktory kvalitná posteľ, matrac a rošt.
Predovšetkým matrac by mal byť vybraný tak, aby zodpovedal telesnej stavbe dieťaťa a poskytoval potrebnú oporu počas spánku. Hľadajte posteľnú bielizeň z kvalitných materiálov a všetko doplňte pohodlnou posteľnou bielizňou.
Záverom
Deti trávia veľkú časť svojho života spánkom. Aby sa však ich organizmus mohol skutočne dobre zregenerovať, je dôležité zabezpečiť im tmavé prostredie. Nezabudnite preto na vhodný spôsob tienenia detskej izby.