ÚvodKúpeľneSanita, vane, umývadláTajomstvá modernej toalety

Tajomstvá modernej toalety

záchodInovácie a trendy neobchádzajú ani také miesta v domácnostiach, akými sú toalety a WC. V týchto prípadoch je dosť ťažké rozlišovať to čo je moderné a nemoderné, našu pozornosť teda musíme upriamiť iným smerom.

 

Smerom k funkčnosti, estetickosti a v neposlednom rade aj k úspore energií. Práve úspora vody bola hlavnou výzvou pre vývojárov WC mís v uplynulých rokoch. Špičkoví dizajnéri navrhovali jedinečné riešenia splachovacích systémov.

 

Jedným z nich bolo aj využívanie vody, s ktorou si umývame ruky, či vody, ktorá odteká zo sprchy po jej použití. Podmienkou však bola podstatná rekonštrukcia časti bytu, pretože odtekajúcu vodu bolo potrebné zberať do zásobníka s filtrom a následne priviesť bez hrubých nečistôt do splachovača. Takáto rekonštrukcia je nielen nákladná, ukráti nás tiež kvôli montáži zbernej nádrže aj o priestor, s ktorým sa pri výstavbe starších bytov nerátalo. Preto je takýto systém možný montovať takmer výlučne do novostavieb.

Ako však šetriť vodu bez zbytočných zásahov do bytu? Ak si myslíte, že túto problematiku máte vyriešenú takzvaným dvojitým splachovaním, ste na omyle. Bežné nádržky s dvojitým systémom splachovania spotrebujú 3 resp. 6 litrov na jedno spláchnutie. Málo? Veľa? Najnovšie modely potrebujú iba 4 litre, no ani pri tomto čísle sa výrobcovia WC nezastavili. Dokázali znížiť spotrebu na 2 resp. 3,5 litra vody na spláchnutie. Ak máte obavy, že také malé množstvo vody sa o dokonalé spláchnutie nepostará, mýlite sa. WC misa má totiž optimalizovaný dizajn, ktorý dokonale využije prakticky každú kvapku vody pri splachovaní a trojitý prítok s extra silným a rýchlym prúdom vody.

 

Toaletta

 

Na prvý pohľad sa porovnávanie klasických splachovačov s najmodernejšími javí ako boj o pár litrov vody. Ak by ste si spočítali, koľkokrát sa vo vašej domácnosti spláchne WC za mesiac a koľko vody sa pritom spotrebuje, možno by ste boli prekvapení. Vývoj v šetrení vody je teda namieste.

 

Ak máte WC samostatne, zdalo by sa, že na odvetrávanie zápachov postačí malé okienko, alebo ventilátor. Nie je to tak celkom pravda. Hlavne pri početnejších domácnostiach je napríklad počas raňajšieho zhonu priam nemožné odvetrať malú miestnôstku. Ešte horší prípad nastáva, ak je WC misa umiestnená v kúpeľni, kde sa stretávajú viaceré osoby. Likvidácia zápachov bola výzva, ktorú sa nedávno podarilo vyriešiť. Zápach sa odsáva priamo zo záchodovej misy dômyselným vetracím systémom napájaným buď cez dobíjateľné monočlánky, alebo pomocou ventilátora, ktorý sa spustí zároveň s ventiláciou miestnosti. V prvom prípade sa zariadenie spúšťa pomocou senzora, ktorý vyhodnotí zaťaženie WC dosky telesnou hmotnosťou užívateľa.

 

Vývojári nezabudli ani na tak podstatnú vec, akou je minimalizácia rozmnožovania baktérií v prostredí záchodu. Neoceniteľný prvok je antibakteriálna doska s časticami striebra, ktoré z jej povrchu účinne zlikvidujú nežiaduce mikroorganizmy. Pojem striebro – záchod môže u niekoho evokovať pocit luxusu. Vôbec to však nie je pravda . Pri výbere misy nezabudnite ani na vnútorný splachovací kruh, lebo je miestom s najväčšou koncentráciou nečistôt a len ťažko sa čistí. Prínosom sú glazované varianty, veľa však závisí aj od jeho konštrukcie. Najčastejšie sa stretnete s otvoreným splachovacím kruhom, ktorý pri väčšom rozmere misy a menšom tlaku vody nemusí byť zabezpečené jej rovnomerné opláchnutie. K moderným trendom patrí aj uzavretý kruh s malými otvormi po obvode, ktorými vyteká voda rovnomerne. Špecialitou je kombinácia oboch systémov alebo otvorený kruh so žliabkom po obvode.

 

 

Aká teda vlastne je moderná toaleta?

 

Veľmi veľký dôraz je pri navrhovaní WC systémov kladený aj na účelovosť a hlavne na uľahčenie aj takých činností, medzi ktoré patrí čistenie. Veľmi módne je skryté prichytenie misy či toaletná doska s rýchloupínaním, ktorá v okamihu opustí svoje miesto a prenechá ho handre. Pomocnú ruku k ľahšiemu čisteniu priloží aj špeciálna povrchová úprava keramiky, po ktorej kvapky vody z ľahkosťou stečú a nestihnú zaschnúť. Za zváženie stojí závesný variant. Podlahu pod ním vyčistíte aj bez zohýbania. No do dokonalosti to dotiahla závesná misa, na ktorej bokoch nenájdete žiadne upevňovacie otvory. Ani maskované plastovými krytkami. Na stenu sa totiž montuje cez otvory, ktorými sa prichytáva toaletná doska.

 

Závesná WC misa je vhodná na každú konštrukciu steny. Vďačí za to inštalačným systémom podomietkových nádrží. Tie bez problému osadíte na masívnu murovanú stenu, do ľahkej sadrokartónovej priečky či medzi dve steny panelového jadra. Nádrže majú dobré zvukovoizolačné vlastnosti a umožňujú výškové nastavenie WC misy podľa vašich potrieb. Nezaskočí ich ani umiestnenie do kúta. S pravým uhlom stien si hravo poradí aj rohový model stojacieho kombi WC. Ak premýš¬ľate o závesnej mise, no odrádza vás prípadné búranie či vyššia investícia za podomietkovú nádrž, máme pre vás tip – závesné kombi WC.

 

Foto: www.ravel.stackexchange.com, www.dailymail.co.uk, www.rockitfm.com

 

© WEBY GROUP
Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

10955