Na čo slúži parozábrana

Čo je parozábranaParozábrana, ako je už z názvu zrejmé, slúži na zabránenie prenikaniu vlhkosti a pary do izolácie. V prípade, že ju nepoužijeme, a vlhkosť sa do izolácie dostane, hrozí vznik plesní a ďalších problémov. Navyše vlhká izolácia má negovaný význam, lebo tepelne izolačné vlastnosti sa veľmi rýchlo znižujú.

Pokiaľ je však parozábrana použitá zle, je celé zateplenie takisto zbytočné. Preto je potrebné dodržiavať návody a rady odborníkov, ktorí vám povedia, ako ktorý druh zateplenia vykonať. Parozábrana navyše predlžuje životnosť drevenej konštrukcie napríklad krovu.

 

Parozábrana, teda izolačná fólia, musí spĺňať niekoľko kritérií. Predovšetkým musí byť umiestnená tak, aby bola zaistená celoplošná tesnosť. Akonáhle je hoci na jedinom mieste porušená, pary a vlhkosť už si nájdu cestu do izolačného materiálu. Vyberať parozábranu musíte tiež podľa toho, kam ju chcete umiestniť. Vlhkejšie prostredie ako je kuchyňa alebo kúpeľňa budú klásť vyššie nároky na kvalitu parozábrany.

 

Ako sa montuje parozábrana, to nie je jednoduché povedať. Pri každom type zateplenia je to totiž inak. Vždy sa však dáva tesne na izolačný materiál a veľmi starostlivo lepí. Je nutné dodržiavať odporúčané presahy, aby voda nemohla zatekať. Parozábrana musí mať dokonale utesnené všetky spoje.

 

Mnoho ľudí sa stretáva s problémami, ktoré vyplývajú z nesprávneho zateplenia. A problémy, ktoré vzniknú chybnou inštaláciou parozábrany môžu byť skutočne fatálne. V čom sa najčastejšie chybuje a aké to môže mať následky?

 

- Parozábrana chýba úplne

 

- Je nahradená lacnú fóliou, ktorá nemá potrebné vlastnosti

 

- Nedostatočne utesnená

 

- Nedostatočné spojenie pásov a malý presah

 

- Opomenutia vytvoriť vzduchovú medzeru medzi podhľadom a reflexnou vrstvou parozábrany

 

- Použitie nevhodnej parozábrany do miest so zvýšenou vlhkosťou

 

A aké môže mať nesprávne použitie parozábrany následky? Zatepľovací materiál môže začať plesnivieť či hniť. Zníži sa jeho tepelná izolácia a peniaze, ktoré na ňu boli vynaložené, akoby vyleteli komínom. Ďalej kondenzujúca voda samozrejme môže poškodiť aj drevené trámy alebo znehodnotí steny domu.

 

Foto: www.potolokspec.ru

(i.n.)

 

© WEBY GROUP
Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

18037