ÚvodZáhrady a drobné stavbyZáhrady, záhradné stavbyStavba skleníka či fóliovníka v tvare pyramídy

Stavba skleníka či fóliovníka v tvare pyramídy

Na pozemkoch rôznych usadlostí možno vidieť širokú škálu skleníkov a fóliovníkov všetkých veľkostí a tvarov. V súčasnosti môžu mať tieto stavby nielen štandardný, ale aj veľmi neobvyklý vzhľad, napríklad ako pyramídy. V skutočnosti si zeleninári s dlhoročnými skúsenosťami nezvolia takýto dizajn len tak pre nič za nič. Má to svoje dôvody. Skleníky v podobe malých pyramíd určite upútajú pozornosť na pozemku svojou originalitou. Takéto skleníky sú určené na pestovanie zeleniny, kvetov a bobuľovín.

Stavba skleníka či fóliovníka v tvare pyramídy

Tvar pyramídovej konštrukcie je ideálny na odvod ohriateho vzduchu v obzvlášť horúcom počasí. Vďaka tomuto geometrickému tvaru má konštrukcia vyššiu pevnosť ako klasický skleník.

Stavba skleníka či fóliovníka v tvare pyramídy

Vďaka mobilite stavby nie je problém v prípade potreby zmeniť jej umiestnenie na pozemku. Výstavba takéhoto skleníka si vyžaduje oveľa menej stavebných materiálov, čo umožňuje jeho majiteľom výrazne ušetriť na nákladoch. A ak sa z nejakého dôvodu zníži potrebná úroveň vlhkosti vzduchu v skleníku, stačí do skleníka umiestniť veľkú a najlepšie širokú nádobu s vodou.

Rozmery a typy

Ako materiály na výrobu konštrukcie skleníka v tvare pyramídy možno použiť drevené a plastové časti, ako aj polykarbonátové a kovové prvky. Na zakrytie sa najčastejšie používa polyetylénová fólia. Niektorí zeleninári zakrývajú skleníky sklom. Pred začatím výstavby je potrebné vytvoriť výkres po určení rozmerov skleníka. Pyramídový skleník môže mať tieto rozmery:

  • optimálna výška je 3,2 metra;
  • šírka každej strany bude 1,42 metra;
  • uhlopriečka by potom mala byť presne 2 metre;

Stavba skleníka či fóliovníka v tvare pyramídy

Stavba

Pri stavbe pyramídového skleníka stojí za to najprv nájsť preň "správne" miesto na pozemku. Inštaluje sa pozdĺž severojužnej osi, v smere prirodzených magnetických polí. Plody v takomto skleníku dozrievajú skôr ako zvyčajne, sú šťavnatejšie, väčších rozmerov a chutnejšie. Skleník by mal byť umiestnený na otvorenom priestranstve, nie v blízkosti budov alebo vysokých porastov, aby sa zabezpečilo neprerušované svetlo počas celého dňa.

Stavba skleníka či fóliovníka v tvare pyramídy

Stavba skleníka či fóliovníka v tvare pyramídy

Na zlepšenie stability rámu sa pod skleníkom vytvorí základ. Môže to byť: kváder, doska s trvalou drenážou, pás, tehla, betón. Základy z dreva sú najbežnejšie a z hľadiska technológie výstavby najjednoduchšie. Ľahko sa montujú a demontujú. Základové tvárnice sa vyznačujú pevnosťou a hydroizolačnými vlastnosťami. Sú vhodné pre pyramídové skleníky z polykarbonátu a polyetylénovej fólie. Murované základy sú najspoľahlivejšie, ale oplatí sa zabezpečiť dodatočnú vrstvu hydroizolácie medzi základom a rámom.

Foto: stroy-podskazka.ru

© WEBY GROUP
Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

73