Tepelná izolácia okrem šetrenia energie na vykurovanie zabezpečuje aj to, že v lete je pobyt v budove príjemnejší a znesiteľnejší. Výber izolácie by sa mal odvíjať od dvoch základných faktorov – aké sú finančné možnosti stavebníka a aký je jeho postoj k využívaným materiálom. Na trhu totiž existujú chemické, ale tiež prírodné materiály, ktoré zväčša bývajú drahšie – vyššia cena je v tomto ohľade kompenzovaná najmä 100 % ekologickým charakterom zateplenia, použitý materiál je navyše recyklovateľný a pri jeho výrobe nedošlo k žiadnemu znečisteniu.
Polystyrén
Polystyrén je kvôli nízkej cene a ľahkej opracovateľnosti jedným z najvyužívanejších tepelno-ilozačných materiálov vôbec. Jeho výhodou je najmä fakt, že nie je toxický a je rozmerovo stály pri rôznych teplotách. Jeho nevýhodou je najmä krehkosť a horľavosť. Existujú dva druhy polystyrénu – expandovaný (EPS) a extrudovaný (XPS), pričom XPS sa používa častejšie.
Striekaná izolácia – PUR pena
Striekané izolácie polyuretánovou penou majú oproti ostatným obrovskú výhodu – dokážu pokryť všetky medzery, vďaka čomu sa eliminuje únik tepla a vznik tepelných mostov. Kvalitná PUR pena je čiastočne nasiakavá – prípadná vlhkosť sa v takom prípade dokáže vylúčiť už za 24 hodín. Striekanie izolácie je podstatne rýchlejšie ako klasické nanášanie blokov, vo väčšine prípadov sa dokáže zaizolovať celý dom počas jedného dňa. Striekané izolácie sú vhodé najmä na zateplenie podkrovia a strechy.
Penové sklo
Penové sklo sa vyrába z hlinikosilikátového skla, ktoré sa rozomelie na prášok a zmieša sa s jemným uhlíkovým prachom. Pri vysokej teplote sa sklo roztaví a oxidáciou uhlíka na plyn CO2 sa z taveniny vytvorí pena s veľkým objemom. Penové sklo sa často využíva pri energeticky úsporných domoch a odporúča sa najmä na izoláciu stien v miestach, ktoré sú najviac vystavené vlhkosti.
Minerálna vlna
Minerálna vlna patrí k najčastejšie vyžívaným izolačným materiálom a vyrába sa najmä z čadiča alebo kremeňa, podľa toho sa tiež rozdeľuje na kamennú vlnu (čadič) a sklenú vlnu (kremeň). Minerálna izolácia musí byť dokonale chránená pred vlhkosťou, medzi jej najvýraznejšie výhody patrí najmä nehorľavosť, dlhá životnosť a schopnosť tlmiť hluk. Významnou vlastnosťou je tiež paropriepustnosť, vďaka čomu sa skondenzovaná vlhkosť v stenách dokáže odparovať von.
Slama
Slama sa najčastejšie využíva ako izolant v konštrukciách drevostavieb, kde sa vkladá do konštrukcie medzi jednotlivé drevené dielce. Má podobné tepelnoizolačné vlastnosti ako minerálna vlna, no je veľmi citlivá na vlhkosť, kvôli čomu by sa mala používať len chránená omietkou alebo obkladom. V opačnom prípade stráca svoje vlastnosti.
Okrem spomínaných izolačných materiálov sa v stavebníctve využíva tiež korok, ovčia vlna, kokos a konope, no rovnako využívaná je aj celulóza, ktorá je známa svojimi ustálenými tepelno-izolačnými vlastnosťami. Tepelná izolácia býva súčasťou architektonických projektov domov, preto sa výber materiálu dopredu konzultuje. Do rozhodovania by nemala vstupovať len cena, ale tiež aj podmienky, v akých sa budova nachádza alebo kde sa postaví.