O tom, ako sa vo svojej kúpeľni budete cítiť, rozhoduje nielen kvalita sanitárneho vybavenia, ale aj kúpeľňový nábytok. Na čo sa pri jeho výbere zamerať? A prečo vám správna voľba môže spríjemniť život?
Liečivý priestor okolo nás
Kúpeľňa býva tou najmenšou miestnosťou v domácnosti a my mávame tendenciu podceňovať jej vplyv na naše fungovanie. Nie je to totiž iba miesto očisty, ale je to zároveň priestor, kde si dovolíme byť sami sebou. Vyzlečieme sa tu nielen z oblečenia, ale aj z denných stresov, napätia a očakávania. Je dobré si uvedomiť, že k uvoľneniu prispeje nielen kvalitné sanitárne vybavenie, ale aj samotný priestor. Pokiaľ sme schopní ho udržať v čistote ako fyzickej, tak vizuálnej, máme vyhrané. Práve usporiadanosť vonkajšieho priestoru totiž učí naše vnútro tomu, že je možné veci usporiadať a zvládnuť. A práve s estetickou stránkou vám pomôže vhodne zvolený nábytok do kúpeľne.
Aj malý priestor môže byť veľký
Mnoho z nás má tendenciu do kúpeľne umiestniť všetko, čo sa inam nezmestí. Veď je to „len“ kúpeľňa. Áno, niekedy je s miestom trošku problém a vyžaduje si hlbšie zamyslenie, ale doprajte si ten luxus a hľadajte možnosti, ako to zvládnuť. Prvým krokom je zamyslieť sa nad tým, čo v kúpeľni skutočne potrebujete, a čo tu máte len z pohodlnosti alebo z dôvodu „že sa to tak robí“. Napríklad náhradné uteráky sa môžu pohodlne umiestniť do nadstavcov skríň, náhradné umývacie potreby do technickej skrine, a dokonca tu nemusíte skladovať ani žehliacu dosku, ani sušiak na bielizeň alebo vedro a handry… Zároveň si premyslite, čo tu skutočne mať musíte. Podľa tohto zoznamu začnite s priestorom pracovať.
Pohrajte sa s papierom
Prvým krokom pri výbere kúpeľňového nábytku je správne zmerať priestor, ktorý máte k dispozícii. Je potrebné ponechať dostatok priestoru na otváranie skriniek, vychádzanie zásuviek a tiež pamätať na to, že okolo nich musíte pohodlne prejsť. Najbezpečnejším spôsobom je nakresliť si miestnosť na papier a vybavenie vrátane nábytku „vystrihnúť“ z papiera. Dodržujte pomery, miera „približne“ nemusí v realite fungovať. Akonáhle všetko máte pripravené, posúvajte prvky tak, aby ste našli riešenie, ako do kúpeľne všetko pohodlne umiestniť. Najčastejším vybavením je vaňa či sprcha, umývadlo, toaleta a niekedy aj práčka so sušičkou (2 v 1 alebo zvlášť).
Najčastejší kúpeľňový nábytok
Najčastejším nábytkovým prvkom býva podumývadlová skrinka. Zvoliť môžete hneď niekoľko typov. Odporúča sa skrinku zaobstarať rovno s umývadlom, ku ktorému je určená, zaistíte si funkčnú aj estetickú kompatibilitu. Do zásuviek sa hodí zaobstarať organizéry, ktoré udržia poriadok a vy všetko pohodlne nájdete.
Ďalším častým vybavením je zrkadlová skrinka nad umývadlo. Výhodou je, že všetko, čo denne potrebujete, máte na dosah a zároveň máte šancu udržať priestor opticky čistý. Významným prvkom, ktorý v kúpeľni nesmie chýbať je aj kôš na špinavú bielizeň. Zvoliť môžete buď samostatne stojaci prvok, potom sa odporúča staviť na zaujímavý design, alebo siahnuť po kúpeľňovej skrinke, súčasťou ktorej už kôš na špinavú bielizeň je.
Nezabudnite ani na rôzne háčiky, prípadne držiaky, ktoré sa postarajú o navlhnuté uteráky alebo župany.
Keď nejde štandard, zvoľte atyp
Častým argumentom, prečo v kúpeľni niečo nemôžete mať, býva nedostatok miesta. Ako sme už naznačili v predchádzajúcom texte, vôbec tento fakt nespochybňujeme. Napriek tomu vieme, že aj malá kúpeľňa môže byť komfortná a vybavená funkčným kúpeľňovým nábytkom. Cestou je zvoliť atypické tvary. Napríklad vaňu v tvare slzy, skrinku alebo umývadlo, ktoré je možné umiestniť do rohu. Využite stien a vytvorte tu praktické niky.
Na čo si dávať pozor?
- Nezaberte si príliš miesta vykurovacím telesom.
- Pozor na elektrické rozvody, najmä v okolí dverí (bývajú vedené nad nimi)
- Skrinky musíte byť schopní pretiahnuť dverami!
- Vyberajte iba nábytok určený do kúpeľne!
- Pre závesné skrinky je často potrebné vystuženie v stene.
- Pokiaľ má skrinka osvetlenie, musí mať prístup k zásuvke.
- Aj voľne stojaca skrinka by mala byť z bezpečnostných dôvodov privŕtaná k stene.
Foto: Shutterstock