Na túto otázku neexistuje jednoznačná odpoveď. Markízových typov je práve toľko, koľko vzniká potrieb pre zatienenie menších veľkostí a veľkých plôch, kde by sme radi odpočívali v kvalitnom tieni.
Rozmer zákazkovo či sériovo vyrobenej markízy na balkón alebo terasu, definujeme šírkou a to pomerne presne podľa možností miesta, kde môže byť uchytená, ktorá je v prípadoch sériovo vyrábaných markíz spravidla odstupňovaná po päťdesiatich centimetroch.
Druhý rozmer nazývame výsuv, alebo vyloženie. Jedná sa teda o vzdialenosť, akú vykoná markíza zo zatvoreného stavu do stavu kedy je maximálne vysunutá. Je potrebné brať do úvahy fakt, že pri zvolení väčšieho sklonu strácame tieniacu plochu tým, že je markízový poťah šikmo podľa danej voľby sklonu a zároveň je sklon napríklad viac ako 10 ° žiaduceho.
Preto pre voľbu rozmerov využívame skôr bližšie vyššiu hodnotu vyloženia, ktorá bude vyhovovať z dlhodobého hľadiska aj po možnej zmene nastavenia sklonu. Je proste dobré mať rezervu, aby sme v konečnom dôsledku neboli rozčarovaní z toho, že nám markíza jednoducho všetko potrebné nezatieni. Niektoré markízy disponujú maximálnym vyložením 250 cm a tie robustnejšie potom aj vyložením 400 cm.
Pre naozaj náročné aplikácie ponúkajú výrobcovia typ markízy s vyložením presahujúcim 450 cm v závislosti na šírke, ktorá by mala byť o poznanie väčšia, než rozmer vyloženia. Vždy pamätajte na to, že skutočný tieň pod markízou nebude mať nikdy zhodné rozmery s plochou markízy a bude vždy iný, ako plocha, ktorú chceme mať zatienenú. Taktiež sa vzhľadom k pohybu slnka a jeho výšky nad horizontom bude posúvať smerom na opačnú stranu.
Keďže mnohí z nás siahnu k riešeniu kúpiť si sériovo vyrábanú markízu v akciách v obchodných sieťach a nedajú si ju za drahšie peniaze vyrobiť na mieru, mali by sme ešte pred samotnou kúpou predsa len navštíviť odborníkov, ktorí nám pomocou konfigurátora simulácie tienenia markíz nasimulujú tienenie markíz rôznych rozmerov na vybranú plochu vo všetkých kalendárnych mesiacoch.
Foto: www.welbi.ru, www.seltvrn.ru, www.postroibanu.ru
Autor: Ivan Nôta