Vysoká vlhkosť v kúpeľni je jedným z hlavných problémov drevených domov. Ako navrhnúť kúpeľňu, ktorá bude krásna a zároveň funkčná? Aké dokončovacie materiály pomôžu ochrániť stenu pred vlhkosťou? Aký dizajn zvoliť pre kúpeľňu v drevenom dome? O všetkom podrobnejšie ďalej v článku.
Vlastnosti kúpeľne
Kúpeľňa má vlastnú mikroklímu. Vysoká vlhkosť a neustále kolísanie teploty sú pre túto miestnosť bežné. Zvolený materiál na povrchovú úpravu by mal chrániť steny a ostatné povrchy pred účinkami tohto prostredia a zároveň vytvoriť útulnú atmosféru, pretože majitelia trávia v tejto miestnosti značné množstvo času. Aby sa zabránilo tvorbe plesní na stenách, je povinná hydroizolácia povrchov.
Hydroizolácia
Vlhkosť v kúpeľni vyvoláva tvorbu plesní, ktoré sa môžu preniesť do iných miestností pozdĺž priľahlých stien. Je problematické ich odstrániť, preto hrá dôležitú úlohu hydroizolácia.
Na základe typu zvolených dokončovacích materiálov sa vyberá vhodný typ hydroizolácie. Na maximálnu ochranu stien pred vlhkosťou si vyberte jednu z nasledujúcich možností:
Náter: Ide o tmely a emulzie rôznych typov, ktoré pokrývajú povrch stien. S ich pomocou môžete vytvoriť úplne vodotesný povlak. Nanášajú sa špeciálnym valčekom v niekoľkých vrstvách (2-3). Každá vrstva sa nanáša vždy po vyschnutí predchádzajúcej za niekoľko dní.
Priľnavé: Predávajú sa v stavebninách vo forme roliek alebo fólií. Hydroizolačná tkanina sa prekrýva jedna na druhú a miesto napojenia sa utesní vodotesným tmelom alebo lepidlom.
Impregnácia: Steny sa ošetrujú špeciálnou tekutinou, nanáša sa v niekoľkých vrstvách. Po prvej aplikácii je potrebné počkať, kým sa zloženie vstrebe, po 1 - 2 dňoch zopakovať ošetrenie všetkých povrchov.
Inštalatérske práce
Drevené domy vďaka vlastnostiam dreva „pracujú“, preto je potrebné pred inštaláciou vodovodných rozvodov dbať na ich pružnosť. Vzhľadom na túto vlastnosť sa odporúča použiť kovovo-plastové rúrky do kúpeľne v drevenom dome.
Ukladajú sa s ohľadom na možné zmrštenie a nevyhnutne sa upevňujú špeciálnymi pogumovanými spojovacími prvkami (možno ich nahradiť svorkami pre sanitárne vybavenie). Potom sa rúrky (a podklad podlahy) zaizolujú tepelnoizolačnými materiálmi.
Aby sa predišlo predčasnému hnitiu podlahových dosiek, je tiež dôležité zabezpečiť praktický odtok na odvádzanie prebytočnej vlhkosti do odtoku. Na takéto účely sa často používa drenážna dráha so suchým tesnením.
Drevo sa bojí vlhkosti a jedným z najvážnejších problémov v kúpeľni v drevenom dome je kondenzácia na potrubí.
Aby ste predišli poškodeniu stien, musíte dodržiavať niekoľko pravidiel:
Uprednostnite plastové pred kovovými rúrkami. Plast je menej tepelne vodivý materiál, takže sa na ňom tvorí menej kondenzácie. Je potrebné úplne vylúčiť kontakt medzi povrchmi stien a potrubím. Na upevnenie rúrok musíte použiť pogumované svorky.
Je tiež potrebné zvážiť požiadavky na kanalizáciu v drevených domoch. Všetky spoje musia byť tesné. Netesnosti môžu byť škodlivé pre drevené podlahy. Problémy môže spôsobiť aj zamrznutie potrubia. Aby nedošlo k zamrznutiu vodovodných potrubí pri mínusovom počasí, odporúča sa ich zakopať do zeme. Hĺbka závisí od úrovne zamrznutia pôdy individuálne v každom regióne. Rúry sa pred zakopaním obalia tepelne izolačným materiálom, zvyčajne sklenou vatou.
Dokončenie kúpeľne
Pre mnohých majiteľov drevených domov sa stáva vážnym problémom spoľahlivý materiál na dokončenie kúpeľne. Vzhľadom na špecifiká miestnosti musí byť táto nielen krásna, ale aj odolná voči vlhkosti a agresívnym chemikáliám. Obe vlastnosti spájajú obkladačky - ide o spoľahlivý materiál, ktorý sa vyznačuje širokým výberom rôznych tvarov, veľkostí a textúr.
Výber spoľahlivých materiálov
Často sa vyskytuje fragmentárna povrchová úprava. Táto metóda vám umožní krásne navrhnúť miestnosť a zároveň zónovú kúpeľňu. Napríklad miesta, kde je povrch najčastejšie v kontakte s vodou, by mali byť obložené dlaždicami a zvyšok miestnosti by mal byť zdobený dreveným materiálom.
Foto: modernplace.ru, colodu.club
Autor: Ivan Nôta