Vstup do domu nám napovie všeličo o jeho obyvateľoch. Predzáhradka tiež......
Je to pravda a všeobecne platí, že čím je predzáhradka väčšia, tým neprívetivejší a vzdialenejší pocit z domu máte, rovnako ako z toho, ak je dom príliš schovaný za vysokými nepriehľadným stromami. Na druhej strane si ale treba uvedomiť, že všetci hľadáme súkromie a nájsť vhodný komprosmis je niekedy ťažké.
Dôležité je, aby predzáhradka pôsobila pekne a príťažlivo počas celého roka, aby si nevyžadovala priveľkú údržbu a aby chodník k domu bol dostatočne široký – veď po ňom budeme časom možno sťahovať nejaký väčší kus nábytku. Ak predzáhradka nie je oplotená, treba žiaľbohu rátať aj s tým, že niekoho môžu zaujať kvitnúce kvety na našom pozemku a niekoľko kusov si z nich „vypožičať“. Navyše býva obyčajne potrebné, aby bola zeleň zakomponovaná ku schodom do domu, alebo k bráničke, či krytému vstupu a to všetko sa dá pri jej realizácii zohľadniť.
Niekoľko tipov pre zaujímavé predzáhradky
A nesmieme zabúdať aj na skutočnosť, že občas budeme prichádzať k domu potme a že vonkajšie osvetlenie nebudeme používať iba na parádu, ale aj pri parkovaní auta, alebo chôdzi po cestičke k domu. Od orientácie predzáhradky k svetovým stranám veľmi záleží aj výber vhodných rastlín, ale v zásade nemôžeme pri jej navrhovaní urobiť chybu, ak sa budeme pridržiavať nasledovných tipov:
- Ak si chceme ušetriť prácu s udržiavaním plôch a plením buriny, môžeme sa rozhodnúť pre kombináciou dláždených plôch a štrkového povrchu, pod ktorý natiahneme geotextíliu, cez ktorú burina neprerastie.
- Výbornou aternatívou oproti klasickej záhradke je zeleň v mobilných kontajneroch, alebo dekoratívnych kvetináčoch, nesmieme ju však zabudnúť polievať aj v zime.
- Malé predzáhradky znesú aj drobnú keramiku, dekoratívne kamene, alebo skulptúry – všetkého však s mierou
- Nebojte sa umiestniť sem napríklad malé jazierko, alebo fontánku – oživí a ozvláštni to tento priestor
- Výbornou samorastúcou dekoráciou sú popínavé rastliny, ktoré môžu napríklad zakryť nepekný bok schodiska, alebo popraskaný múr – pravda, treba dávať pozor na výber rastlín – brečtan sa totiž zachytáva opornými koreňmi priamo do omietky a nie je vhodné ho používať na poškodené murivo.
- Krásnym solitérom môže byť jedna dekoratívna rastlina – zaujímavo tvarovaný ihličnan, alebo niektorý druh japonského javora, okrasnej čerešne či slivky.
- Do kvetináčov môžeme s úspechom umiestniť – na severnú a tienistú stranu domu brečtan, papradie, hortenzie, begónie, hostu, bršlen, rododendron, na južnú slnečnú stranu zasa rozmarín, muškáty, kvitnúce letničky, oleander, rozchodníky, lomikameň, levaduľu, rôzne trávy a skalničky. Na východnú a západnú stranu môžeme prakticky umiestniť do črepníkov a kontajnerov akúkoľvek zeleň, ktorá nemá špecifické nároky na množstvo slnka, či tieňa.
Foto: www.garden-design-brors.de, www.landfrauen-gifhorn.de, www.gartentechnik.de, www.lawnpros.biz