ÚvodKúpeľneSanita, vane, umývadláŠetriť doma vodu nemusí byť na úkor komfortu

Šetriť doma vodu nemusí byť na úkor komfortu

Ako šetriť vodu v domácnosti? Niektorým sa páči vidina menších účtov za vodu, ale neradi by ustupovali od svojich zvykov a svojho pohodlia. Tak napríklad taký tip, že by ste mali využiť vodu po varení na zalievanie kvetov alebo spláchnutie záchodu, to dáva perfektný zmysel a naozaj to ušetrí mnoho litrov vody mesačne. Ale je to pomerne prácny krok. Musíte zmeniť spôsob, akým vykonávate každodenné činnosti.

Šetriť doma vodu nemusí byť na úkor komfortu

Preto sme sa v našom zozname tipov na úsporu vody v domácnosti zamerali na trochu iné rady. Nemusíte drasticky meniť svoje každodenné zvyklosti. Len vyskúšajte nové technológie a vychytávky. Občas si to vyžaduje počiatočnú investíciu, ale oplatí sa to – budete platiť každý mesiac oveľa menej za vodné a stočné. A navyše, každý z našich tipov prináša ešte ďalšie benefity.

Zaobstarajte si nové vodovodné batérie

Máte doma batérie staršie ako 15 rokov? Rozhodne by ste mali zvážiť obstaranie nových. Nielen že vaša umývadlová, drezová alebo sprchová batéria už pravdepodobne nesie stopy vodného kameňa alebo hrdze, navyše úplne zbytočne každý mesiac pretočíte o desiatky litrov vody viac, než je nutné. Technológie batérií pre domácnosť ušli za posledných 20 rokov veľký kus cesty. Na e-shope SANITINO nájdete tisíce modelov a väčšina z nich disponuje perlátorom či iným vylepšením na zníženie spotreby vody.

Úspora vody: zatiaľ čo pred 15 rokmi bol bežný prietok umývadlových batérií 12-15 litrov za minútu, dnes vďaka lepšej regulácii batérie spotrebujú 7, niekedy dokonca len 5 litrov vody za minútu.

Ďalšie výhody: nové batérie majú príťažlivejší design, vnášajú do kúpeľne pocit čistoty, spestrie vzhľad vášho interiéru.

Používajte drezovú batériu s ohrevom vody

Keď už sme pri tých batériách, zastavme sa ešte pri jednom fenoméne poslednej doby. Na SANITINO nájdete drezové batérie s ohrevom vody, ktoré majú zabudovaný malý elektrický ohrievač. Tento ohrievač funguje na princípe prietokového ohrievania - voda prechádza vykurovacím telesom a okamžite sa ohrieva na požadovanú teplotu, akonáhle sa otvorí kohútik.

Úspora vody: S klasickou batériou ste otočili kohútikom alebo zdvihli páku a museli čakať, až pretečie určité množstvo vody. Teraz máte vodu, akú chcete, okamžite k dispozícii. To je skvelá vychytávka, ktorá šetrí vodu.

Ďalšie výhody: Jedná sa o bezpečné riešenie. Väčšina týchto batérií je vybavená funkciami, ktoré zabraňujú prehriatiu vody, a niektoré modely majú detské poistky, aby nedošlo k popáleniu. Okrem toho, nepotrebujete varnú kanvicu. Na kuchynskej linke sa vám teda uvoľní miesto na dôležitejšie veci.

 

Používajte sprchu namiesto vane

Z hľadiska spotreby vody je medzi sprchou a vaňou dramatický rozdiel. Áno, taký horúci kúpeľ dokáže zdvihnúť náladu, ale aj v sprche sa dá skvele relaxovať.

Úspora vody: Aj keby ste sa len raz týždenne namiesto horúceho kúpeľa osprchovali, už tak ušetríte 4000 litrov vody za rok. Čo ak sa rozhodnete, že na pravidelné kúpele rezignujete úplne. Ten rozdiel bude na účtoch za vodu skutočne poznať.

Šetriť doma vodu nemusí byť na úkor komfortu

Ďalšie výhody: Kúpeľ je síce príjemná, ale je zdĺhavá. Už len napustiť vodu do vane trvá niekoľko minút. A pokiaľ chcete riešenie, ktoré nie je len úsporné, ale aj zdravé, skúste sprchovanie studenou vodou. Pôsobí blahodarne na krvný obeh, zocelí imunitu a rozprúdi metabolizmus.

 

Zaobstarajte novú sprchovú hlavicu

Stále zostávame v sprchovom kúte. Možno vás prekvapí, že veľa vody ušetríte aj tým, že zaobstaráte novú sprchovú hlavicu. To nie je nijako náročná investícia, na SANITNO zaobstaráte ručnú sprchu kvalitnej značky už od dvoch tisíc korún. Pritom táto sprcha prináša iba samé výhody.

Úspora vody: Aj ručné sprchy dnes využívajú technológie na úsporu vody, hlavne zásluhou špeciálneho designu, kedy dochádza k miešaniu vody so vzduchom. To znižuje spotrebu vody bez toho, aby používateľ zaznamenal pokles tlaku. Úsporné hlavice môžu znížiť spotrebu vody o až 50 % v porovnaní so staršími modelmi.

Ďalšie výhody: Keď sa pozriete do ponuky sprchových hlavíc starostlivo, určite nájdete modely disponujúce niekoľkými režimami sprchovania. Masážny prúd, jemný hmlový prúd alebo režim dážď? Každé sprchovanie môže byť iné a vy sa budete cítiť vždy skvele.

 

Používajte umývačku riadu

Táto diskusia trvala celé roky, ale dnes už je kľúčová otázka definitívne zodpovedaná. Šetrnejšie z hľadiska spotreby vody nie je ručné umývanie riadu, ale umývačka. Dnes už umývačky kupujú aj menšie domácnosti, kde žijú len dvaja ľudia. Pre rodiny s deťmi je toto vybavenie skoro nutnosť.

Úspora vody: umývačka ušetrí tým viac vody, čím viac je naplnená. Pri veľkej umývačke riadu potom dosiahnete úsporu až 70 %. Umývačka totiž na jeden cyklus spotrebuje zhruba 15 litrov. Na ručné umytie rovnakého množstva riadu potrebujete 50 – 60 litrov vody.

Ďalšie výhody: Umývačka riadu síce zaberá kus miesta v kuchyni, ale robí prácu, ktorú nikto vo vašej domácnosti nerobí rád. A robí ju efektívne. Po väčšej večeri môžete naložiť umývačku a ísť pokojne spať. Ráno na raňajky máte svoje taniere a príbory opäť čisté.

Šetriť doma vodu nemusí byť na úkor komfortu

 

Zachytávajte vodu na záhrade

Máte záhradu? Potom viete, že tu aj spotrebujete veľa vody. Zvlášť majitelia okrasných trávnikov a veľkých záhonov sú počas horúceho leta v pohotovosti. Je škoda na tieto účely spotrebovávať vodu, ktorá preteká vašim kohútikom. Preto odporúčame zachytávať vodu. Môžete to urobiť prostredníctvom podzemných nádrží alebo nadzemných sudov.

Úspora vody: Každý týždeň potrebujete na zalievanie jedného metra štvorcového trávnika (pokiaľ túto prácu robíte dôkladne) až 30 litrov vody. Za dažďovú vodu neplatíte skoro nič. A aj keď sú slovenské roky stále suchšie, predsa len aj v júli a auguste niekoľko dní výdatne zaprší.

Ďalšie výhody: Nielen že je úžitková voda drahá, navyše to ani nie je voda, ktorú vaša záhradka ocení. Obsahuje chlór a zasoľuje pôdu. Dažďová voda je na zalievanie záhrady vhodnejšia.

Viac informácií: Sanitino.sk

499