Ak by pri výbere okien vhodných pre váš príbytok hrala prvé husle ich cena, rozhodnutie by bolo jednoduché. Najlacnejšie totiž vychádzajú okná plastové, drevené by stáli niekde uprostred, no a najdrahšie by vás vyšli okná hliníkové. Podstatné pre vašu spokojnosť a neskoršiu hospodárnosť výmeny okien sú však najmä tepelnoizolačné vlastnosti rámov a skla.
Tepelno-izolačné vlastnosti rámov a skla
Tepelno - technické vlastnosti rámov sú vyjadrené hodnotou U, ktorá predstavuje súčiniteľ ich tepelného prestupu. Čím je hodnota U nižšia, tým vyšší odpor prestupu tepla materiál kladie. Drevené a plastové rámy majú hodnotu U približne rovnakú U= 1,3-1,6 W/m²K, pri hliníkových s prerušeným tepelným mostom sa U rovná 1,9–2,8 W/m²K.
Pri drevených rámoch je U závislé od stavebnej šírky profilu, ktorá obvykle prestavuje 68 mm a vtedy sa U rovná približne 1,5.
Pri plastových rámoch navyše záleží od počtu komôr. Päťkomorové rámy majú U= 1,0–1,2 W/m²K. Koeficient priepustnosti obyčajného skla je veľmi vysoký, preto sa dnes pri výrobe okien vôbec nepoužíva. Lepšie hodnoty vykazujú dvojsklá vyrábané z anorganického skla. Medzera medzi nimi môže byť vyplnená inertným plynom napr. argónom, ktorý zlepšuje tepelnú izoláciu a hexafluoridom sírnym, ktorý zase pozitívne vplýva na akustickú izoláciu. Ich priestupnosť U= 1,3- 1,1 W/m²K.
Trojsklá sú kvalitné ale aj pomerne drahé a ťažké, čo môže spôsobiť problémy pri ukotvení okna v stene, a tak sa využívajú v menšej miere. Ak sú vaše okná kvalitne zasklené, zabraňujú nielen tepelným stratám a prechodu slnečného žiarenia, ale znižujú aj riziko kondenzácie vodných pár na svojom povrchu.
Drevo je pre okno kvalitnejšie, plast lacnejší a hliník stály
Plastové okná dnes prežívajú veľký boom. Ich rám tvorí väčšinou oceľová viackomorová konštrukcia, obalená do plášťa z tvrdeného PVC. Majú nielen výborné tepelnoizolačné ale aj zvukovoizolačné vlastnosti. Starostlivosť o ne je nenáročná - stačí bežný čistiaci prostriedok a handra, pričom sa ich životnosť odhaduje približne na 50 - 80 rokov. Výhodou je možnosť rôzneho farebného prevedenia a samozrejme nízka nadobúdacia cena.
Najväčšou ich nevýhodou je možnosť ich mechanického poškodenia úderom alebo poškrabaním. Takéto stopy sa z plastových rámov už odstrániť nedajú. Otázkou stále zostáva aj ich farebná stálosť, niektoré okná začínajú už po 5 - 10 rokoch žltnúť. Preto je dobré pri kúpe sa poistiť dobrým výberom dodávateľa a preveriť si je ho referencie. Pozor! Ich dokonalá izolácia môže viesť aj ku tvorbe pliesní v byte.
Najtradičnejší materiál používaný na výrobu rámov je drevo. V súčasnosti sa drevené rámy riešia podobným spôsobom konštrukcie ako u okien plastových a nazývajú sa Eurookná. Vyrábajú sa z dokonale vysušeného smreku, borovice, dubu alebo exotických drevín, ktoré sa spracujú na impregnované hranoly. Jednotlivé hranoly sa potom lepia na seba väčšinou v 3 vrstvách. Rámy sú potom konštruované tak, aby nedochádzalo k ich deformácii a povrchovo upravené ekologickými nátermi.
Drevené okná a eurookná majú vynikajúcu životnosť. Za predpokladu, že ich budete ich náter starostlivo obnovovať približne raz za 6 rokov, poslúžia vám takmer 2 generácie. Oproti Eurooknám však drevené klasické okná nemajú dobre riešené tesnenie, preto sa väčšinou vyrábajú zdvojené, čím sa, samozrejme, predražia. Ich nevýhodou oproti plastovým je teda vyššia nadobúdacia cena.
Hliníkové okná sú veľmi odolné a majú dlhú životnosť. Ich výhodou je minimálna údržba, možnosť rozmanitého farebného prevedenia a výborná odolnosť proti extrémnemu zaťaženiu. Ich nadobúdacia cena je oproti oknám plastovým a dreveným o niečo vyššia, ale aj v tomto prípade platí, že investovať do kvality sa oplatí.