ÚvodBazény a saunyBazényProjekt krytého bazéna

Projekt krytého bazéna

Možnosť užívať si umelý bazén vo vlastnom dome počas celého roka je pre mnohých ľudí snom, ktorý si chcú splniť. A čoraz častejšie sa vnútorné bazény stávajú neoddeliteľnou súčasťou súkromných domov, t. j. bazény postavené priamo v budove.

Projekt krytého bazéna

Často sa však po dokončení inštalačných prác a uvedení objektu do prevádzky ukáže, že v miestnosti je veľmi vlhko a dusno a na stenách a oknách sa hromadí kondenzát. Aby sa tomu zabránilo, je potrebný komplexný prístup k vypracovaniu projektu.

Projekt krytého bazéna

Bazény inštalované v interiéri sa nazývajú vnútorné alebo kryté bazény. Z konštrukčného hľadiska, pokiaľ ide o možnosti návrhu, použité materiály a vybavenie, sa stavba bazéna v dome takmer nelíši od jeho vonkajších náprotivkov. Bazénové konštrukcie sa tiež vyrábajú buď na mieste, alebo v továrenských podmienkach, po ktorých sa dopravia na miesto inštalácie. V prvom prípade sa vyrábajú z betónu podľa klasickej (monolitickej) alebo rýchlomontážnej technológie (prefabrikované železobetónové konštrukcie), z oceľových alebo polypropylénových dosiek s následným vystužením cementovým poterom. V druhom prípade sa používa polypropylén, polyvuplen (polypropylénová fólia) alebo sklenené vlákna.

Projekt krytého bazéna

Hlavnými rozdielmi medzi uzavretými konštrukciami a vonkajšími bazénmi sú tieto:

Na ich normálne fungovanie a zachovanie optimálnych klimatických podmienok je potrebné zabezpečiť celý komplex inžinierskych a technických komunikácií. Ten zahŕňa vykurovanie, prívod teplej a studenej vody, vetranie (v prípade potreby aj sušenie), kanalizáciu a systémy zásobovania elektrickou energiou. Tým sa výrazne zvyšuje zaťaženie inžinierskych sietí domu, a preto si vyžaduje inštaláciu výkonnejších zariadení. Z týchto dôvodov je lepšie riešiť otázku vybudovania bazéna v súkromnom dome už v počiatočnej fáze projektovania samotnej stavby, pretože v už postavených obydliach je to zložitejšie.

Projekt krytého bazéna

Hoci výstavba vnútorných bazénov je spojená so značnými finančnými nákladmi, má množstvo výhod, ktoré ospravedlňujú investované peniaze. Patrí medzi ne nízka spotreba energie na ohrev vody, nie je potrebné ich zazimovať a, čo je možno najdôležitejšie, je možné ich prevádzkovať počas celého roka.

Vnútorný bazén možno umiestniť takmer v každej miestnosti. V súlade s vypracovanou projektovou dokumentáciou sa dajú umiestniť na prízemí budovy, v suteréne alebo v prístavbe a dokonca aj na vyšších poschodiach a plochej streche. Na tento účel sa zabezpečuje základ a pevné obvodové obloženie, ktoré budú schopné odolať vypočítaným zaťaženiam a zachovať pevnosť a celistvosť konštrukcie počas celého jej životného cyklu. Toto opatrenie pomáha predchádzať zatekaniu. Niekedy sa pre nádrž buduje samostatná konštrukcia, čo je najlepšia možnosť.

Projekt krytého bazéna

Projekt krytého bazéna: základné pravidlá

Výstavba bazénov v súkromných domoch je zložitý a prácny proces, ktorý si vyžaduje systematický prístup. A čím skôr sa nad tým zamyslíte, tým technicky jednoduchšia a finančne úspornejšia bude realizácia zamýšľanej myšlienky. Nie všetko je však také jednoduché.

Prvým problémom, s ktorým sa potenciálny kupujúci stretáva, je výber spoločnosti, ktorá by bola schopná poskytnúť kompletný balík služieb nielen v oblasti návrhu, hydroizolácie, vnútorných úprav bazéna, rekonštrukcie vodnej nádrže a ďalších súvisiacich zariadení, ale aj v oblasti vedenia pomocných inžinierskych sietí, ktoré zabezpečia optimálnu mikroklímu v bazéne. Takéto firmy spravidla nie sú bežné.

Po vyriešení problému s firmou sa vypracuje architektonické a plánovacie riešenie. Na miesto prídu špecialisti. Vypočítajú zložitosť a objem prác, ktoré treba vykonať, urobia geodetické zameranie, určia vlastnosti pôdy a hladiny podzemnej vody, ako aj dynamiku jej kolísania počas roka. Na základe získaných výsledkov sa zistí, nakoľko je pridelená plocha vhodná na hĺbenú stavbu, kde ju umiestniť a aký typ bazéna je najlepšie uprednostniť.

Projekt krytého bazéna

Ak je bazénová miestnosť už postavená, vyhotoví sa výkres s meraním a pripraví sa niekoľko variantov usporiadania miestnosti, veľkosti a tvaru misy, určí sa schéma recirkulácie vody (skimmery alebo prepadové žľaby), vyberie sa filtračné zariadenie a riadiaca automatika.

Súčasne sa vypracuje projekt vetrania a sušenia bazéna s prihliadnutím na stavebný plán budovy, plochu vodného zrkadla, veľkosť miestnosti, schému kladenia komunikácií, určí sa potrebná kapacita elektrického zariadenia, parametre vykurovacej jednotky, teplota chladiacej kvapaliny, zabezpečí sa technická miestnosť. Po schválení projektu zákazníkom sa začnú montážne práce.

Foto: j-pools.ru

Autor: Ivan Nôta

© WEBY GROUP
Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

481