ÚvodKúpeľneMateriály pre kúpeľňuKúpeľňa bez dlažby a obkladu

Kúpeľňa bez dlažby a obkladu

Kúpeľňa bez dlažby a obkladu

 

Nie ste spokojný s klasickým keramickým obkladom a dlažbou. Nevybrali ste si vo veľkom množstve formátov, farieb a vzorov. Nevyhovuje vám ich estetika, prídu vám príliš sterilné alebo málo útulné či reprezentatívne? Poprípade sa vám páčia ale nebaví vás čistenie škár? Našťastie to nie sú jediné materiály vhodné do kúpeľne. Voliť môžete z veľkého spektra či už prírodných alebo umelých materiálov.

 

Kúpeľňa bez dlažby a obkladu

 

Čo na podlahu?

 

Ak sa chcete vyhnúť dlažbe ale napriek tomu sa nevzdať povrchu, ktorý sa ľahko udržuje a spĺňa vysoké hygienické nároky, siahnite po vinyle, PVC alebo epoxidovej či polyuretánovej stierke. Všetko sú to syntetické materiály, ktoré dobre znášajú agresívne kúpeľňové čistiace prostriedky. Vinyl je oproti PVC tvrdší a odolnejší voči poškriabaniu. Zo stierok je mäkší a pružnejší polyuretán. Lepšie tiež znáša tepelnú rozťažnosť a je tak ideálnou voľbou pre podlahu s podlahovým kúrením.

 

Kúpeľňa bez dlažby a obkladu

 

Stierky tvoria jednoliaty povrch bez škár, hovoríme o tzv. liatych podlahách. Oproti tomu vinyl a PVC, tzv. povlakové podlahy, sa pokladajú klasicky v pásoch alebo novo aj vo forme do seba zacvakávacích lamiel. Pri pásoch sa spoje zvárajú u lamiel zostávajú voľné popr. sa v kúpeľniach zámok poistí lepidlom. Stierky sú vhodné aj do priestorov s priamou tečúcou vodou, napr. sprchových kútov. Umožňujú mať celú podlahu v jednom materiáli s tým, že iba v mieste sprchy bude umiestnený odtokový žliabok. V prípade vinylu a PVC musíte použiť sprchovú vaničku alebo iný vhodný materiál. Voda by mohla zatiecť do škár pri stene alebo medzi jednotlivými dielmi. Všeobecne sú všetky vyššie spomínané podlahy vhodné na inštaláciu podlahového kúrenia. Keďže je ale každý výrobok a spôsob jeho pokládky trochu iný, vždy sa poraďte najskôr s výrobcom.

 

Medzi podlahové krytiny, ktoré sa kladú vo forme lamiel, patrí aj lamino. Do kúpeľní a kuchýň sa dnes už vyrábajú špeciálne lamely, ktoré sú opatrené zámkovým spojom zaisteným silikónom a ktorých nosnú konštrukciu tvorí nenasiakavá HDF doska. Laminát nie je možné použiť do sprchovacích kútov, ale je možné pod neho použiť podlahové kúrenie. Oproti PVC a vinylu sa jedná o tvrdšiu a chladnejšiu krytinu. Pri nákupe sa vyhnite výrobkom za podozrivo nízke ceny. Väčšinou nevydrží v pôvodnom vzhľade ani rok. Škáry sa veľmi rýchlo zanesú a horná fólia sa začne v rohoch a okrajoch odlupovať. Laminát patrí k lacnejším materiálom. Cena väčšinou zodpovedá kvalite a preto sa vyhnite tým najlacnejším a radšej si priplaťte.

 

Kúpeľňa bez dlažby a obkladu

 

Nízkonákladovou a pomerne netradičnou možnosťou je syntetický náter samotného podkladu. Natiera sa obvykle betónová podlaha alebo cementová stierka. Vybrať musíte farbu na toto použitie vhodnú (tú čo sa dá použiť aj do sprchového kúta) a podklad pred jej aplikáciou opatriť príslušnou penetráciou.

 

Klasikou, ktorá je tu už od čias starého Grécka, zostáva kameň. Vašej kúpeľni prinesie nadčasový a luxusný vzhľad. Na zem sa pokladá vo forme väčších či menších rezaných dlaždíc. Do kúpeľne vyberajte menej nasiakavé druhy kameňa, ktoré sa vám budú lepšie udržovať. Najčastejšie sa môžete stretnúť s mramorom. Vylúčené nie sú ale ani ostatné druhy. Dôležité je, aby mali malú pórovitosť (a s ňou spojenú nasiakavosť), ktorá sa líši podľa lokality. Podlahové kúrenie by v prípade použitia kameňa malo byť v modernej kúpeľni samozrejmosťou. V opačnom prípade bude kamenná podlaha pri dotyku odvádzať z bosého chodidla rýchlo teplo a teda studiť. Pri údržbe a čistení kamenného povrchu sa vždy riaďte radami dodávateľa. Vyhnete sa tak prípadnému nenávratnému poškodeniu. Cenové rozpätie kameňa je skutočne široké. Záleží na druhu, hrúbke a formáte. Najlacnejšie sa môže rovnať cene lepšej dlažby. Pri vzácnych druhoch sa šplhajú ceny o dosť vyššie.

 

Kúpeľňa bez dlažby a obkladu

 

Medzi povrchy, ktoré vyžadujú špeciálne a šetrnejšie zaobchádzanie patrí drevo a cementová stierka.  Oba materiály nie sú príliš vhodné do priestorov s odstrekujúcou a tečúcou vodou. Nie je to však úplne vylúčené. Záleží na povrchovej úprave a v prípade dreva aj na tom, či je miestnosť dostatočne vetraná. Drevo pôsobí na dotyk tepla. Zaobíde sa teda bez podlahového kúrenia a nijako tým nestratí svoj komfort. Pokiaľ by ste predsa len dali podlahovému kúreniu prednosť voľte podlahu z tenkých drevených lamiel. V opačnom prípade by hrubá vrstva dreva teplo v konštrukcii skôr izolovala.

 

Cementová stierka je naopak materiálom tvrdým a chladným. Keďže sa jedná o materiál s dobrou tepelnou vodivosťou, je použitie podlahového kúrenia samozrejme možné. Vždy ale záleží na konkrétnom zložení stierky, jej hrúbke podkladu a spôsobe nábehu kúrenia. To všetko vám ale povie konkrétny dodávateľ. Cementovú stierku v kúpeľni treba tiež opatriť nejakou penetráciou (voskom, lakom...). Tá zníži jej nasiakavosť a uľahčí údržbu.

 

Nedoceneným a často zabudnutým prírodným podlahovým materiálom je korok. Na podlahu ho možno lepiť vo štvorcoch alebo pásoch, pokladať ako lamely, masívne dlaždice alebo mozaiku. Sám o sebe je nenasiakavý. V kúpeľni sa napriek tomu opatruje ešte vrchným lakom. Ten zabráni vniknutiu vody do škár a zaistí, že sa povrch bude lepšie čistiť a udržiavať.

 

Čo na stenu?

 

K hygienicky ľahko udržiavateľným povrchom na stenu patrí okrem vinylu, PVC a epoxidovej a polyuretánovej stierky tiež sklo. Použiť ho môžete vo forme mozaiky, klasických obkladačiek alebo veľkoformátových tabúľ. Môže byť matné, farebné alebo s grafickým motívom. Na stenu sa najčastejšie lepí a pri použití veľkých kusov skla je nutné dopredu vedieť umiestnenie všetkých vypínačov, zásuviek, vývodov svetiel atď. Sklo je tiež materiálom asi najviac podobným keramickému glazovanému obkladu. Čo ale už také podobné nie je jeho cena. Záleží na hrúbke, farbe, povrchovej úprave a zvolených detailoch.

 

Materiálmi určenými primárne pre stenyšpeciálne štuky alebo omietky. Ide o veľmi kvalitné povrchy s dlhou životnosťou. Ich aplikácia je ako časovo tak aj do zručnosti pomerne náročná, čomu zodpovedá aj cena. Ak chcete aby dobre fungovali, zverte ich zhotovenie odborníkom. U nás sú najznámejšie štuk marocký a benátsky. Menej odolný benátsky štuk je vhodný do miest, ktoré nie sú priamo namáhané vodou. Pokiaľ sa ale ošetrí lakom alebo voskom, možno ho použiť aj za vaňu a do sprchového kúta. Vďaka svojmu zloženiu sa do miest s tečúcou vodou odporúča skôr štuk marocký. Je to povrch difúzne otvorený a zároveň dezinfekčný. Vďaka jeho tvárnosti sa z neho dajú zhotovovať aj vane a umývadlá. Benátska štuka je potom o niečo málo lacnejšia.

 

Obdobne ako štuky môže vyzerať aj cementová strierka. Pokiaľ ju budete chcieť použiť do miest s tečúcou vodou, je nutné ju ošetriť ešte polyuretánovým alebo epoxidovým lakom. V ostatných miestach postačí vosk alebo olej.

 

K prírodným materiálom patrí už tradične drevo a kameň. Kameň sa na steny používa obdobne ako keramický obklad. Rozmerovo najmenšia je kamenná mozaika, najväčšie sú veľkoformátové kamenné dosky. U nich si, rovnako ako pri skle, musíte dopredu premyslieť rozmiestnenie všetkých vývodov. Inak pre kamenný obklad platí v podstate to isté čo pre kamennú dlažbu.

 

Masívne dosky, tenkostenné lamely aj drevotrieskové dosky. To všetko je drevo vhodné na stenu vašej kúpeľne. Počítajte s tým, že miestnosť musí byť predovšetkým dobre vetraná a drevo by malo byť ošetrené vhodnou povrchovou úpravou, ktorá predĺži jeho životnosť. Najviac vydrží lak. Olej a vosk budú zase vyzerať prirodzenejšie. Ak hovoríme o dreve, nesmieme zabudnúť aj na korok. Tento materiál odolný voči vode je možné bez problémov použiť aj do sprchovacieho kúta. Aj napriek tomu je ale lepšie ho ešte poistiť (predovšetkým spoje a škáry) prelakovaním.

 

Kúpeľňa bez dlažby a obkladu

 

Na prvý pohľad sa to nezdá, ale do kúpeľne môžete použiť aj maľbu a tapety. Priedušné vodeodolné maľby a vinylové alebo PVC tapety je možné utierať vlhkou handrou a niektoré dokonca drhnúť kefkou. Hodí sa napríklad za umývadlo alebo na menej exponované steny. Do miest s tečúcou vodu existujú nepriedušné syntetické vodeodolné farby. Tapiet sa v mieste sprchy a vane musíte bohužiaľ vzdať.

Foto: unsplash.com

© WEBY GROUP
Publikovanie a ďalšie šírenie článkov zo zdrojov internetového portálu Stavebník.sk, alebo ich jednotlivých častí, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti Weby Group s.r.o zakázané. V prípade, že máte o ďalšie šírenie článkov záujem, nás kontaktujte na adrese stavebnik@stavebnik.sk

3221