Zatepľovací boom nám priniesol okrem množstva polystyrénu na stenách a nepriedušne uzatvárateľných okien tiež problém so slnečnými lúčmi. Trendom je totiž mať okná čo najväčšie. Naše domy potom prijímajú cez ne až 90% tepelných ziskov zo súboru vĺn s plynule sa meniacou frekvenciou, alias lúčov zo slnka. Interiér sa prehrieva. Vedeli ste, že účinným bojovníkom proti tomuto javu môžu byť špeciálne sieťky na okná proti hmyzu.
Žiarenie, ovplyvňujúce náš život
V zime je to výhoda. Veľké okná nám pomáhajú s vykurovaním interiéru. Slnko nám presvetlí byt a prinesie teplo „z vonku“ prechodom cez sklenenú dosku. V lete však nastáva z tohto dôvodu problém s prehrievaním. Nepríjemné skúsenosti s tým majú hlavne kardiaci, ľudia s hypertenziou, seniori aj malé deti. No ani ostatným to nie je príjemné, hoci slnko má takmer každý rád. Viditeľné svetlo však tvorí z celého slnečného spektra len nepatrnú časť.
Za viditeľným svetlom nasleduje infračervené žiarenie. Predstavuje pre nás hlavne zdroj tepla. Vnímame ho celým povrchom kože, preniká až ku svalom a spôsobuje ich lepšie prekrvenie. Pred viditeľným spektrom (z hľadiska dĺžky vĺn) je ultrafialové žiarenie, ktoré je zdraviu škodlivé. Jeho vlny majú veľmi krátke vlnové dĺžky a postupne prechádzajú až do röntgenového žiarenia. Sú to druhy žiarenia, ktoré nevidíme, no zo zdravotného hľadiska ich cítime.
Tak ako v zime vynakladáme prostriedky na kúrenie, v lete mnohým z nás nezostáva nič iné, ako pomôcť ochladiť interiér pomocou nie práve lacnej klimatizácie. Problém sa však dá riešiť aj iným spôsobom. A nemyslíme tým žalúzie. V tomto prípade ide o screenové textílie, ktoré vedia úspešne odrážať slnečné žiarenie. Už dávnejšie sa používajú pri výrobe takzvaných fasádnych markíz, pomerne novým spôsobom využitia sú okenné sieťoviny, ktoré sú možnosťou, ako zabrániť prehriatiu interiéru v prípade ak nepoužívate inú formu klimatizácie.
Efektivita
Spôsob tienenia interiéru „screenovými“ sieťkami proti hmyzu síce nedokáže ochladiť priestor tak, ako klimatizácia, no efektivita pri nadbytočnom prenikaní tepla a prehrievaní vnútorného priestoru je nespochybniteľná. Na prvý pohľad obyčajná sieťka dokáže odraziť až 64% slnečných lúčov skôr, ako sa dostanú k okennej tabuli. Nielenže zabráni prehrievaniu, navyše je vynikajúco priehľadná a má rovnaký účinok pri zatvorenom aj otvorenom okne. A, samozrejme, sieť funguje zároveň i ako bežná okenná sieťka a zabráni hmyzu v preniknutí do interiéru.
O negatívach takejto sieťky nie je prakticky čo písať, za spomenutie však stojí fakt, že kvôli hustote siete je výmena vzduchu v miestnosti o niečo nižšia, ako pri použití klasickej sieťky proti hmyzu. Straty sú však zanedbateľné. Príjemným prekvapením je prístup výrobcov takéhoto tienenia, ktorí odporúčajú najprv vyskúšať ho na jednom okne, resp. v jednej miestnosti a potom sa rozhodnúť, či bude výhodné a efektívne využiť sieťky aj na iných oknách.
Foto: www.ok-st.ru
(i.n.)