Z cenového hľadiska a z rýchlosti prác pri ich vybudovaní sa javia najvýhodnejšími narážané studne. Skôr, ako sa pre ne rozhodneme, musíme si uvedomiť špecifiká a riziká, ktoré výstavba narážaných studní prináša. Narážané studne sa využívajú v špecifických geologických podmienkach s vyššou hladinou spodnej vody. Vybudovanie studne je úspešné len tam, kde sa nachádzajú štrky.
Štrky môžu byť aj s prímesou piesku, ale v žiadnom prípade studňu nemôžeme budovať v čistom piesku. V praxi to znamená, že studňu možno naraziť napríklad v oblasti Žitného ostrova a v blízkosti väčších riek. Úplne nevhodné prostredie sú svahy, kamenistá pôda, ílová pôda.
Rúra narážanej studne je pomerne úzka a vodu z nej treba nasávať. Nasávacie čerpadlá však môžu čerpať vodu z hĺbky najviac okolo 7,5 – 8,5 m. Studňa však musí byť hlbšia ako je hladina spodnej vody aspoň o dva až štyri metre. Na zarážanie sa používajú rúry s priemerom 11/2" až 2 (48 až 60 mm). Na koniec rúry sa priskrutkuje kovaný narážací hrot.
Nad narážacím hrotom je rúra perforovaná približne 5 mm dierami. Rúra sa zaráža pomocou strojového baranidla, jednotlivé rúry sú spájané pomocou závitových spojov. Za priaznivých okolností je možné razené studne budovať max. do hĺbky 20m. Po narazení rúr je nutné každú studňu odpieskovať.
Musíme však spomenúť aj nevýhody tejto studne. K hlavným patrí jej obmedzená výdatnosť. Znamená to, že z narážanej studne je možné odoberať maximálne 45 litrov vody za minútu. Pozinkovaná rúra, ktorá tvorí telo studne je zarážaná do zeme tak, aby jej perforovaná časť bola umiestnená vo vrstve štrkopiesku a pod hladinou podzemnej vody. Ani to však nemusí zabrániť takzvanému pieskovaniu studne.
Znamená to, že žiadna technológia nedokáže upraviť typ, ani veľkosť perforácie pri dokončovaní studne a môže sa stať, že táto časť bude zabudovaná v podloží s vyšším obsahom takzvaných tekutých pieskov. Tie budú prenikať do studne a nedajú sa odstrániť ani viacnásobným odpieskovaním. Navyše, pozinkovaná rúra má samozrejme nižšiu životnosť a tak aj životnosť celej studne býva viazaná na jej prehrdzavenie. Hoci by k tomu nemalo dôjsť skôr, ako za 30 rokov, niekedy sa stane, že k prehrdzaveniu dôjde oveľa rýchlejšie, akoby sme predpokladali. A samozrejme – dosiahnuteľnosť vody je obmedzená použitím ručného, alebo samonasávacieho čerpadla a tiež výškou vodného stĺpca. Pri nepriaznivých podmienkach, akými sú hlavne znížená hladina podzemných vôd a zlé hydrogeologické prostredie sa môže stať, že studňa jednoducho vyschne.
Foto: www.beneke-geotechnik.de, www.strmnt.com