Aby Trombeho stena bola v našich podmienkach účinná, musí byť orientovaná čo najviac na juh, kde dopadá maximum slnečných lúčov. Pred samotnou stenou nesmú stáť stromy, kríky, prístrešky a podobne, pretože každý kúsok tieňa, ktorý by na ňu dopadal, znižuje účinnosť celého systému.
Múr, na ktorom je Trombeho stena vybudovaná by mal byť vystavaný z materiálu, ktorý účinne akumuluje teplo (pálená tehla, vápnopiesková tehla či betón).
Stena by nemala mať žiadnu tepelnú izoláciu a podľa možností by mala byť bez okien. Ak na južnej stene okná máme, riešime to umiestnením Trombeho steny napríklad medzi okná, alebo ju tvarovo prispôsobíme. Samozrejme, v našich podmienkach je nutné v zimných mesiacoch prikurovať v dome klasickým kúrením.
Kombináciou obidvoch spôsobov ohrievania vzduchu však zaistíme nielen dostatočnú tepelnú izoláciu Trombeho steny, ale i zníženie nákladov na samotné kúrenie. Jedným z možných spôsobov efektívneho a nízkonákladového kúrenia napr. na chalupe či chate je prikurovanie krbom, vyplneným akumulačnými tehlami, ktoré absorbujú dostatočné množstvo tepla a udržia ho aj niekoľko hodín po vyhasnutí plameňa. Trombeho stena nemusí slúžiť len na ohrev vzduchu.
Dá sa do nej zabudovať aj jednoduchý systém na ohrev vody a to tak, že medzi sklo a stenu upevníme trubky stočené do „slimáka“, natreté na čierno. Trubky musia byť z materiálu, ktorý dobre vedie teplo (kov, hliník). Zohriatu vodu odvádzame použitím obehového čerpadla do zásobníka (bojler). Takto získaná voda má nezriedka teplotu nad 50 °C.
Foto: www.altbuildblog.blogspot.com