Nie nadarmo sa už pomaly viac ako dve desiatky rokov používa termín bezbariérové bývanie. Aj dva - tri schodíky sa môžu stať neprekonateľnou prekážkou, najmä vtedy, ak je obyvateľ pripútaný na vozík. Jedným z riešením tejto inak neprekonateľnej bariéry môže byť inštalácia stoličkového výťahu, ktorý je kompatibilný aj napríklad s vozíkom. Stoličko - výťahy majú už viac ako storočnú tradíciu, takže sa nejedná o extrémnu novinku, naopak, desaťročia ich používania viedli k mnohým zlepšeniam a k väčšiemu pohodliu "cestujúceho".
Takéto výťahy sa dajú namontovať do interiérov, ale aj exteriérov a fungujú na princípe vodiacej lišty pripevnenej na stenu pozdĺž schodiska. Na koľajnicu je pripevnená sedačka a vozík s batériovým pohonom, ktoré obvykle tvoria jeden celok. Rýchlosť pohybu je 13 cm /sek. pričom elektronická, kontrolná a bezpečnostná jednotka je situovaná vo vnútri vozíka - ak by náhodou prišlo k poruche elektrického pohonu okamžité zabezpečenie zablokovania je samozrejmosťou. Ovládacie stanice na privolanie výťahu sa nachádzajú na oboch koncoch schodiska a keď sa stolička dostane na "konečnú" automaticky sa pomocou senzorov otočí a zablokuje tak, aby bolo vystupovanie a nastupovanie čo najpohodlnejšie.
Stoličkový výťah
Stoličkový výťah býva obvykle dimenzovaný na váhu 135 - 160 kg. Ani točité, či lomené schody nie sú pri inštalácii tohto užitočného pomocníka problémom. Ovládanie výťahu môže byť zabudované do opierky sedačky, alebo sa dá riadiť aj diaľkovým ovládačom - pohon výťahu býva obvykle vyriešený formou napájania z batérií.
Peňažný príspevok sa poskytuje najviac vo výške 11 617,88 €. Výška sa určí percentuálnou sadzbou v závislosti od ceny zdvíhacieho zariadenia a príjmu fyzickej osoby s ŤZP
Foto:www.spig.sk