Zvyšujúce sa letné teploty čoraz viac trápia nielen domácnosti, ale aj administratívne či hotelové budovy. Prehrievanie budov počas horúcich letných dní spoločnosti a hotely riešia prevažne inštaláciou klimatizácií. Tie však nie sú lacným ani zdravým riešením. Klimatizácia síce dokáže regulovať teplotu miestností, ale nezabráni prenikaniu slnečného žiarenia priamo na pracovné stoly do kancelárii či hotelových izieb.
Obrázok: Moderné budovy čoraz viac využívajú slnolamy. Zdroj: Alaris.sk
Využitie tieniacej techniky na budovách
Vonkajšie žalúzie, predokenné rolety, závesy alebo slnolamy. Na všetkých oknách nájdete niečo z toho. Tienenie nás chráni nielen pred prenikajúcim svetlom či zvedavými pohľadmi zvonku, ale v dnešnej dobe aj pred horúcimi lúčmi letného slnka.
Vo verejných či administratívnych budovách sa bojuje proti prehrievaniu interiéru predovšetkým využitím klimatizácie. Tá je však finančne náročná a zvyšujúce sa ceny energií cenu ešte viac nafukujú.
Veľa moderných budov alebo luxusných hotelov hľadá alternatívne spôsoby chladenia interiérov. Do skiel dávajú ochranné fólie, ktoré odrážajú slnečné žiarenie, a tak znižujú teplotu v budove. Inštalujú moderné vzduchotechniky, ktoré sú šetrné k životnému prostrediu, alebo využívajú chladenie budov tzv. zelenými strechami. Nedieľnou súčasťou ochrany pred slnečným žiarením je vnútorné alebo vonkajšie tienenie. Budovy so sklom po celom obvode využívajú hlavne vonkajšie tieniace systémy, ktoré dokážu ochladiť celú budovu.
Systém vonkajšieho tienenia
Množstvo svetla a tepla v budove môžete regulovať systémom vonkajšieho tienenia. Vonkajší tieniaci systém okrem regulácie svetla a tepla dokáže výrazne prispieť k zníženiu hluku z ulice. Určite to ocenia nielen pracovníci v kanceláriách, ale aj hostia v mestských hoteloch.
Zníženie teploty v budove nastáva tým, že tienenie zabraňuje prieniku infračerveného žiarenia, a tak redukuje teplotu vo vnútri budovy. Najčastejšie sa používajú slnolamy, ktoré výborne prepúšťajú čerstvý vzduch a regulujú svetlo. Často sa vyrábajú z kovu, ktorý má dlhú životnosť a výborne tlmí hluk.
Obrázok: Slnolamy sú funkčné a estetické. Zdroj: Sunsystem.sk
Výhody hliníkových slnolamov
Hliník má výborné vlastnosti, ktoré sa v stavebníctve využívajú veľmi často. Ide o ľahký odolný kov, ktorý odoláva poveternostným podmienkam dlhé roky. Nepotrebuje takmer žiadnu údržbu, preto sa využíva aj na výrobu tienenia.
Hliníkové slnolamy bránia prehrievaniu budov, pretože výborne odrážajú UV žiarenie. Dnes sa uprednostňuje v architektúre minimalizmus, preto hliníkové slnolamy svojím jednoduchým dizajnom zapadnú do každej modernej budovy.
Aj keď sú slnolamy na trhu už dlhú dobu, až teraz sa im dostáva väčšej pozornosti. Pred niekoľkými rokmi ste ich mohli vidieť len na verejných budovách či fasádach súkromných spoločností, no teraz si ich môžete všimnúť aj na hoteloch či dokonca rodinných domoch.
So slnolamami ušetríte nemalé peniaze za využívanie klimatizácie, ktorej prevádzka je neporovnateľne drahšia.
Ďalšie typy tienenia
Nie všetky budovy si však slnolamy môžu dovoliť. Nejde o finančnú stránku, ale na niektoré stavby sa jednoducho nehodia. Našťastie existuje mnoho ďalších možností tienenia, ktoré výborne plnia svoj účel.
Najpoužívanejšie sú vonkajšie žalúzie alebo rolety a clony. Vonkajšie žalúzie sa vyrábajú prevažne z hliníka alebo dreva. Rolety a clony zase zo špeciálnej textílie, ktorá výborne odoláva vonkajším vplyvom a prepúšťa dostatok svetla do miestnosti.
Tieto typy tienenia chránia interiér pred prehriatím, a zároveň okná pred znečistením. Rolety a žalúzie sa používajú prevažne na menších budovách, ako sú rodinné firmy, menšie administratívne budovy či hotely a penzióny.
Obrázok: Vonkajšie hliníkové žalúzie výborne chránia pred UV žiarením. Zdroj: Sunsystem.sk
Predokenné vonkajšie žalúzie
Ich najväčšou výhodou sú lamely, ktorými môžete nastavovať intenzitu prepusteného svetla do miestnosti. Lamely zadržia priame slnečné lúče a pritom prepustia potrebné svetlo. Nie náhodou sú žalúzie do dnešného dňa najobľúbenejším tienením na budovách.
Jedny z najpredávanejších vonkajších žalúzií na okná sú žalúzie Z-90 od spoločnosti SUN SYSTEM. Lamely majú tvar Z a na hranách sú zabezpečené tesnením. To pri úplnom zaklapnutí zaisťuje výbornú izoláciu. Najčastejšie sa používajú žalúzie vedené vo vodiacich lištách, pretože toto riešenie je tiché a pohodlné.
Aby bolo ich ovládanie ešte komfortnejšie, môžete si na ne inštalovať senzor počasia. Pri prudkom slnku alebo pri veľkej nepriazni počasia sa lamely samy zaklopia.
Lamely sú vyrobené z kvalitného hliníka, ktorý je bezúdržbový a zároveň veľmi odolný. V ponuke je pestrý výber farieb a povrchových úprav, takže si môžete vybrať žalúzie, ktoré budú ladiť s fasádou vášho hotela či firmy.
Obrázok: Najpredávanejšie žalúzie od SUN SYSTEM - žalúzie Z-90. Zdroj: Sunsystem.sk
Inštalácia tienenia na celú budovu znamená vyššiu investíciu, preto svoju pozornosť nevenujte len cene, ale aj kvalite produktu. Vyberajte medzi predajcami, ktorí majú relevantné referencie od známych firiem či hotelov. Každá kvalitná spoločnosť, ktorá ponúka svoj produkt či službu, by mala mať na svojich stránkach odporúčania, ktoré je možné overiť.