V minulosti bola úloha okeníc jasná: chránili obydlia (hlavne na samotách) pred neželanými hosťami. Neskôr sa okenice objavili v drsnom prostredí hôr na sedliackych stavbách a ich charakteristická ochranná funkcia sa zmenila na čisto účelovú - zateplenie chyže v zime. Ukázalo sa totiž, že okenice dokážu zadržať teplo v izbách, aj keď je vonku nevľúdne počasie.
Preto môžeme na niektorých domoch vidieť okenice pri oknách na poschodí dodnes. Nie sú tam nadarmo, ale preto, že sa všetky priestory na zimu čo najviac utesňovali. Pre niektorých typy domov sú okenice charakteristické. Vieme si ich predstaviť napríklad pri chate, hájovni, chalupe na samote a podobne.
Faktom však je, že sa pri moderných chatách okenice tak nejako vytratili. Okná z bezpečnostnými kovaniami boli hlavným argumentom majiteľov, ktorým okenice vyslovene zavadzali. Ale aj táto doba pomaly ustupuje. Dokonca až tak, že okenice vídame aj pri novostavbách v mestách. Niektorým novo postaveným domom drevená krídla okolo okien pristanú a inak nevýraznej fasáde dávajú tvár.
Dnes sa okná dopĺňajú okenicami spravidla vtedy, ak stojí dom na samote, v horách alebo niekde v lese. Po zatvorení a uzamknutí okeníc sa zlodejom prístup do domu značne sťaží. Na prekonanie zábrany musí mať patričné vybavenie, čo ho môže od nekalého úmyslu odradiť.
Okrem spomínaných funkcií majú okenice aj ďalšie. Nepriaznivé počasie neznamená len sneh a mráz, ale aj silný vietor či pálčivé slnko. Len spomeňme domy, ktoré vídame u južných morí. Všetky mávajú okná chránené okenicami. Cez deň, keď je vonku neznesiteľné teplo, sa v dome so zatvorenými okenicami dá udržať chladnejší vzduch. Okenice sa oplatí inštalovať aj tam, kde hrozí zvýšená hladina hluku. Môžeme tak zoslabiť vnímanie ruchu z ulice, z blízkej hospodárskej prevádzky alebo od hlučných susedov.
A máme tu ešte jeden dôvod, ktorý môže byť pre niekoho zaujímavý. Ten, kto má okná blízko chodníka alebo frekventovanej cesty, sa môže ochrániť pred nežiaducimi pohľadmi okoloidúcich. Stačí zvoliť správny typ okeníc.
Typy žalúzií
Plné okenice majú zvyčajne zvlakovú alebo rámovú konštrukciu. Zvlaková okenica je vyrobená zo zvisle položených dosiek spojených vodorovnými zvlakmi. Zvlak je výstužná lišta zasadená do dreva krížom na vlákna, určená na spájanie drevených prvkov. Drevo môže byť z vonkajšej strany obložené iným dreveným obkladom, alebo oplechované. Dvere okeníc je možné natrieť farbou ajh ozdobiť zaujímavo tvarovanými vetracími otvormi. Rámová okenica pozostáva z rámu, do ktorého sa vkladajú výplne. Môžu byť hladké alebo profilované.
Okrem plných okeníc existujú aj také, ktoré prepúšťajú svetlo - žalúziové. Ich rám je vyplnený buď nepohyblivými vodorovnými šikmými doskami (lamelami), alebo ťahom spojenými šikmými lamelami. Medzery medzi lamelami zabezpečujú vetranie a tiež určitú priepustnosť svetla.
Tieto typy okeníc môžu pozostávať z viac ako jedného páru krídel. Viacdielne skladacie okenice sú praktické pre okná s viacerými tabuľami alebo väčšie plochy. Jednotlivé krídla sú spojené pántmi, takže sa dajú sklopiť tak, aby nezaberali veľa miesta vedľa okna. Ak chceme okno zatvoriť, otvoríme bočné krídla a zložíme ich k sebe po celej ploche.
Posuvná okenica naberá v súčasnosti na popularite. Zatvára okno úplne iným spôsobom. Jej krídlo sa pohybuje na koľajniciach a posúva sa buď horizontálne, alebo vertikálne. Týmto spôsobom možno napríklad uzavrieť okno na okraji budovy.
Najmodernejším typom je roletová okenica. Namiesto pevného krídla ju tvorí roleta z vodorovných líšt uložených vo vodiacich uhloch. Roleta sa navíja do priestoru (boxu) v hornej časti okna.
Foto: Мой уютный дом, www.eldomo.ru
Autor: Ivan Nôta