Ako ušetriť časť stavebného rozpočtu? Napríklad tým, že si namontujete okná svojpomocne. Či už ste sa pustili do kompletnej výstavby bývania vlastnými rukami, alebo opravujete starší dom či chatu, namontovať otvorové výplne zvládnete za víkend. Ušetríte si navyše čas s riešením zmlúv a čakaním na remeselníkov.
foto: Skladové-okná.sk
1. Objednanie plastových okien
Ak sa rozhodnete pre montáž okien svojpomocne, môžete si na niektorom z e-shopov, napríklad u Skladových okien, objednať okná skladom, ktoré vám dopravca doručí do niekoľkých dní, prípadne si ich osobne vyzdvihnete. Ak potrebujete špecifické rozmery, príslušenstva či dekóry, objednajte si okno cez konfigurátor.
foto: Skladové-okná.sk
Pri manipulácii s oknami dajte pozor na ich priehyb, k ich prevádzke alebo uschovaniu využite čisté, pred dažďom a vetrom chránené priestory s rovnými stenami bez ostrých predmetov. Okná postavte do zvislej polohy a zabezpečte proti pádu a pohybu. Pri prevoze musia stáť rovnobežne s pozdĺžnou osou vozidla. Ku kotveniu použite špeciálne stojany alebo palety a kotviace prvky.
2. Príprava otvoru na plastové okná
Okná montujte z vnútorných priestorov. Interiérovú stenu totiž zapravíte ľahšie, než vonkajšiu omietku. Vypracte z miestnosti koberec, podlahu, radiátory a nevysťahovateľný nábytok zakryte fóliou a kartónmi. Z okenných otvorov vyčistite napadané kusy omietky, prach a ak nemontujete okná do novostavby, zapravte väčšie nerovnosti.
3. Usadenie rámu
Než okno do pripraveného otvoru usadíte, je treba vysadiť krídla. Ak montujete viac okien, starostlivo si krídla označte. Vysadíte ich tak, že odklapnete horný kryt zo strany okna, na ktorom je pánt, čap vysuniete dolu a v polohe otvorené s kľučkou vodorovne krídlo vysadíte.
foto: canva.com
4. Montáž plastových okien
Plastové okno je možné do otvoru pripevniť dvomi spôsobmi: turboskrutkami, alebo kotviacimi prvkami. Pri montáži skrutky je treba predvŕtať do rámu vrtákom na železo dieru o priemere 7 mm. SDS vrtákom potom vyvŕtajte cez tieto otvory dieru do steny a turboskrutku cez rám priskrutkujte. Minimálna odporúčaná hĺbka kotvenia je 30 až 60 mm. Ak budete rámy kotviť, montážne kotvy zaseknite do drážok v ráme, prihnite ku stene a upevnite skrutkami a hmoždinkami.
Pred uchytením na pevno je treba kontrolovať rám pomocou vodováhy v rovnobežnej i zvislej rovine. Proti pohybu ho zabezpečíte vymedzovacími podložkami. Zvlášť pri tmavých dekóroch (vzhľadom k ich tepelnej rozpínavosti) na presnom kotvení dosť záleží. Maximálna vzdialenosť kotviacich prvkov by mala byť 700 mm.
foto: Skladové-okná.sk
So zapravením rámu montážnou penou postupujte podľa návodu. Pena sa strieka na navlhčený podklad po pretrepaní plechovky. Špáry vyplňte asi do dvoch tretín, do zvyšku pena nadobudne svoj objem. Vyhnite sa príliš veľkej vrstve peny. Akonáhle pena ztuhne, vyberte podložky, odrežte ulamovacím nožíkom zvyšky a zapravte stenu.
Odporúčame tiež použitie okennej fólie – vnútorné parotesné a vonkajšie paropriepustné, ktoré zaistia tesnosť a kvalitu tepelnej izolácie pripojovacej špáry po dlhšiu dobu a eliminujú vznik plesne okolo okna.
5. Nasadenie krídel
Krídla nasadíte v opačnom postupe, v akom ste ich vysadili. Kľučku nastavíte do vodorovnej polohy, nasadíte spodný pánt a primknite k rámu. Potom zasuniete horný čap a pánt zapravíte kryt. Nezabudnite tiež najneskôr do dvoch mesiacov od montáže zložiť z rámov ochrannú fóliu.
6. Parapety, žalúzie a ďalšie príslušenstvo k plastovým oknám
Pri montáži parapetov pamätajte na odporúčaný sklon. Pri vnútorných parapetách by to malo byť 2 až 4 stupne, pri vonkajších okolo 7 stupňov. Na podrobný návod na montáž parapiet, žalúzií, sietí, paropriepustných fólií a ďalších rád týkajúcich sa montáže okien sa pozrite v poradni e-shopu Skladové-okna.sk.
foto: canva.com