Kvalitný spánok je neoddeliteľnou súčasťou zdravého životného štýlu. Počas neho dobíjame energiu na ďalší deň a zároveň regenerujeme naše telo. Spánok dokáže ovplyvniť našu psychiku aj fyzické zdravie. Nepodceňujte jeho kvalitu a snažte sa, aby posteľ a priestor okolo vás prispel k tomu, že budete spávať ako bábätká.
Obrázok: Vychutnajte si regeneráciu tela a ducha v príjemnom prostredí. Zdroj: Lechomat.com
Prečo záleží na tom, kde spíme?
Možno si myslíte, že je jedno, čo vás obklopuje, keďže v spálni len spíte. Hovoríte si, že podstatnejšie sú miestnosti, v ktorých trávite aktívnu časť dňa, ako je obývačka, pracovňa alebo kuchyňa. To však nie je pravda.
Na spálni záleží omnoho viac ako si niektorí môžu myslieť. V posteli strávime až tretinu svojho života, a to naozaj nie je málo. V spálni sa teda nachádzame dlhšie ako v obývačke či kuchyni. Skrášlite si preto miesto, kde oddychujete, a to nielen peknou posteľou, ale aj vkusnými dekoráciami.
Pri zaspávaní nás do veľkej miery ovplyvňuje okolie. Od farby stien cez svetlo, ktoré preniká do miestnosti až po teplotu v spálni.
Veľmi dôležité je ticho, kvalita postele, na ktorej spíme a tiež kvalita vzduchu, ktorý počas noci dýchame. Toto všetko má celkový vplyv na náš život.
Základom je dobrá posteľ
Ak sa chystáte zariaďovať nový dom alebo byt, premyslite si, do ktorej miestnosti umiestnite spálňu. Spálňa nepotrebuje veľa svetla a tepla. Dbajte však na to, aby miestnosť, v ktorej budete spávať, nebola vlhká a nebola orientovaná do hlučnej ulice.
Ak už máte jasno, kde bude spálňa umiestnená, na rade je výber správnej postele určenej práve pre vás. Posteľ by mala byť dostatočne veľká a vysoká. Uprednostňujte kvalitné postele z masívu, pri ktorých máte záruku, že po pár rokoch nezačnú vŕzgať a vydržia vám naozaj dlho.
Myslite aj na to, aby sa okolo postele dalo pohodlne prechádzať. Medzi zemou a matracom by mal byť voľný priestor. Vďaka nemu môže matrac lepšie „dýchať“ a zabránite tak rozmnožovaniu roztočov na jeho spodnej strane. Pred kúpou postele si nezabudnite priestor dobre premerať.
Pri umiestnení postele dbajte na zásady Feng-šuej. Má to veľký vplyv na kvalitu vášho spánku.
Posteľ už máte vybranú a na rade je matrac. Pri výbere matraca sa zamerajte na materiál, tvrdosť matraca a samozrejme, na jeho rozmery. Ak máte manželskú posteľ, matrac vyberajte pre každého zvlášť. Každý má iné požiadavky pre kvalitný spánok, inú váhu a možno aj iné zdravotné problémy. Jediné, čo by mali mať spoločné je ich výška, aby na posteli medzi nimi nebol „schod“.
Obrázok: Spánok ovplyvňuje kvalitu nášho života, preto si ho užívajte. Zdroj: Ferreti.eu
Zariadenie do spálne
Spálňa by mala byť čistá, vzdušná a priestranná. Nemalo by sa v nej nachádzať zbytočne veľa nábytku, ale môžete si dopriať zopár vkusných dekorácií do bytu. Spálňu sa snažte zladiť do zemitých farieb, vyhýbajte sa krikľavým či agresívnym farbám, ktoré pôsobia rušivo.
Interiéroví dizajnéri väčšinou odporúčajú kombináciu maximálne troch farieb či troch odtieňov jednej farby. Do najsvetlejších odtieňov laďte steny a veľké druhy nábytku, do tmavších napríklad periny, vankúše či taburetky. Najtmavšie by mali byť dekorácie, deky, koberčeky a iné malé predmety.
Nástenné alebo drevené dekorácie či sošky priestor určite oživia, ale nepreháňajte to s nimi, aby ste nemali v miestnosti zbytočné lapače prachu.
Aj keď nám spálňa slúži primárne na oddych, veľa domácností ju využíva aj na skladovanie oblečenia. Okrem postele je teda potrebná aj skriňa, komoda, nočný stolík, poprípade knižnica či toaletný stolík.
Nábytok vyberajte tak, aby nezaberal viac miesta ako je potrebné. Do menších miestností sa viac hodia skrine s posuvnými dverami. Ak majú na dverách zrkadlo, uistite sa, že sa na neho nebudete pri ležaní priamo dívať.
Pokiaľ máte v spálni dostatok miesta, zaobstarajte si pohodlnú leňošku, na ktorej si s dobrou knihou či hudbou oddýchnete po náročnom dni.
Obmedzte svetlo a hluk počas spánku
Zaspávať by sme mali v tichu a tme. Vyhýbajte sa preto rôznym predmetom, ktoré vydávajú nejaký pravidelný zvuk a orientujte spálňu tam, kde sa cez okná nedostane hluk z ulice.
Dbajte na to, aby ste mali v spálni dostatok tmy. Práve tma spôsobuje vyplavovanie hormónu melatonín, ktorý pomáha k únave. Pokiaľ pracujete v noci a musíte spať cez deň, je náročné zatemniť miestnosť tak, aby ste sa cítili ako v noci.
Existuje však rôzne typy tienenia, ktoré vám dokážu vytvoriť skutočne veľkú tmu. Vyrábajú sa nepriehľadné závesy, rolety či žalúzie, ktoré keď sa zatiahnu, neprepustia žiadne svetlo. Správne tienenie vás ocháni nielen pred denným svetlom, ale aj pred pouličnými lampami.
Moderná tieniaca technika zároveň dokáže počas letných dní odrážať UV žiarenie, ktoré spôsobuje, že sa budova zvnútra prehrieva. Teplo sa tak dovnútra nedostane a vy ušetríte peniaze za používanie klimatizácie.
Obrázok: Vonkajšie tienenie vám zaručí tmu a v lete chráni pred veľkým teplom. Zdroj: Sunsystem.sk
Určite chcete mať krásny domov, ktorý lahodí nielen oku, ale aj vašej duši. Cíťte sa dobre v každej miestnosti, v ktorej trávite voľný čas, a to nielen počas dňa, ale aj počas spánku.